روش مطالعه دروس ریاضی رشته ریاضی(بخش اول)

در بخش اول از این سلسله از مقالات قصد داريم تا بطور کامل از مهم‌ترين درس گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، یعنی درس ریاضی صحبت کنيم. درس رياضي در اين گروه، مباحث بسيار گسترده و مهمي را شامل مي‌شود که با دارا بودن ضریب 12 بيشترين ضريب را دارد و در بالا و پايين شدن تراز نمره داوطلبان تاثیر بسیار زیادی می گذارد.
 
حجم بسيار زياد، تنوع درس رياضي و ضريب بالاي آن براي اين گروه، از عواملي هستند که باعث مي‌شود تا داوطلبان در اين درس با رقابت سختي مواجه شوند؛ به علاوه بايد بدانيد که حتي اگر هم بدون توجه به رياضي از سد کنکور بگذريد، در بسياري از رشته‌ها، چند واحد رياضي وجود دارد و ممکن است که شما به خاطر ضعيف بودن در اين درس در دانشگاه با مشکلات زيادي روبرو شويد؛
 
پس اگر از داوطلبان عزيز گروه آزمايشي علوم رياضي و فني هستيد و در مطالعه برخي از مباحث اين درس يا همه آن مباحث، مشکل داريد اين مقاله را بخوبي مطالعه کنيد تا بتوانيد به آساني از پس رياضي در کنکور اين گروه برآييد. رياضي را بايد بر مبناي سه اصل يادگيري، تمرين و مرور قرار دهيم که در ادامه به هر يک از اين موارد مي‌پردازيم:
 
index

 
1-     يادگيري
اولين مرحله از مطالعه، يادگيري است که مي‏توان گفت مهم‌ترين اصل آن است؛ زيرا تا رياضي را درست و مفهومي ياد نگيريم، نمي‏توانيم به سؤالات اين درس بخوبي پاسخ دهيم؛ پس بايد از تمام ابزارهاي موجود براي يادگيري استفاده کنيم. ابزارهاي يادگيري اين درس عبارتند از: کلاس، جزوه و کتاب درسي.
 
شما داوطلب عزيز بايد در کلاس به دقت درس را از دبير بياموزيد و سپس در همان روز، مبحث تدريس‌شده را از جزوه مطالعه کرده و مثال‏ها را مجدداً حل کنيد. هيچ‌گاه فرمول‌ها را حفظ نکنيد؛ زيرا بزودي آنها را فراموش مي‌کنيد. تازه اگر هم فراموش نکنيد، نمي‌توانيد در حل تست‌ها از آنها استفاده کنيد؛ چون فقط آنها را حفظ کرده‌ايد و نمي‌دانيد که در کجا کاربرد دارند. بعد از خواندن جزوه، نوبت به مطالعه‏ کتاب درسي مي‏رسد که بايد خط به خط آن را بخوانيد و تمام مثال‏ها و تمرين‏هاي حل‌شده و حل‌نشده آن را حل کنيد.
 
حتماً توجه داشته باشيد که تعدادي از تست‏هاي آزمون سراسري، عيناً از مثال‏ها، تمرين‏ها و نکات متن درس مطرح مي‏شود. براي حل سؤالات رياضي، تنها ياد گرفتن نکات، قضيه‏ها و فرمول‏ها کافي نيست؛ بلکه بايد علاوه بر يادگيري و فهميدن، آنها را نيز به خاطر بسپاريد؛ زيرا در جلسه‏ آزمون، نه کتاب داريم و نه جزوه.
 
در ادامه‏ مرحله‌ يادگيري، لازم است که تعدادي از تست‌ها را به طور آموزشي از مبحثي که مطالعه کرديد، حل کنيد. در حل تست به طور آموزشي، زمان تست زدن مهم نيست؛ بلکه يادگيري تمام نکات تست و به‌کارگيري مطالب مطالعه‌شده در حل تست، مهم است. هنگام حل تست آموزشي مي‏توانيد از جزوه يا کتاب درسي يا حتي پاسخ تشريحي تست کمک بگيريد.
 
تعداد تست‏هاي آموزشي بايد به اندازه‏اي باشد که تمام مطالب درسي در آن مبحث را پوشش دهد. پس از حل تست‏هاي آموزشي، نوبت خلاصه‏ نويسي است. مباحثي را که مطالعه و چند تست آموزشي از آن حل کرده‌ايد، خلاصه‏ نويسي کنيد. سعي کنيد که در خلاصه‏نويسي، تمام مطالب و نکات مهم را يادداشت کنيد. با پايان خلاصه‏نويسي، مبحث مطالعه‌شده‏ مرحله‏ اول مطالعه که يادگيري است به پايان مي‏رسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.