روش صحیح برنامه ریزی برای کنکور ۹۷(بخش اول)

علی‌رغم آنکه همیشه و در همه جا درباره برنامه، برنامه‌ریزی و نوشتن یک برنامه درسی اصولی و دقیق صحبت می‌کنیم و مطلب می‌نویسیم، عزیزی با ما تماس گرفته و با اضطراب و نگرانی سؤال می‌کند که مگر ما هم می‌توانیم برای خودمان برنامه بنویسیم و برنامه داشته باشیم.

این دسته از داوطلبان همان هایی هستند که به سادگی در دام مشاوران بی سواد و برنامه های بی پایه و اساس ۱۰۰ روزه،۱۲۰ روزه،۲۴۰ روزه یا برنامه های ساعتی و … می افتند(همان اصطلاح یک برنامه برای همه). می‌بینیم که حکایت برخی از دوستان عزیز ما شده حکایت آن بزرگواری که به شمال مسافرت کرد و در برگشت از او سؤال از جنگل کردند و اینکه آیا جنگل هم رفتید. وی گفت: آنجا آن قدر درخت بودکه نگذاشت ما جنگل را ببینیم!

داوطلب گرامی کنکور سراسری! اعتماد به نفس داشته باش و به توانایی‌های خود اعتماد کن. هر یک از شما داوطلبان کنکور بعد از سال‌های شاگردی و پشت میز نشستن به درجه‌ای از کمال رسیده‌اید که خیلی راحت می‌توانید برای خودتان یک برنامه هدفمند و پیش‌برنده ترسیم کنید.

images

کافی است که چهار رکن اصلی را به خاطر داشته باشید؛ یعنی اهداف خودتان را تعیین کنید و بدانید که برای چه چیزی برنامه‌ریزی می‌کنید؛ ثانیاً میزان توانایی‌های علمی خود را بشناسید و بدانید که در چه سطحی هستید؛ ثالثاً درک کنید که نقاط ضعف شما در چیست، و بالاخره اینکه وقت‌های آزاد خودتان را محاسبه کنید و ببینید که در چه ساعتی بهتر می‌توانید مطالعه کنید و تا وقتی هم که این کار را نکرده‌ باشید حدّ و حدودتان مشخص نمی‌شود.

از قدیم گفته‌اند که آدمی تا وقتی نشسته باشد معلوم نیست که قدش چقدر است. باید هراس نکنید و با توکل بر خداوند به تلاش و تکاپو بیفتید. سعی کنید که برای خودتان یک برنامه شخصی ساز و بومی تهیه کنید. این حرف را چندین بار است که به زبان می‌آوریم و تاکید می‌کنیم. برای نیل به این مقصد، کافی است که جدولی مانند جدول چند ستون زیر را رسم کنید.

 

تاریخ

روز

ساعت مطالعه

از ساعت تا ساعت

عنوان دروس

میزان نیل به هدف به صورت درصد

نکات خاص

عمومی

تخصصی

               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 داوطلب عزیز! حالا کافی است که پس از ارزیابی اولیه و بررسی، اقدام به پر کردن ستون‌های جدول کنید و برای سهولت هر چه بیشتر، جدول را در هفت ستون عمومی یعنی برای یک هفته ترتیب دهید و پس از آن با تمرین و ممارست، آن را به یک ماه ارتقا دهید؛ البته اولین سؤال که به ذهن هر داوطلب می‌رسد این است که کدام مواد درسی را در برنامه بگنجانیم و اولویت با کدام دروس است. در بخش های بعدی تجربیات خود را در این زمینه تقدیم شما می‌کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.