روش صحیح یادداشت برداری برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور ۹۷(بخش دوم)

یادداشت‌هایی که ضمن شنیدن درس معلم یا خواندن کتاب‌های درسی تهیه می‌کنید، راهنمای اصلی شما در کار مطالعه و یادگیری است. قسمت اعظم درس خواندن شما باید از روی یادداشت‌هایی که هم در کلاس و هم از کتاب درسی برداشته‌اید، صورت گیرد.
 
تجارب نشان می‌دهند که برای یادگیری، یادداشت‌برداری صحیح، چندین برابر از خواندن مؤثرتر است؛ ضمن اینکه یادداشت‌برداری صحیح، در به خاطر سپردن و به خاطر آوردن مطالب نیز نقش اساسی دارد. کار یادداشت‌برداری، نوعی نزد خود تکرار کردن است که هم سبب تمرکز حواس و هم موجب بیشتر به خاطر سپردن مطالب درسی می‌شود.
 
در هنگام یادداشت‌برداری، نکات زیر را مدّ نظر داشته باشید:
 
images

 
۶ ـ در هنگام یادداشت‌برداری، نوعی خلاصه‌نگاری ساده و عملی از خود ابداع کنید. برای انجام این کار می‌توانید از رسم‌الخط‌های گوناگون استفاده کنید و کلمات و عبارت‌های مهم‌تر را به طور بزرگتر یادداشت کنید.
خلاصه، در واقع بیان مجددی از نکات اصلی به زبان خود شماست. هر خلاصه شامل موضوع اصلی، نکات اصلی و موارد جزیی و ارتباط منطقی بین آنهاست. موضوع اصلی در یک منبع، مانند تنه درختی است که هر قسمت آن در نهایت به تنه بستگی دارد. نکات اصلی، خطوط و اندیشه‌های اصلی و مهم در یک کتاب هستند که در مجموع موضوع اصلی را می‌سازند و کلیت آنها از موضوع کلی کمتر است و صراحت بیشتری دارند. موارد جزیی، اطلاعات جزیی‌تر هستند که به صورت مثال‌ها و نمونه‌ها، عکس و تصویر و اطلاعات واقعی مطرح می‌گردند. مجموعه موارد جزیی، درس و شناخت نکات اصلی را آسان‌تر می‌سازد.
یک روش ابداعی برای یادداشت‌برداری، می‌تواند استفاده از علایم ریاضی یا شکل‌های هندسی خاص باشد که به شما در یادداشت‌برداری سریع کمک کند. علامت‌های زیر می‌تواند در یادداشت‌برداری به شما کمک کند. این علامت‌ها صرفاً برای نمونه آ‌ورده شده است و ممکن است که شما علامت‌های بهتری را در نظر داشته باشید.
موضوع                                                          علامت
سؤال                                                    س
جواب                                                   ج
در حال زیاد شدن ـ بالا ـ افزایش                              علامت به طرف بالا
در حال کاهش، پایین ـ زیر                          علامت به طرف پایین
بزرگتر از، بیشتر از                                     ˂
کوچکتر از، کمتر از                                    ˃
برای نشان دادن رابطه نکات  اصلی یا فرعی        "
مشخص کردن نکات اصلی                           تیک
به علاوه، همچنین                                    +
۷ ـ پیش از رفتن به کلاس، خود را برای یادداشت‌برداری آماده کنید. منظور از آ‌مادگی، تنها ‌آن نیست که وسایل نوشتن مثل: قلم و مداد و دفتر را همراه ببرید، بلکه خواندن و مطالعه درس، پیش از رفتن به کلاس، آمادگی شما را برای بهترین فهمیدن و بهتر یادداشت کردن افزایش می‌دهد. از قبل خواندن درس‌ها سبب می‌شود که بتوانید نکته‌های اصلی گفته‌های سخنران را حدس بزنید و یادداشت‌های مفیدتر و پر معنی‌تری داشته باشید.
۸ ـ هرگز با عجله ننویسید که بعد خودتان هم سر فرصت نتوانید آن نوشته را بخوانید. اگر سعی کنید فقط نکته‌ها و واقعیت‌های اساسی را یادداشت کنید، کمتر دچار این مشکل می‌شوید.
۹ ـ در کنار یادداشت‌هایتان، حاشیه نسبتاً وسیعی (به اندازه چهار یا پنج سانتی‌متر) به صورت نانوشته باقی بگذارید تا همیشه  امکان افزودن یا اصلاح کردن یادداشت‌ها را، در همان صفحه مربوط، داشته باشید.
۱۰ ـ اگر در فن یادداشت‌برداری، مهارت کافی پیدا نکرده‌اید، شاید لازم باشد که روزانه در یادداشت خود تجدید نظر کنید. تجدید نظر، هم برای خلاصه کردن و حذف نکته‌های نامربوط است و هم متضمن افزودن نکات مهم است که در یادداشت‌ها از قلم افتاده‌اند.
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.