روش صحیح مطالعه دروس عمومی از دیدگاه رتبه برتر کنکور

آقای فرزین واحدی! آیا به ترتیب قرار گرفتن دروس در دفترچه عمومی به سوالات هر درس پاسخ دادید؟

بله. من هیچ وقت ترتیب دفترچه را به هم نمی‌زدم. معمولا دروس عمومی را در زمانی کمتر از آنچه برایشان تعیین ‌شده بود، پاسخ می‌دادم. به عنوان مثال تست‌های درس ادبیات را که ۱۸ دقیقه وقت برای پاسخگویی دارد، در ۱۰ دقیقه می‌زدم و سوالات زمان‌بر آن را نیز مشخص می‌کردم. به این ترتیب حدود ۵ دقیقه از زمان پاسخگویی به هر درس عمومی باقی می‌ماند. این کار ۲برای من مزیت عمده داشت؛ اول اینکه در‌‌ همان مرحله اول به تمام سوالاتی که بلد بودم، جواب داده و خیالم از بابت آن‌ها راحت می‌شد و دوم اینکه در ۲۰ دقیقه وقت باقی مانده با آرامش بیشتری سراغ سوالاتی می‌رفتم که می‌دانستم می‌توانم با اختصاص زمان بیشتری به آن‌ها پاسخ دهم.

در کنکور هم به همین ترتیب پیش رفتید؟

به دلیل وقت‌گیر بودن ریدینگ‌های درس زبان فقط ۱۰ یا ۱۲ دقیقه وقت اضافه آوردم، اما توانستم به همه سوالاتی که علامت زده بودم، جواب بدهم. میزان اختصاص زمان باقی‌مانده‌ام به هر درس بستگی به تعداد سوالات نزده آن داشت، یعنی هرچه آن درس تعداد سوالات نزده‌ بیشتری داشت وقت اختصاص داده شده به آن بیشتر بود. البته من همواره به ضرایب دروس نیز توجه می‌کردم. مثلا در نظر داشتم که ضریب ادبیات ۴ است و ارزش پاسخگویی به یک سوال آن بیش از یک سوال درس دین و زندگی است.

bartarkkonkor92farzin

آیا وسوسه نمی‌شدید تا به همه سوالات حتما جواب بدهید؟

نه. چون از درستی این روش مطمئن بودم و با تمریناتی که از قبل داشتم دستم آمده بود از چه سوالاتی باید رد شوم.

ادبیات را چطور می‌خواندید؟

برای امتحانات مجبور بودم ادبیات را به صورت درس به درس بخوانم، بنابراین به ترتیب لغات، تاریخ ادبیات، حکایت و … یک درس را مطالعه می‌کردم و سراغ درس بعدی می‌رفتم. از کتاب‌های تست استاندارد برای یادگیری ادبیات سال دوم و سوم استفاده کردم و بعد از عید نوروز که دیگر فرصتی برای خواندن به این شیوه نداشتم تصمیم گرفتم ادبیات را به صورت موضوعی با تاکید بر لغات، تاریخ ادبیات و زبان ‌فارسی بخوانم. تست‌های قرابت معنایی را راحت‌ می‌زدم شاید چون استعدادش را داشتم و پیدا کردن قرابت برایم سخت نبود. به دلیل اینکه مبحث املای زبان فارسی را نخوانده بودم و احتمال غلط زدن تست‌های شمارشی زیاد بود، تست‌های این دو مبحث را نمی‌زدم.

میزان تست‌زنی تان از درس ادبیات چقدر بود؟

همانطور که در قسمت قبل گفتم چون این درس را زیاد نخوانده بودم، خیلی از آن تست نزدم، ولی برای تست‌زنی از کتاب میکروطبقه‌بندی زبان و ادبیات فارسی کنکور گاج استفاده می‌کردم.

ادبیات را در کنکور چند درصد زدید؟

۷۴/۳ درصد. به نظر من ادبیات مهم‌ترین درس عمومی است، چون ضریب بالایی دارد و سوالاتش هم به صورتی است که همه نمی‌توانند آن را بزنند. پس اگر کسی یک سوال ادبیات بیشتر بزند خیلی جلو می‌افتد. توصیه می‌کنم دانش‌آموزان به این درس توجه کنند و از اول سال آن را بخوانند. داوطلبان کنکور هم مطالعه‌ ادبیات را تا کنکور ادامه دهند.

ترتیب مطالعه‌تان در درس دین و زندگی به چه صورت بود؟

ابتدا متن درس را می‌خواندم و آیات را با متن بالا و پایین آن ارتباط می‌دادم. بعد از گذشت ۲ یا ۳ روز از زمان مطالعه، تست‌ می‌زدم و نکات تست‌ها را در حاشیه‌ کتاب می‌نوشتم تا برای مرور‌هایم از آن‌ها استفاده کنم.

از چه منابع مطالعاتی برای این درس بهره گرفتید؟

برای دین و زندگی پایه کتاب‌های سفید گاج را می‌خواندم و در بخش درس‌نامه‌هایشان خلاصه‌نویسی کرده بودم، اما با مقایسه کتاب طوسی دین و زندگی کنکور گاج با کتاب درسی و کسب اطمینان از این که متن کتاب به طور کامل در آن آورده شده است، برای مطالعه و تست‌زنی دین و زندگی صرفا از کتاب طوسی گاج استفاده کردم. حتی حاشیه‌نویسی‌هایم را نیز در کنار درس‌نامه‌های آن می‌نوشتم. در کل دین و زندگی را بر عکس سایر عمومی‌ها خوب خوانده بودم و توانستم این درس را در کنکور ۹۰ درصد بزنم.

چه راهکاری برای کسب درصد بالا در درس دین و زندگی ارائه می‌دهید؟

دانش‌آموزان حتما آیه‌ها را حفظ کنند یا حداقل ترجمه‌اش را حفظ باشند، مثلا از قسمتی از آیات به صورت جای خالی سوال‌ می‌دهند. بنابراین داوطلبان اگر آیه را حفظ نباشند نمی‌توانند به این سوالات جواب بدهند. حتما ارتباط آیات با متن، اینکه هر آیه خطاب به چه کسانی است، چه زمانی نازل شده و مواردی از این دست را بخوانند و کاملا حفظ باشند.

نحوه مطالعه درس عربیتان به چه صورت بود؟

 در کل عربی‌ام خوب بود چون این درس را مانند دروس اختصاصی می‌خواندم. اینطور نبود که زیاد عربی بخوانم، بلکه بیشتر تست می‌زدم و با تست‌زنی قلق سوالات دستم می‌آمد.

ترتیب مباحثی که مطالعه می‌کردم زیاد برایم مهم نبود. قواعد، لغات و ترجمه کل کتاب را می‌خواندم و بیشتر تاکیدم روی ترجمه بود. سعی می‌کردم براساس قواعد، ترجمه‌ام را عالی کنم که هم بتوانم تست‌های درک مطلب را خوب بزنم و هم سریع‌تر پیش بروم که احتیاجی به روش «حذف گزینه» نباشد.

چرا نمی‌خواستید از روش «حذف گزینه» استفاده کنید؟

به نظر من این روش خیلی زمان‌بر است چون بررسی تمام گزینه‌های یک تست از نظر فعل، ضمیر و … شاید یک دقیقه طول بکشد، اما وقتی خودمان بر معنی مسلط باشیم سریع گزینه‌ مورد نظر را پیدا می‌کنیم. معمولا در کنکور ۸ سوال با موضوع ترجمه و تعریب طرح می‌شود و مسلما اگر داوطلب در این زمینه ناتوان باشد، نمره زیادی را از دست می‌دهد، حتی به عقیده من در پاسخگویی به سوالات قواعد هم با مشکل مواجه می‌شود؛ با این حساب تقریبا ۷۰ درصد عربی کنکور، معنی و مفهوم است.

آیا توانستید به همه سوالات عربی کنکور پاسخ دهید؟

متاسفانه ۲ تست را ‌نزدم و یک اشتباه هم داشتم که باعث شد درصد خوبی به دست نیاورم و نمره عربی‌ام ۸۷ درصد شود.

وضعیتتان در درس زبان انگلیسی چطور بود؟

به نسبت بقیه درس‌ها زبان انگلیسی‌ام زیاد خوب نبود و فکر می‌کردم این درس را پایین بزنم، اما آن را ۸۵ درصد زدم که به نسبت درصد خوبی بود. لغات را از کتاب word focus گاج می‌خواندم، پس از یادگیری لغات و گرامر سراغ ریدینگ می‌رفتم، تمرین‌ها را با دقت حل می‌کردم و بعد از ۲، ۳ روز تست می‌زدم. به نظرم خواندن ریدینگ بویژه ریدینگ‌های پیش‌دانشگاهی خیلی مهم است.

برای مطالعه ریدینگ‌ها برنامه ویژه‌ای داشتید؟

نه. اما روی ریدینگ‌های کنکورهای سال‌های قبل رشته‌های مختلف کار می‌کردم.

حدودا چه رتبه‌ای در آزمون‌های آزمایشی می‌گرفتید؟

اکثرا رتبه‌ام زیر ۲۰ بود، البته رتبه ۵۰ و ۸۰ هم داشتم. در کل رتبه‌ام بین یک تا ۱۰۰ بود.

درصدهای دروس عمومیتان در کنکور تا چه حد نزدیک به درصد‌هایتان در کارنامه آزمون‌های آزمایشی بود؟

درصدهای زبان و دینی کنکورم با درصدهای قبلی تقریبا مطابق بود. عربی را معمولا بالای ۹۰ درصد می‌زدم، اما در کنکور درصدم کمتر شد. به دلیل اینکه ادبیات را فقط برای آزمون‌های آخر خوانده بودم. درصدی که از این درس در کنکور کسب کردم، مطابقتی با درصد آزمون‌های قبلی‌ام نداشت اما روند کسب درصدهای بالای ۹۰ در دروس اختصاصی‌ تا کنکور ادامه داشت.

اگر دوباره به سال کنکور بازگردید چه کارهایی را انجام می‌دهید؟

زمین‌شناسی و ادبیات را از ابتدای سال می‌خوانم، چون اگر کمی ادبیات را بیشتر می‌زدم، می‌توانستم رتبه یک کنکور شوم. ساعات مطالعه‌ام را بالا می‌برم و مهمتر از همه این موارد،خلاصه‌نویسی می‌کنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.