روش صحیح مطالعه

دانش آموز و بخصوص داوطلب کنکور نباید مطالعه‌اش را در اختیار تصادف قرار بدهد و هر کتابی به دستش رسید مطالعه کند، بلکه باید یک برنامه از پیش ‌تعیین‌شده برای خود بچیند تا بتواند پیش‌بینی‌های خود را برنامه‌ریزی کرده و به یک برنامه‌ی ‌مشخص دست یابد.

افراد موفق یک‌‌سری برنامه‌های منحصربه‌فرد دارند. شما نیز دارای ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد هستید که می‌توانید با استفاده از هوش و ذهن خلاق خود، برنامه‌های خود را شفاف‌سازی کنید.

مطالب کتاب را به مفهوم واقعی به حافظه بسپارید؛ یعنی هنگامی که مطلبی را مطالعه می‌کنید از خود سؤال طرح کنید و به صورت‌های مختلف جواب دهید (به زبان خودتان، به صورت خلاصه). از سؤال‌ها و تمرین‌های متنوع استفاده کنید تا مفهوم مبحث را یاد بگیرید.

94

برای این‌که مطالب بدرسی ه خوبی به حافظه‌تان سپرده شود، یک بار خواندن کافی نیست. اگر حافظه‌ی قوی دارید حداقل دو بار پشت سر هم مطالعه کنید و اگر نیاز به مطالعه‌ی بیش‌تری دارید حتماً این کار را انجام دهید. مرور برای به خاطر سپردن مطالب امری ضروری و لازم است.

موضوعی (مبحثی) مطالعه کنید؛ یعنی هر چند یک‌بار، موضوعی را برای تفکر انتخاب کنید و درباره‌ی آن، مطالعه کنید. خلاصه و نتیجه‌ی مطالعات خود را بنویسید. مطالب را روی کاغذ بنویسید. پس از آن خلاصه و نتیجه را در یکی از قفسه‌های حافظه بگذارید. آن وقت است که حداکثر بهره‌برداری را از حافظه‌ی خود کرده‌اید. به موضوعات و مباحث مطالعه‌شده شاخ و برگ بدهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.