روش مطالعه‌ی خود را کشف کنید

همه‌ی ما در زندگی باید برنامه‌ داشته باشیم تا به اهداف مورد نظرمان دست پیدا کنیم و در این راستا بایستی سعی و تلاشمان را نیز در جهت رسیدن به اهدافمان بدرستی به کار بگیریم.

هیچ چیز در این دنیا راحت به دست نمی‌آید. توکل بر خداوند عامل مهمی در دست‌یابی به اهداف است. اگر به خدا ایمان داشته باشیم دلهره‌های ما کم می‌شود.(الا بذکرالله تطمئن القلوب)

در قدم بعدی هر کس باید شیوه‌ی مناسب مطالعه را برای خودش کشف کند. من برای این‌که درسی را بخوانم اول باید یک دور کتاب را با چشم بخوانم که اسم این دور از مطالعه را گذاشته‌ام دور صرفاً جهت آشنایی.

images

بعد یک دور دیگر آن را می‌خوانم تا کمی مطالب بیش‌تر برایم جا بیفتد و نکات بیش‌تری را متوجه شوم. دور آخر مطالب را خوب متوجه می‌شوم.

من اگر این‌طوری مطالعه نکنم درس را متوجه نمی‌شوم و به عمق مطلب پی نمی‌برم، اما دوستم با خواندن یک دور کتاب متوجه می‌شود. پس من داخل دفتر برنامه‌ریزی باید ساعات مطالعه‌ی بالاتری نسبت به دوستم داشته باشم.

من با تو و با دوستم، تو با دوست من، تو با دوست خودت و… همه با هم فرق داریم و این تفاوت یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های دنیاست؛ چون اگر همه‌ی آدم‌ها مثل هم بودند دنیا هیچ جذابیتی نداشت! هر کس باید شیوه‌ی درس خواندنش را کشف کند تا بتواند برنامه‌ریزی خوب و دقیقی انجام دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.