روش سه روز یک‌بار از دیدگاه رتبه 4 رشته‌ی ریاضی کنکور 93

لطفا خودتان را معرفی کنید:

درسا اسماعیل‌پور مقدم هستم رتبه 4 منطقه 3 رشته‌ی ریاضی.

در اجرای جمع‌بندی به روش 3 روز یک‌بار، از کدام خلاقیت‌های فردی و توانایی‌های شخصی خودتان بهره گرفتید؟

من 2 روز یکبار اجرا می‌کردم و در 1.5 روز بعد از آزمون، بیشتر خلاصه‌هایم را نگاه می‌کردم. نکته‌های مهم‌تر را به حالت تورق نگاه می‌کردم خود آدم تشخیص می‌دهد که کدام مسائل مهم‌تر هستند و در کدامیک از مسائل ضعف دارد. من هم بخوبی می‌دانستم وضعیتم در هر مبحث چگونه است و بیشتر روی قسمت‌هایی که خودم می‌دانستم ممکن است از یادم رفته باشد، تمرکز داشتم و بقیه را با تمرکز کمتر کار می‌کردم.

……………………………………………………

حضور در 3 آزمون آزمایشی جامع پایانی و نتایج‌ آن‌ها چه دستاورد علمی، روانی و مدیریتی، مهارتی، تکنیکی روی کنکور شما داشت؟

در شرکت در این آزمون‌ها اولویت را به مباحث درسی داده بودم و تلاش می‌کردم مرورم کامل شود و به یک اطمینان خاطر نسبی برسم.

image

تورق سریع را چند روزه و چگونه انجام دادید؟

2 روز یا کمتر طول کشید و به نظرم تورق سریع بیشتر برای دروس عمومی کاربرد دارد. ادبیات را یک نگاه کلی انداختم می‌دانستم برخی از تاریخ‌ادبیات‌ها کمتر در ذهنم است آن‌ها را با دقت بیشتری خواندم و تورق آن صفحات با دقت بیشتری بود ولی در کل زمان زیادی طول نمی‌کشید مثلا هر کتاب حدود 30 دقیقه تا حداکثر 1 ساعت تمام می‌شد.

……………………………………………………

روز قبل از کنکور چه کار کردید؟

روز قبل از کنکور درس خواندم و شدیدا هم راضی هستم. لحظات آخر مطالبی از تاریخ ادبیات سال دوم را مرور کردم که فراموش کرده بودم و سوال 4 یا 5 کنکور بود که خوشبختانه نوانستم به آن پاسخ صحیح بدهم.خودم می‌دانستم کدام مطالب فرارتر است و برای این‌که به یک اطمینان نسبی برسم تا 8 شب آن‌ها را مرور کردم.

……………………………………………………

انتخاب رشته را از چه زمانی آغاز کردید؟ در طولانی مدت بود یا سریع؟

به نظرم بهتر است دانش‌آموزان بعد از آزمون سراسری یک اطلاعات کلی از انتخاب رشته داشته باشند و دنبالش باشند من هم از قبل پیگیر آن بودم ولی 3 یا 4 هفته‌ی آخر یعنی یک هفته قبل از نتایج به صورت جدی روی انتخاب رشته زمان گذاشتم و در مورد رشته‌ها مطالعه داشتم.

……………………………………………………

در مورد روز کنکور خودتان کمی صحبت کنید. آیا اتفاق خاصی نیفتاد یا شرایطی که مجبور به مدیریت شرایط شوید؟ شیمی کنکور 93 در مقایسه با سال گذشته‌ی آن سخت‌تر شده بود، در مواجه با این درس شما شیمی کنکور را چگونه مدیریت کردید؟

روز کنکور دروس عمومی‌ که خوب بود در دروس اختصاصی سوال اول و دوم و سوم ریاضی به ذهنم نرسید و نتوانستم پاسخ دهم مدیریت کردم و آن‌ها را رها کردم. استرس نگرفتم فقط تاحدی استرس که شاید به خاطر جو کنکور بود. توصیه می‌کنم دانش‌آموزان هم جرات داشته باشند و اگر سوال‌ اول و دوم یا تعدادی سوال از یادشان رفته بود از آن بگذرند و من هم راضی هستم از این کار.

از طرف دیگر ممکن است با یک درس سخت مواجه شوند و اگر رویکرد این باشد که "وقتی سخت است برای همه سخت است و برای خیلی‌ها دشوارتر از من" مدیریت راحت‌تر می‌شود من هم همین کار را کردم، درس شیمی من را شوکه کرد ولی روحیه‌ام را از دست ندادم و با این‌که سرجلسه فکر می‌کردم خیلی کمتر زده باشم ولی نتیجه ام بد نبود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.