روش مطالعه زیست‌شناسی برای کنکور (بخش دوم-مرور)

همانگونه که میدانید درس زيست‌شناسي با بالاترين ضريب(ضریب 12) به عنوان اصلي‌ترين درس گروه آزمايشي علوم تجربي براي داوطلبان اين گروه، به‌خصوص آن‌هايي که متقاضي رشته‌هاي پرطرفدار هستند، اهميت ويژه‌اي دارد. اگر داوطلبي در درس زيست‌شناسي، ده درصد از شما عقب بيفتد و در هر کدام از درس‌هاي اختصاصي‌ ديگر، پنج تا شش درصد جلو باشد، به طور کلي از شما عقب مي‌افتد.

شواهد نشان مي‌دهد که فقط 7 درصد از داوطلبان، تست‌هاي زيست‌شناسي را بالاي 50 درصد جواب می‌دهند. علت اين موضوع در ساعات کم مطالعه‌ی اين درس نيست، بلکه يکي از مشکلات بزرگي که داوطلبان دارند چگونه مطالعه کردن درس زيست‌شناسي است. در اين مقاله سعي مي‌کنيم تا شما را با نحوه‌ی صحيح مطالعه و تست‌زني در اين درس آشنا کنيم. مانند همه‌ی درس‌های کنکور، براي نتيجه‌گيري بهتر در درس زيست‌شناسي نيز رعايت سه مرحله‌ی مطالعه اوليه، مرور و تست‌زني، بسيار مهم است.

در این قسمت به بیان مرحله دوم مطالعه زیست شناسی یعنی مرحله مرور می پردازیم.

index

ب- مرور

هر چه‌قدر هم که درس زيست‌شناسي را با دقت خوانده باشيد، اين درس، درسي نيست که با يک بار خواندن بتوانيد در آن درصد بالايي را کسب کنيد؛ بنابراين، مرورهاي متوالي و مفهومي خواندن اين درس، بايد در اولويت برنامه‌ها قرار داده شود. اگر مرور مجدد اين درس را در برنامه‌ی درسي خود منظور نکرده باشيد، نمي‌توانيد نتيجه‌ی خوبي در آزمون سراسري کسب کنيد؛ چون مطالب اين درس فرّار است و ممکن است تا زمان برگزاري اين آزمون، بخش قابل ملاحظه‌اي از آن مطالب را فراموش کنيد.

مرور درس زيست‌شناسي، شامل چند مرحله است. همان‌گونه که در بالا اشاره شد، در برنامه‌ی هفتگي خود سعي کنيد براي اين‌که مطالب قبلي در ذهنتان بهتر تثبيت شود، حتماً وقتي را به مرور کردن آن‌ها اختصاص دهيد؛علاوه بر اين، هنگام مطالعه‌ی فصل‌هاي جديد، مطالب فصل قبل را نيز مرور کنید تا آن‌ها را فراموش نکنيد؛ به علاوه در پايان هر ماه، مروري از چند فصل نيز داشته باشيد. در خردادماه هم که زمان مرور کلي و تست‌زني است؛ حتماً زمان مناسبي را به مرور درس زيست‌شناسي اختصاص دهيد. يکي از کارهايي که براي مرور کردن و تثبيت بهتر مطالب در ذهن، بسيار مؤثر است، استفاده از حاشيه‌نويسي در اين درس است.

هم‌چنين مي‌توانيد مطالب خوانده‌شده را خلاصه‌نويسي کنيد. در خلاصه‌نويسي براي مرور مي‌توانيد مطالب مهم را به ‌صورت نکات جداگانه درون دفتر يا فيش‌هايي بنويسيد؛ اما بهترين روش براي خلاصه‌برداري در اين درس، نوشتن مطالب مهم به ‌صورت نمودارهاي درختي، شبکه‌اي، جدول‌ها، شکل و… است؛ يعني مطالبي را که ياد گرفته‌ايد، به شکلي که ذهنتان آن را خلق مي‌کند، بازنويسي کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.