روش مطالعه درس ادبیات برای کنکور

درس ادبیات در میان دروس عمومی در کنکور از بیشترین اهمیت برخوردار است و دارای ضریب 4 در کنکور میباشد، لذا تراز آن یعنی درصد بالای آن در بهبود رتبه یا به عبارتی در بالا بردن رتبه ی شما و همچنین در رقابت تعیین رتبه در بین دانش آموزانی که درصد درسهای اختصاصی مشابه و نزدیکی دارند تأثیر بسزایی دارد.

شیوه ی مطالعه درس ادبیات:

درس ادبیات را به طور کل میتوان به چند مبحث یا قسمت تفکیک کرد که هر کدام تافته ی جدا بافته (!!) بوده و سؤالات آنها در کنکور نیز تقریباً نمیتواند با هم ترکیب شوند. ما هم در این مقاله این مباحث را به طور جدا می بافیم:

extract_image.php

 1. لغات: برای یادگیری لغات خواندن لغات آخر کتاب کافیست اما ذکر این نکته ضروریست که در مورد هر لغت باید حتماً تمام معانی آن را حفظ باشید. لغات مربوط یا شبیه به هم یا لغاتی را که قابلیت "قاطی کردن" را دارند کنار هم بنویسید و دسته بندی کنید مثلاً تمام لغاتی که مربوط به اسب و ویژگیهای آن هستند مثل ابرش، کهر، کرند، سمند و … و یا انواع ماههای رومی مثل آذار و نیسان و ایار و تموز        
 2. املا: لغات مهم متون درسها و املاهای زبان فارسی منبع شماست. یه توصیه ی مهم و نکته ای اینکه لغاتی را که املای شبیه هم و معانی متفاوتی دارند را کنار هم دسته بندی کنید مثلاً "خواستن:طلب کردن ؛خاستن:بلند شدن" یا "گزاردن:به جا آوردن ؛گذاردن:قرار دادن". تشخیص املای کلمات از روی معنی آنها برای یادگیری املای آنها بسیار مهم است که در کنکور نیز معمولاً بر این اساس سؤالات طرح میشن.
 3. تاریخ ادبیات: ابتدای درسهایی که تاریخ ادبیات دارند و اعلام سال دوم و سوم (که خیلی خیلی مهم اند) و تاریخ ادبیات های موجود در زبان فارسی و همینطور درآمدهایی که حاوی تاریخ ادبیات هستند مثل درآمدی که در ادبیات  سال چهارم است و در مورد انواع شعر فارسی ست منابع اصلی طرح سؤالند. در مورد تاریخ ادبیات برای هر شخصیت حداقل اطلاعاتی که باید بدانید عبارتند از: تخلص، چکیده ای از سبک شعری یا نثری، موضوعات و زمینه های مطرح شده در آثار او، زمینه ی فعالیت، تأکیداً تمام آثارش از کوچک و بزرگ و از یک مقاله تا کتاب بزرگ، زادگاه و فوتگاه و …، عصر حیات (معاصر یا غیر آن) و …
 4. آرایه ها: در مورد آرایه ها ابتدا باید مفهوم و کاربرد هر آرایه را به طور کامل و جامع یاد بگیرید نه لزوماً حفظ آرایه های اشعار کتاب، و نیز بهتر است توضیحی ساده در مورد هر کدام از آرایه ها را در یک کاغذ لیست کرده و داشته باشید بعد تمام اشعار و ابیات کتاب درسی و حتی در صورت امکان غیر درسی را از نظر داشتن هر کدام از آرایه ها بررسی کنید.
 5. قرابت معنایی: متون کتاب های درسی خصوصاً درسهای ثقیل و اشعار (خصوصاً سال چهارم). برای تشخیص قرابت معنایی اول مهارت خوب و درست خواندن را یاد بگیرید تا مفهوم را درک کنید و با تمرین زیاد یاد بگیرید که با خواندن متن یا بیت، کلمات کلیدی را که معنی را میتوان از آنها دریافت کرد به خوبی دربیارید. مهارت در تشخیص قرابت معنایی کاملاً به تمرین و تکرار زیاد وابسته است پس تا میتوانید تمرین کنید و تست حل کنید.
 6. زبان فارسی: زبان فارسی شامل چندین مبحث مهم و همیشه سؤال دار در کنکور است که سؤالات مربوط به هر مبحث غالباً (نه همیشه) به طور جدا و غیر ترکیبی در کنکور طرح میشود. از سؤالات ادبیات در کنکور حدود 7 تا 8 سؤال یعنی بیش از 25 درصد از زبان فارسی خواهد بود. خواندن زبان فارسی تقریباً شبیه ریاضی و فیزیک است و باید پس از یادگیری مفاهیم آن روی تست ها و تمرینات مربوطه بسیار کار شود. مهمترین این مباحث عبارتند از: > تشخیص انواع تکواژ و واژه و … > انواع کلمات ساده، مشتق، مرکب و مشتق مرکب > انواع جمله و تعداد اجزا و نوع اجزای هر جمله مثلاً جمله ی کامل ساده و چهار جزئی گذرا به مفعول و مسند > انواع ترکیب وصفی و اضافی و انواع اضافه > شیوه ی بلاغی و غیر بلاغی > نقش های تبعی و … .

شیوه و راههای خلاصه نویسی:

 1. برای لغات و تاریخ ادبیات های فرار میتونید از برگه های کوچکی که در یک طرف آنها لغت (یا نام شخصیت) و در طرف دیگر تمام معانی آن لغت (یا مواردی که دانستن آنها را برای هر شخصیت لازم شمردیم) می نویسید استفاده کرده و در شروع هر بار مطالعه ادبیات آنهارا در حد 5 تا 10 دقیقه دوره کرد.
 2. تمام تاریخ ادبیاتهایی را که در ابتدای درسها، انتهای کتابها ،در زبان فارسی و در درآمدها و بیاموزیم ها و هر گوشه و کنار وجود دارد میتونید در یکجا به صورت کامل و منظم جمع آوری کنید.
 3. کلمات مشابه و هم معنی و یا مرتبط با هم را کنار هم یادداشت و مرتب کنید.
 4. تعریف و کاربرد انواع آرایه ها را به صورت یکجا و در صورت لزوم همراه با یک مثال جامع و ساده یادداشت کنید.
 5. کلمات و نکات پر تکرار یا سخت التشخیص (!!) در سؤالات زبان فارسی را یادداشت کنید.مثلاً "است" دو تکواژ دارد یا "نقش نمای اضافه هم واژه و هم تکواژ است" یا "گوناگون سه تکواژ و یک واژه است" و انواع نمونه های پرتکرار دیگر در انواع مباحث.

تست زنی:

تست زنی در مورد ادبیات مانند دیگر درسهای حفظی باید با فاصله ی حداقل یکی دو روز انجام شود و البته در اوایل خیلی لزومی برای زدن تستهای ادبیات وجود ندارد مگر برای آشنایی بیشتر با سبک تستها.

برای بعضی بخشهای ادبیات مانند آرایه ها، قرابت معنایی و زبان فارسی که نیاز بیشتر و در واقع مبرمی به تست دارند کتب آموزشی برای تمرین و تسلط بیشتر میتوانند کمک کننده، مفید و مثمرثمر باشند.

۵ comments on “روش مطالعه درس ادبیات برای کنکور

 1. علی صمدی می‌گه:

  مرسی از استاد
  ببخشید درمورد ترتیب خواندن ادبیات توضیح بدین من که الان سال سوم تجربی ام
  مثلا درسته هر بحثیو جداگانه بخونم و تست بزنم وهمراهش اادبیات سوم و سپس دومو درس به درس بخونم و تست بزنم درسته؟

 2. علی صمدی می‌گه:

  مرسی از استاد
  ببخشید درمورد ترتیب خواندن ادبیات توضیح بدین من که الان سال سوم تجربی ام
  مثلا درسته هر بحثیو جداگانه بخونم و تست بزنم وهمراهش اادبیات سوم و سپس دومو درس به درس بخونم و تست بزنم درسته؟

 3. عاطفه می‌گه:

  درود بر شما
  سوالم اینه ک از متن کتاب مثلا میپرسه ک رستم که بود اشکبوس کی بود رهام چیکار کرد آرش ضحاک ماردوش سر انجامش چیشد؟؟؟
  آخه من کتاب لغت نشر الگو رو میخونم تمام شخصیتارو نوشته میخواستم بدونم لازمه واقعا
  تورو خدا جوابمو بدید

  • مدیر سایت می‌گه:

   از الگوهای تست کنکورهای سراسری سال هایقبل کمک بگیرید

   شما باید اول تیپ های مختلف طرح سوالات لغت رو بدونید تا بتونید به اهمیت بخش های مختلف کتاب پی ببرید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.