روش صحیح مطالعه عربی برای کنکور ۹۸(بخش اول)

عربی، دومین درس دفترچه‌ عمومی آزمون سراسری است که در میان بیشتر داوطلبان، چندان جایگاه دوست داشتنی و خوبی ندارد. خیلی از داوطلبان با این درس مشکل دارند و وقتی اسم عربی می‌آید، بعضی‌ها، چهار ستون بدنشان می‌لرزد! گروهی، اخم‌هایشان درهم می‌رود و از نظر برخی از داوطلبان هم، امان از عربی و سختی‌هایش! اما کافی است که پای اظهار نظر گروه دیگری از داوطلبان نیز بنشینیم.
 
از نظر آنان، اگر درس عربی، طبق اصول درست مطالعه این درس خوانده شود، واقعاً درس چندان سختی نیست؛ بلکه شیرین و جذاب نیز هست. اگر جزو این دسته از داوطلبان هستید به شما تبریک می‌گویم، و اگر از جمله داوطلبانی هستید که به دلیل سختی عربی از مطالعه آن صرف‌نظر کرده‌اید، باید اشاره کنیم که عربی درس مهمی است و با وجود اینکه ضریب ۲ دارد، اما به دلیل اینکه بسیاری از داوطلبان در نحوه مطالعه و تست‌زنی این درس مشکل دارند و نمی‌توانند درصد خوبی در کنکور در این درس کسب کنند، گروهی که در این درس، چند تست درست بیشتر در مقایسه با دیگران می‌زنند، می‌توانند رتبه قابل قبول‌تر و بهتری به دست آورند.
 
۵-ways-companiesusing-mobile-learning-technology-1024x642

 
اگر برای شما هم، مانند بسیاری دیگر از داوطلبان، کسب رتبه خوب و رسیدن به آرزوها و اهداف مورد نظرتان ارزشمند است، حتماً به درس عربی به عنوان یک درس مهم توجه داشته باشید. برخی از شما حتماً با خودتان می گویید که «من در این درس ضعف دارم و الان چطور می‌توانم نتیجه خوبی در این درس بگیرم؟» در جواب شما باید بگوییم که اگر از همین الان و طبق اصولی که در این مقاله اشاره می‌کنیم، درس عربی را جزو برنامه مطالعاتی خود بیاورید، حتماً می‌توانید در آن، نتایج بسیار خوبی را کسب کنید. ما افرادی را در سال‌های قبل داشته‌ایم که در همان سال برگزاری کنکور، عربیِ خود را با تلاش و کوشش تقویت کرده و به حد بسیار خوبی رسانده‌اند.
 
 حتماً این سؤال پیش می‌آید که اگر بخواهیم درس عربی را به خوبی برای کنکور مطالعه کنیم، اول چه چیزی را باید بخوانیم و از کجا شروعکنیم. برای پاسخ به این سؤال، لازم است که بدانید سؤالات عربی در کنکور شامل چند قسمت است: ترجمه،‌ درک مطلب و قواعد.
 
۱-    بخش اول، ترجمه، که تقریباً شامل هشت سؤال است و ترجمهعربی به فارسی، ترجمه فارسی به عربی(تعریب) و سؤال از مفهوم جمله یا عبارت را در بر می‌گیرد.
 
۲-    بخش دوم، درک مطلب است که تقریباً ۹ سؤال را در بر می‌گیرد و شامل سؤالات از متنو تشکیل (حرکت‌گذاری) و تجزیه و ترکیب (التحلیل الصرفیوالاعراب) است.
 
۳-    بخش سوم، مربوط به قواعد عربی دو و سه است که شامل سؤالات اعلال، مرفوعات، منصوبات و  سؤالاز انواع اعراب واعراب فعل مضارع و صفت و مضاف الیه و… می‌شود.
 
اگر به این بودجه بندی توجه کنید، متوجه خواهید شد که اگر هشت سؤال ترجمه و چهار سؤالدرک مطلب را، که همگی مربوط به دانستن ترجمه است، با هم جمع کنیم، این سؤالات حدود پنجاه درصد از سؤالات عربی را در آزمون سراسری بر می‌گیرد؛ البته حتماً می‌دانید که گاهی پاسخگویی به قواعد نیز، مستقیم یاغیرمستقیم، با دانستن ترجمه ارتباط دارد؛ با وجود این، ارزش ترجمه و درک واژگان،ارزشی بیش از پنجاه درصد را داراست. به همین خاطر، به شما داوطلب عزیز پیشنهاد می‌کنیم که کار خواندن عربی را باترجمه شروع کنید و تا آخر، مطالعه و تست و تمرین و … را در این قسمت رها نکنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.