روش مطالعه رتبه ۱ کنکور ۹۷ در دروس عمومی و اختصاصی

در زیر روش مطالعه امیر رضا براتی رتبه ۱ آزمون سراسری سال ۹۷ در دروس عمومی و اختصاصی را ملاحظه می فرمایید:

روش مطالعه ادبیات

ادبیات را به صورت موضوعی مطالعه می‌کردم؛ یعنی شش مبحث اصلی ادبیات شامل: قرابت مفهومی، زبان فارسی، آرایه‌ها، لغات، تاریخ ادبیات و املا را به صورت تفکیک شده می‌خواندم و تست می‌زدم؛ البته مباحثی مثل لغات و تاریخ ادبیات را بسیار مرور می‌کردم تا در خاطرم بماند؛برای مثال، شاید بعضی از لغات را ۱۰ یا ۱۲ بار خوانده باشم. برای مابقی مباحث نیز بیشتر تست می‌زدم تا مطالعه کنم؛ چون معتقدم که با تست زدن، لِم سؤال دست داوطلب می‌آید. درکل به طور میانگین روزی یک ساعت برای مطالعه ادبیات وقت می‌گذاشتم.


روش مطالعه عربی

تلاش می‌کردم تا از روی کتاب درسی مطالب را یاد بگیرم و بعد با توجه به آموخته‌هایم و تکنیک‌های تست زنی، تست بزنم؛ برای مثال، خیلی وقت‌ها در سوال‌های ترجمه، بررسی کل سوال لازم نیست و با ترجمه فعل و توجه به نوع ضمیر به کار رفته یا جمع و مفرد بودن کلمه، می‌توان به پاسخ صحیح رسید.به نظر من اگر قواعد و اصول عربی را یادبگیری، فراموش نخواهی کرد برای همین، وقت کمتری به این درس اختصاص می‌دادم و در هفته به طور میانگین چهار ساعت برای درس عربی وقت می‌گذاشتم.


روش مطالعه معارف اسلامی

فراگیری معارف اسلامی‌نیاز به تکرار بسیار دارد. باید به آیه‌های قرآنی که در کتاب درسی آمده است، مسلط بود و آن‌ها را حفظ کرد. به همین دلیل، مطالعه آن زمان‌بر است و باید مطالب را بارها مطالعه نمود تا به درصد مطلوبی دست یافت. خود من حجم زیادی از مطالعه دروس عمومی‌ام را به مطالعه معارف اسلامی‌اختصاص می‌دادم؛ شاید به این دلیل که در این درس، مطالعه کتاب درسی، مهم‌تر از تست‌زنی است.

 

روش مطالعه زبان خارجی

زبان انگلیسی ام چندان خوب نبود و در آزمون‌جزو درصدهای پایینم بود، اما با مطالعه و تکرار، توانستم ضعفم را رفع کنم. برای توانمند شدن در این درس، متن کتاب درسی را روزنامه‌وار می‌خواندم تا بفهمم که موضوع آن چیست و شمای کلی درس دستم بیاید. از کتاب‌های کمک آموزشی نیز برای مسلط شدن بر قواعد و فراگیری نحوه تست‌زنی در این درس استفاده می‌کردم؛مثلاً برای تسلط بر درک مطلب که در کنکور هشت سوال از آن می‌آید، متن‌های درک مطلب زیادی را مطالعه می‌کردم تا بتوانم هر درک مطلبی را با وجود کلمات جدید و ناشناخته پاسخگو باشم.به داوطلبان پیشنهاد می‌دهم برای اینکه معنی لغات را فراموش نکنند، معنی آن‌ها را در قالب جمله فرابگیرند. برای این درس نیز حدوداً چهار ساعت در هفته وقت می‌گذاشتم.

ideas1

روش مطالعه زمین شناسی

درس زمین شناسی در زیر گروه یک علوم تجربی ضریب ندارد. برای همین وقت کمی‌را به آن اختصاص می‌دادم، در واقع فقط هفته‌ای یک ساعت یا حتی کمتر از آن برای این درس تست می‌زدم.

 

روش مطالعه ریاضی و فیزیک

من سعی کردم که اول این درس را سر کلاس و با مطالعه درس نامه کتاب یاد بگیرم و سپس با تست و تمرین زیاد به آنها مسلط شوم. البته در هر دو درس، وقت زیادی برای مطالعه نمی‌گذاشتم و بیشتر تست می‌زدم. من به طور ذاتی در هر دو درس توانمند بودم؛ با این همه، برای هر یک به طور متوسط هفته‌ای شش یا هفت ساعت وقت می‌گذاشتم.

 

روش مطالعه زیست شناسی

کتاب زیست شناسی را باید بسیار مطالعه کرد و به متن آن کاملاً مسلط شد در ضمن تست هم باید زیاد حل کرد. 

خود من برای این درس، تست زیادی می‌زدم و برای تست زدن هم نگاهم به تست‌های دشوار بود و به این فکر نمی‌کردم که شبیه این سوال تا حالا در آزمون سراسری داده نشده است؛ چون شاید طراحان آزمون سراسری امسال، سوال متفاوتی می‌دادند که همین طور نیز شد و سوال‌های زیست‌شناسی امسال، در مقایسه با سال‌های گذشته، تا حدودی متفاوت بود.


در کل بیشترین ساعت مطالعه من به درس زیست شناسی تعلق داشت. برای روزهای تعطیل حداقل سه ساعت زیست شناسی می‌خواندم و در کل به طور میانگین هفته‌ای ۲۰ ساعت به مطالعه زیست شناسی اختصاص می‌دادم.
 

روش مطالعه شیمی

تلاش می‌کردم به خود کتاب درسی کاملاً مسلط شوم تا بتوانم به سوال‌هایی که به حفظیات شیمی‌مربوط می‌شود پاسخ بدهم. 

برای بخش محاسبات نیز زیاد تمرین کردم و با تمرین زیاد، محاسباتم قوی شد.بعضی ازسوال‌های این درس نیز نه حفظی است نه محاسباتی، و برای پاسخ به این سوال‌ها باید مفاهیم دروس شیمی‌را کاملاً فهمید و دانست که هدف از طرح این مطلب در کتاب درسی چیست و چه فایده‌ای دارد؛ برای مثال، من سعی می‌کردم که یک واکنش شیمیایی را در ذهنم تجسم کنم، اینکه فرضاً وقتی یک مولکول با مولکول دیگر برخورد می‌کند چه اتفاقی می‌افتد به یاری این تحلیل، راحت‌تر از پس سوال‌های شیمی‌بر می‌آمدم.

برای شیمی‌نیز بعد از زیست‌شناسی، بیش از سایر درس‌ها وقت می‌گذاشتم. حدوداً ۱۰ ساعت در هفته درس می‌خواندم.البته باید بگویم که ساعت‌های ذکر شده برای زمانی بود که تعطیل بودیم و مدرسه نداشتیم، اما در دوران مدرسه، به غیر از روزهای تعطیل، شش یا هفت ساعت مطالعه می‌کردم.

 

منبع:kanoon.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.