روش صحیح یادداشت برداری برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور ۹۷(بخش اول)

یادداشت‌هایی که ضمن شنیدن درس معلم یا خواندن کتاب‌های درسی تهیه می‌کنید، راهنمای اصلی شما در کار مطالعه و یادگیری است. قسمت اعظم درس خواندن شما باید از روی یادداشت‌هایی که هم در کلاس و هم از کتاب درسی برداشته‌اید، صورت گیرد.
 
تجارب نشان می‌دهند که برای یادگیری، یادداشت‌برداری صحیح، چندین برابر از خواندن مؤثرتر است؛ ضمن اینکه یادداشت‌برداری صحیح، در به خاطر سپردن و به خاطر آوردن مطالب نیز نقش اساسی دارد. کار یادداشت‌برداری، نوعی نزد خود تکرار کردن است که هم سبب تمرکز حواس و هم موجب بیشتر به خاطر سپردن مطالب درسی می‌شود.
 
در هنگام یادداشت‌برداری، نکات زیر را مدّ نظر داشته باشید:
 
images

۱ ـ یادداشت بردارید؛ چرا که حتی بهترین شنوندگان و خوانندگان نیز قادر نیستند هر آنچه را که شنیده یا خوانده‌اند، به یاد بیاورند.
 
۲ ـ نکات اصلی گفتار گوینده یا نویسنده را با کلمات ویژه خودتان یادداشت کنید و سعی نکنید هر آنچه را که گفته می‌شود، بنویسید؛ بلکه به کلمات کلیدی آن گفته‌ها توجه کنید و آنها را بنویسید.
 
۳ ـ یادداشت‌های شما نباید حالت بازنویسی مجدد متن را داشته باشند؛ بلکه باید صرفاً چکیده و استنتاجی از مطالب باشند؛ در واقع یادداشت‌ها باید به صورت کلمات کلیدی باشند. کلمه کلیدی، کلمه‌ای است که با خواندن آن، مفهوم و معنی متن مشخص می‌شود؛ به بیان دیگر، کلمه کلیدی، کلمه‌‌ای است که با دیدن آ‌ن، مفهوم متن به خاطر ‌آورده شود. کلمه کلیدی همیشه و حتماً یک کلمه نیست و گاهی ممکن است که بیشتر از یک کلمه باشد. از آنجا که کلمات کلیدی، حکم حلقه‌های یک زنجیر را دارند که به هم متصلند، باعث یادآوری کلمه بعد و در نهایت کل متن می‌شوند. در شیوه نوین مطالعه، شما باید ابتدا متن را با سرعت زیاد بخوانید، مفهوم آ‌ن را درک کنید و سپس آنچه را که از متن استنباط کرده‌اید، به صورت نکات کلیدی در دفتر مخصوص خود یادداشت کنید. این روش، کاملاً پویا و فعال خواهد بود و مهم‌ترین مزیت آن این است که برای نوشتن نکات مهم به صورت کلیدی، نیاز به فهمیدن مطلب داشته و از طرف دیگر برای فهمیدن مطلب، نیاز به تمرکز حواس بالایی دارید که خود مهم‌ترین عامل در یادگیری است.
 
۴ـ در یادداشت‌برداری در کلاس درس، سعی کنید تمام اطلاعاتی را که روی تخته سیاه نوشته شده است، رونویسی کنید؛ چرا که اصولاً معلم، نکات مهم و کلیدی درس را روی تخته سیاه می‌نویسد.
 
۵ ـ برای داشتن یک یادداشت خوب، باید کلیات را ابتدا یادداشت کرد و بعد اجزاء لازم را به آن افزود. معمولاً ایده و نکته اصلی هر مطلب، در یکی دو جمله اول پاراگراف می‌آید؛ برای این منظور، عبارت‌هایی که کلماتی مانند «نخست»، «مهم‌ترین عامل»، «بیشترین تاثیر» و … را دارند، باید در هنگام یادداشت‌برداری بیشتر مدّ نظر قرار گیرند؛ سپس، باید جزییات کمکی و مثال‌ها و مواردی را که در تشریح ایده‌ها و نکات اصلی بیان می‌شوند، پیدا کنید. این جزییات غالباً شامل مواردی مانند اسامی و تاریخ‌ها هستند.

 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.