روش مطالعه دین و زندگی کنکور

درس دين و زندگي از 3 قسمت اصلي تشکيل شده است:

1- متن کتاب درسی

2- آيات،روایات و احاديث

3- انديشه و تحقيق‌ها

در مرحله‌ي اول مطالعه به سراغ متن کتاب درسي برويد و سعي کنيد به صورت کامل و خط به خط تمام متن را بررسي کنيد. هر قسمتي را که مطالعه مي‌کنيد و نکته‌اي دارد عددگذاري کنيد يا زير قسمت‌هاي مهم خط بکشيد که وقتي براي بار دوم مي‌خوانيد بيش‌تر نظرتان را جلب کند. هميشه اين نکته را در نظر داشته باشيد که متن‌هاي قبل و بعد آيات و احاديث بسيار مهم هستند؛ طراحان در سال‌هاي گذشته با توجه به يک آيه و متن‌هاي نزديک به آن، سؤالات زيادي طرح کرده‌اند.

book2

در مرحله‌ي دوم به سراغ آيات و احاديث برويد و حتماً به اين موضوعات با دقت تمام توجه کنيد: «آيه در چه زماني نازل شده است؟ حديث گفته‌شده از کدام ائمه است؟» معني آيات و احاديث را به صورت کامل ياد بگيريد. (خيلي مهم: سعي کنيد قرابت‌هاي بين آيات و احاديث و متن‌ها و حتي شعرهاي زير آيات را نيز به خوبي ياد گرفته و تکرار کنيد.) بهترين راه یادگیری آيات و احاديث، مطالعه‌ي نکات کاربردي از دی وی دی های آموزشی استاد حسین احمدی وسپس حل تست‌هاي زياد در اين بخش است. البته تهیه فلش‌کارت‌هاي آيات و احاديث براي مرور، بسيار مناسب هستند.

در مرحله‌ي سوم حتماً قسمت انديشه و تحقيق‌ها را مطالعه کنيد و سؤالاتي را که در اين بخش مطرح شده است با مطالعه‌ي متن کتاب درسی پاسخ دهيد. سعي کنيد خودتان نکات کليدي را استخراج کنيد و در حاشيه‌ي کتاب يادداشت کرده و در بازه های زمانی کوتاه مدت مرور کنيد.

حتماً در هفته چند بار،‌ تعدادي تست مثلاً 10 يا 20 تست از کتابهای تست استاندارد تمرين کنيد. با اين کار در درس دين و زندگي بهترين درصد را کسب مي‌کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.