روش صحیح مطالعه کنکوری‌ها

شاید به دانش آموزان و داوطلبان زیادی برخورده باشید که می‌گویند: «همه‌ی کتاب‌ها و جزوه‌ها را می‌خوانم اما موقع امتحان آن‌ها را فراموش می‌کنم» یا «من استعداد درس خواندن را ندارم؛ با این‌که همه‌ی مطالب را می‌خوانم اما همیشه نمراتم پایین است» یا….

بسیاری از این‌گونه مشکلات به نداشتن یک روش صحیح برای مطالعه بازمی‌گردد. بعضي‌ها فقط به حفظ کردن مطالب اکتفا می‌کنند؛ به طوری که یادگیری معنا و مفاهیم را از نظر دور می‌دارند. این امر موجب فراموش شدن مطالب پس از مدتی می‌شود. آن‌چه اهمیت دارد یادگیری معنا و مفهوم است. برای آن‌که مطلبی کاملاً آموخته شده و با اندوخته‌های پیشین پیوند یابد باید حتماً معنا داشته باشد. در این صورت احتمال یادگیری افزایش و احتمال فراموشی کمتر می‌شود.

شیوه‌های صحیح مطالعه، چهار مزیت عمده زیر را به دنبال دارد:

1- کاهش زمان مطالعه

2- افزایش میزان یادگیری

3- طولانی‌تر کردن مدت نگهداری مطالب در حافظه

4- آسان‌تر کردن به‌خاطرسپاری و بخاطر آوری اطلاعات

logocrp

برای داشتن مطالعه‌ای فعال و پویا، خواندن نکات مهم در حین مطالعه ضروری است. یادداشت‌برداری بخشی مهم و حساس و کلیدی از مطالعه است. خواندن بدون یادداشت‌برداری یکی از دلایل اصلی و مهم فراموشی است.

6 روش مطالعه عبارت‌اند از:

1- خواندن بدون نوشتن

2- خط کشیدن زیر نکات مهم

3- حاشیه‌نویسی

4- خلاصه‌نویسی: در این روش باید ابتدا مطالب را درک کرد، سپس آن‌ها را یادداشت کرد.

5- کلیدبرداری: در این روش بعد از درک مطلب به صورت کلیدی نکات مهم را یادداشت کنید. در واقع کلمه‌ی کلیدی کوتاه‌ترین، بهترین و پرمعنی‌ترین کلمه‌ای است که با دیدن آن مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می‌شود.

6- خلاقیت و طرح شبکه‌ای مغز: بهترین شیوه برای یادگیری است. در این روش ابتدا باید مطالب را بخوانید. بعد از درک، نکات مهم را به زبان خودتان و به صورت کلیدی یادداشت کنید. در این روش به جای دوباره‌خوانی کتاب با دیدن کلمات کلیدی آن‌ها را خیلی سریع مرور می‌کنید. این روش بازده مطالعه را به میزان بسیار زیادی افزایش داده و درس خواندن را بسیار آسان می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.