روش صحیح یادداشت برداری برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور ۹۷(بخش سوم)

تجارب نشان می‌دهند که برای یادگیری، یادداشت‌برداری صحیح، چندین برابر از خواندن مؤثرتر است؛ ضمن اینکه یادداشت‌برداری صحیح، در به خاطر سپردن و به خاطر آوردن مطالب نیز نقش اساسی دارد. کار یادداشت‌برداری، نوعی نزد خود تکرار کردن است که هم سبب تمرکز حواس و هم موجب بیشتر به خاطر سپردن مطالب درسی می‌شود.
 
در هنگام یادداشت‌برداری، نکات زیر را مدّ نظر داشته باشید:
 
images

 
۱۱ ـ یادداشت‌هایی که از منابع مختلف (کتاب، درس معلم، منابع کمک درسی و …) درباره اهمیت موضوع تهیه شده است، باید در کنار هم قرار گیرند تا در هنگام مرور، هیچ یک از نکته‌های مربوط به آ‌ن موضوع از نظر دور نیفتد، و در نتیجه، معنای کامل‌تر و بیشتری از آن موضوع ادراک شود. به همین منظور، استفاده از کاغذهای کلاسور، که برگ‌های آن از هم جداست، به شما کمک می‌کند که همه یادداشت‌های مربوط به یک موضوع خاص را در کنار هم قرار دهید.
 
۱۲ ـ در یادداشت‌های خود، از تصویر، آ‌کلاد، پرانتز، علامت فلش، مداد رنگی و اندازه‌های مختلف برای نوشتن عناوین و تیترها استفاده کنید؛ بخصوص اگر کتابی را در منزل مطالعه می‌کنید، بهتر می‌توانید موارد فوق را در آن کتاب لحاظ کنید. هر قدر یادداشت‌های شما چشم‌گیرتر باشند، به همان نسبت از مطالعه و یادگیری‌شان لذت بیشتری خواهید برد و به خاطر آوردن اطلاعات مندرج در آنها برای شما ساده‌تر خواهد بود.
 
۱۳ ـ در هنگام یادداشت‌برداری، تا آنجا که می‌توانید، به ارتباط میان مباحث اصلی و فرعی توجه کنید؛ زیرا این  امر در یادآوری مطالب یادداشت شده، می‌تواند فوق‌العاده مؤثر باشد. در حین این عمل، مراجعه مکرر شما به متن برای نوشتن کلمات و عبارات اساسی از یک سو، و یادداشت‌برداری که به صورت یک کار تفریحی در خواهد آمد، از سوی دیگر، باعث می‌شود که درس خواندن با علاقه و لذت توام باشد و مطالب به شکل عمیقی فراگرفته شود.
 
این نکته مهم را بهتر است به خاطر داشته باشید که هر متنی که می‌خوانید، دارای مجموعه‌ای از جملات اصلی و فرعی است. جملات فرعی، جملاتی هستند که در ارتباط با جملات اصلی و در واقع زیر مجموعه جملات اصلی هستند و باید هنگام یادداشت‌برداری، به آنها توجه داشت. زمانی یادداشت‌برداری کامل و صحیح است که دقیقاً طرز پیوند بین کلمات اصلی و فرعی را رعایت نمایید. هر چقدر نکات اصلی و فرعی را به صورت شبکه‌ای و در ارتباط باهم درآورید، بهتر در حافظه ثبت می‌گردند و بعداً یادآ‌وری آنها راحت‌تر صورت می‌گیرد.
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.