روش صحیح مطالعه(بخش اول)

يکي از مشکلاتي که بسياري از داوطلبان عزيز در زمينه آمادگي براي کنکور با آن مواجه هستند چگونه مطالعه کردن است؛آنها سعي مي‌کنند تا طبق برنامه ريزي خود پيش رفته و درس بخوانند، اما شيوه مطالعاتي آنها چندان صحيح نيست و اين موضوع باعث مي‌شود تا اين عزيزان با وجود وقتي که مي‌گذارند و انرژي‌اي که صرف مي‌کنند، از تلاش خود نتيجه خوبي کسب نکنند و فقط زمان مطالعه خود را هدر دهند؛ به همين دليل در اين مقاله سعي کرديم که شما عزیزان را با مراحل مختلف يک مطالعه خوب و نکات ريز و اصولي آن آشنا کنيم تا با توجه به آنها بتوانيد در وقت کمتر، موفق‌تر باشيد.
 
يک مطالعه خوب، شامل مراحل مختلفي است و اگر شما هر يک از اين مراحل را بخوبي رعايت نمایید، مي توانيد نتيجه بسيار خوبي در کنکور سراسری بگيريد. اين مراحل، شامل موارد زير است:
 
الف- پيش خواني 
پيش‌خواني، اولين و در واقع مهمترین مرحله از مطالعه شماست. اين مرحله‌، تصويري کلي از مطالب فصل و سازمان‌بندي آن به شما به دست مي‌دهد. براي اين منظور،نخست به مرور کلي فصل مورد نظرتان بپردازيد تا با موضوعات مطرح شده در آن آشنا شويد. بعد از آن، فهرست مطالب فصل را بخوانيد و سپس عناوين بخش‌هاي اصلي و فرعي فصل را مورد توجه قرار مي‌دهيد و تصاوير و نمودارها را از نظر بگذرانيد. در اين مرحله ممکن است که سؤال‌هايي به ذهنتان خطور کند که پس از خواندن فصل به طور کامل، بتوانيد به آنها پاسخ دهيد.
 
index
 

 ب- سؤال کردن
بخش هاي هر فصل از کتاب مورد نظرتان را يکي يکي در نظر بگيريد و هر سه مرحله سؤال کردن، خواندن و به خود پس دادن را در مورد هر فصل اعمال کنيد. در هنگام خواندن مطالب هر بخش، موضوعات مهم آن را به صورت يک يا چند سؤال در نظر بگيريد تا بعداً به آنها پاسخ بدهيد.
 
از خود بپرسيد: «نويسنده در اين بخش چه مفاهيم مهمي را در نظر داشته است؟» و سپس با توجه به عناوين کلي که قبلاً مطالعه کرده‌ايد به سؤالاتي که براي شما پيش مي آيد به دقت توجه کنيد تا هنگام مطالعه بتوانيد به خوبی به آنها پاسخ دهيد. طرح سؤال باعث مي شود تا شما با تمرکز بيشتري به مطالعه ادامه دهيد و کمتر، چيزي را از قلم بيندازيد.
 
پ-  خواندن
در اين مرحله، مطالب هر بخش از فصل را براي آگاهي از معنا و مفهوم آن با دقت بخوانيد و ضمن خواندن سعي کنيد به سؤال هايي که در مرحله سؤال کردن مطرح شده بود، پاسخ دهيد.
 
درباره مطالبي که مي‌خوانيد با تمرکز کامل و دقت فراوان تامل کنيد و بکوشيد که بين آن مطالب و اطلاعات قبلي خود ارتباط برقرار کنيد. مي توانيد زيرِ واژه‌ها يا عبارت‌هاي اصلي را خط بکشيد؛ اما ميزان آن نبايد از 10 تا 15 درصد متن تجاوز کند. تا وقتي تمام مطالب بخش معيني را نخوانده يا با همه مفاهيم اصلي آشنا نشده و اهميت نسبي آنها را ارزيابي نکرده‌ايد، هرگز يادداشت بر نداريد. 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.