روش صحیح مطالعه و آزمون دادن در ایام جمع بندی کنکور ۹۸

برای جمع‌بندی تعاریف مختلف مطرح شده است و راهکارهای مختلفی بر اساس این تعاریف در اختیار داوطلبان قرار می‌دهند. نمی‌دانم آیا جمع‌بندی واژه درستی برای موضوع پیش روی شماست یا نه، ولی سعی می‌کنیم به نفع شما پیش برویم.

در حال حاضر شما با چه چیزهایی مواجه هستید که به عنوان دغدغه یک کنکوری قابل پذیرش است؟
۱) حجم زیاد کتاب‌های درسی مورد سوال در کنکور سراسری
۲) مباحثی که روزگاری کاملاً به آن مسلط بودید ولی امروز به امکان تست‌زنی در آنه‌ها شک دارید.
۳) مباحثی که خواندید، نه طوری که دوست دارید بلکه طوری که زمان به شما اجازه داده.
۴) مباحثی که نخواندید، و نمی‌دانید در جلسه کنکور ۹۸ به کمین نشسته‌اند یا نه!

در چنین شرایطی عاقلانه ترین کار یک تغییر استراتژی مطالعاتی محسوب می‌شود.

ideas1

 

 

 

در گذشته همیشه مباحثی را مطالعه کردید، به سراغ تست آن رفتید و نهایتاً خود را با یک آزمون محل زده‌اید. به دلیل حجم زیاد امروز برای شما مقدور نخواهد بود با همان الگو رفتار کنید. تصور کنید شما قبل از به پایان یک کتاب رسیدن چه کیفیتی از فصل یک آن در ذهن دارید؟ حال اگر کتاب به کتاب جلو برویم چه بلایی سر فصل یک کتاب اول خواهد آمد؟!


بهترین پیشنهاد برای شما استفاده از یک ابزار مناسب با یک روش سازگار مطالعاتی برای تغییر نتیجه بازی است.
مهم نیست از ۴ دغدغه بالا کدام برای شما در اولویت است و اصلاً مهم نیست فکر می‌کنید در چه سطحی هستید. مهم اینه که تضمین وجود داره که اگه از همین لحظه شروع کنی، قطعاً شرایط بهتر می‌شود. به دنبال بهتر شدن باشید، احتمال دارد روزی به بهترین تبدیل شوید.

بهترین ابزار استراتژیک این ایام استفاده از تست های کنکورهای سراسری سنوات گذشته است. با مطالعه ، آزمون ، سنجش و تحلیل این آزمون ها موثرتر از هر نوع آزمون آزمایشی و یا مطالعه متون کتاب و جزوات نتیجه خواهید گرفت زیرا :

 
•    نگاه طراحان کنکور در سال های مختلف تفاوت چشمگیری نداشته است . پس می توانیم بودجه بندی ها ، ادبیات طرح سوال ، سختی و آسانی و حتی ترتیب تست ها را به این شکل بشناسیم .


•    وقتی زمان کم داریم و حجم کارها زیاد است ، نیاز به یک استراتژی پیشروی فشرده خواهیم داشت. با این کار زوائد برنامه حذف می شود و صرفا به سراغ اصل مطلب می روید.


•    الگوی استفاده ساده است و به ذهن شما نظم و آرامش می دهد. یک شبیه سازی ساده ، راس ساعت هشت صبح یک آزمون را شروع کنید و به ترتیب موارد زیر را رعایت کنید :


o    به زمان بندی کنکور توجه کنید و به هر درس صرفا زمان مخصوص خودش را اختصاص دهید. هیچ سوالی را از قلم نیندازید و تک تک سوالات را بدون پیش داوری مطالعه کنید و سعی در حل آن داشته باشید . حتی سوالاتی که مبحث آن را بلد نیستید. شاید آنقدر ساده باشد که بتوانید با کمک حافظه تصویری خود یا حتی اطلاعات عمومی آن را حل کنید. تمام پاسخ ها را وارد پاسخبرگ کنید و وارد مرحله بعد شوید.


o    حال پاسخبرگ خود را تصحیح کلیدی کنید . بررسی کلیدی پاسخبرگ به شما کمک می کند که حجم فراوانی پاسخ در بخش های مختلف درس های مختلف را ببینید و با نگاهی هوشمندانه به دنبال راهکارهایی برای جبران نقاط ضعف بود.


بعد از یک استراحت کوتاه (حداقل یک ساعت و حداکثر ۲ ساعت)، حال به تحلیل تشریحی آزمون بپردازید. مهم نیست مباحث را قبلا مطالعه کردید یا تسلط دارید یا نه. تک‌تک سوالات را با پاسخ تشریحی مطالعه کنید. طوری که حداقل اگر با همان سوال یا سوال مشابه آن مواجه شدید بتوانید بدون آموزش عمیق آن مبحث، از عهده آن تست برآیید. تک‌تک واژه‌ها در گزینه‌ها تک‌تک‌ فرمول‌ها در پاسخنامه و… را یاد بگیرید. ممکن است این فرایند ساعات زیادی به طول انجامد. دل‌سرد نشوید. شما در گام اول از یک مسیر هستید که نیاز به صددرصد انرژی‌تان دارد.


o    در انتها به خود ۲ روز فرصت دهید تا مباحث تعیین شده در جدول تحلیل آزمون را عمیق بخوانید. به عنوان مثال در آزمون اول از ادبیات واژگان ۵ درس اول از ادبیات دهم، درس ۲ دینی یازدهم، فعل ماضی در عربی، گرامر زبان دوازدهم در درس اول، ریاضیات تابع و … را انتخاب کرده‌اید. ترجیحاً این انتخاب بر مبنای تست‌های غلط باشد. غلط‌ها مباحثی هستند که شما تسلط نسبی در آن‌ها دارید و راحت‌تر می‌توانید به توان صدر در آن برسید. بعد از تعیین مباحث شروع به  برنامه ریزی و مطالعه آنها کنید.

 

منبع:مهروماه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.