روش سه روز یک‌بار و سعید رسولی، رتبه‌ 12 کنکور تجربی

لطفا خودتان را معرفی کنید؟

سعید رسولی رتبه 12 منطقه 3 کنکور 92 تجربی و 88 کشوری هستم و در حال حاضر دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران هستم.

در اجرای جمع‌بندی به روش 3 روز یک‌بار، چقدر از خلاقیت‌های فردی و توانایی‌های شخصی خود بهره گرفتید؟

یکی از کارهای منحصر به‌فردی که من برای این دوران انجام دادم این بود که برای چند درس از 2 یا 3 ماه قبلش برنامه ویژه ای داشتم و برای عربی برنامه داشتم که بعد عید کار کنم تا در دوران جمع‌بندی بتوانم دروس عمومی را خیلی راحت‌تر جمع‌بندی کنم در نتیجه تقریبا تمام عمومی‌ها را بعد عید تمام کردم خصوصا عربی را و برای تاریخ ادبیات و لغات و قرابت معنایی هر شب وقت می‌گذاشتم که دوران جمع‌بندی نیاز به صرف زمان زیادی نباشد.

در دوران جمع‌بندی اصول یکسان است این‌که یک آزمون را 3 روز یک‌بار می‌دهیم مشترک است ولی برای افزایش کیفیت یک سری کارها را از قبل انجام می‌دهیم که به مشکل نخوریم مثلا دین و زندگی را فرصت نداریم طی یک آزمون با فاصله‌ی یک هفته‌ای بخوانیم در نتیجه اگر روزی یک درس کار کنیم بهتر است منم این روش را اجرا کردم و به دیگران هم توصیه می‌کنم. یک سری کارها را هم از شروع دوران پیش‌دانشگاهی برای دوران جمع‌بندی انجام داده بودم از جمله خلاصه‌نویسی‌ها مثلا با خلاصه‌نویسی فیزیک که تهیه کرده بودم در عرض 3 یا 4 ساعت کل فیزیک دبیرستان را مرور و جمع‌بندی می‌کردم. برای زمین‌شناسی هم خلاصه‌نویسی داشتم.

تکنیک های تست زنی ضربدر و منها و زمان‌های نقصانی را بارها اجرا کرده بودم و این تکنیک در منزل در من نهادینه شده بود. به نظرم خیلی سخت است که دانش‌‌آموزان فقط در آزمون‌ها تکنیک‌ها را اجرا کنند چون حین آزمون نگران نتیجه است و سخت است که عادت کند در آزمون به تکنیک‌ها توجه کند بهترین کار این است که بارها این روش را در منزل تمرین کند و من در دوران جمع‌بندی تکنیک زمان‌های نقصانی را در روش 3 روز یک‌بار برای عمومی‌ها اجرا می‌کردم.

producttesting

حضور در آزمون های آزمایشی جامع پایانی و نتایج‌ آن‌ها چه دستاورد علمی، روانی و مدیریتی، مهارتی، تکنیکی روی کنکور شما داشت؟

تاثیر مدیریتی آن این‌گونه بود که آزمون اول به من شوک وارد کرد چون من در یک بحران قرار گرفتم که از میانگین ترازم پایین‌تر آمدم و 2 و 3 ساعت بعد آزمون در شوک بودم و دیدگاهم نسبت به آزمون و کنکور عوض شد من احساس می‌کردم باید برای کنکور فقط به فکر رتبه باشم ولی این طرز تفکر کاملا اشتباه است. من قبل جمع‌بندی فقط به رتبه فکر می‌کردم اما بعد از این آزمون، با خودم گفتم 3 سال دبیرستان و سال پیش‌دانشگاهی را من تلاش زیادی‌ کرده‌ام و به احتمال بالا می‌توانم یک رشته خوب در حد و اندازه‌ی تلاشم قبول شوم پس لزومی ندارد به خودم استرس وارد کنم دیدگاهم هم عوض شد تصمیم گرفتم از آزمون بعدی از آزمون لذت ببرم آزمون اول رتبه‌ام 140 شد و آزمون دوم رتبه‌ام زیر 100 شد و در کنکور سراسری هم رتبه ام 88 شد.

آزمون جامع آخر را شرکت نکردم به این دلیل که ما در روستا زندگی می‌کردیم و من در شهر منزلی اجاره کرده بودم و می‌خواستم در روزهای نزدیک به کنکور در کنار خانواده باشم به روستا رفتم تا شرایط روحی بهتری داشته باشم سوال‌ها را تهیه کردم و در منزل حل کردم 4 ساعتی که سر جلسه کنکور داشتم بهترین لحظات عمر من بود سر کنکور سوالات زیست شناسی سخت بود ولی من بهم نریختم و رفتم سراغ فیزیک و شیمی و با این‌که 60 دقیقه برای فیزیک و شیمی زمان داشتم با خیال راحت 1 دقیقه دست از آزمون کشیدم و آب و خرما خوردم و با خودم گفتم من این موضوع را قبلا تجربه کرده‌ام و پس دوباره می‌توانم مدیریت کنم و فیزیک را توانستم 87 درصد و زیست را 80 درصد بزنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.