روش مطالعه زیست‌شناسی برای کنکور (بخش سوم-تست زنی)

زيست‌شناسي با بالاترين ضريب به عنوان اصلي‌ترين درس گروه آزمايشي علوم تجربي براي داوطلبان اين گروه، به‌خصوص آن‌هايي که متقاضي رشته‌هاي پرطرفدار هستند، اهميت ويژه‌اي دارد. اگر داوطلبي در درس زيست‌شناسي، ده درصد از شما عقب بيفتد و در هر کدام از درس‌هاي اختصاصي‌ ديگر، پنج تا شش درصد جلو باشد، به طور کلي از شما عقب مي‌افتد.

شواهد نشان مي‌دهد که فقط 7 درصد از دانش‌آموزان، تست‌هاي زيست‌شناسي را بالاي 50 درصد جواب می‌دهند. علت اين موضوع در ساعات کم مطالعه‌ی اين درس نيست، بلکه يکي از مشکلات بزرگي که داوطلبان دارند چگونه مطالعه کردن درس زيست‌شناسي است. در اين مقاله سعي مي‌کنيم تا شما را با نحوه‌ی صحيح مطالعه و تست‌زني در اين درس آشنا کنيم. مانند همه‌ی درس‌های کنکور، براي نتيجه‌گيري بهتر در درس زيست‌شناسي نيز رعايت سه مرحله‌ی مطالعه اوليه، مرور و تست‌زني، بسيار مهم است.

در این قسمت به بیان مرحله سوم مطالعه زیست شناسی یعنی مرحله تست زنی می پردازیم.

 

پ- تست‌زني

يکي ديگر از کارهاي مهمي که براي نتيجه‌گيري بهتر در درس زيست‌شناسي حتماً بايد انجام دهيد، تست‌زني است. تست‌زني هم مانند مرور، مراحل مختلفي دارد. شما باید پس از مطالعه‌ی هر درس و در پايان ساعات مطالعه‌ی روزانه، تست‌زني موضوعي(تست زنی آموزشی) کنيد تا خود و نحوه‌ی مطالعه‌تان را محک بزنيد. بعد از اين تست‌زني مي‌توانيد در پايان مرور هفتگي يا ماهانه نيز مبادرت به تست‌زني کنید. در اردیبهشت و خرداد و روزهاي مانده به آزمون سراسري نيز بايد تست‌زني سرعتي(تست زنی سنجشی) داشته باشيد.

11

در هر کدام از اين تست‌زني‌ها هم حتماً بايد اشکالات خود را به‌خوبي و به صورت تشريحي مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهید. حتماً بعد از بررسي سؤالات، نکته‌هاي هر تست را در حاشيه‌ی درس مربوط يا در دفتر نکته‌برداري خود يادداشت کنید. حتماً در تست زدن به اين نکته توجه داشته باشيد که تست‌ها را با دقت تمام مطالعه کنيد؛ زيرا يکي از راهکارهاي موفقيت در تست‌زني اين درس، آن است که به نکات توجه زيادي داشته باشيد.

اين موضوع آن‌قدر اهميت دارد که تک تک کلمه‌ها در اين درس مي‌توانند يک نکته‌ی تستي باشند. کنار تست‌هاي نکته‌دار و مهم علامت بزنيد تا اگر دوباره خواستيد آن کتاب يا سؤالات را مرور کنيد، وقت خود را روي تست‌هاي ساده و راحت تلف نکنيد و بيش‌تر روي تست‌هاي مهم و نکته‌دار کار کنيد. بعد از تست زدن، پاسخ‌نامه‌ی تشريحي آن را حتماً مطالعه کنيد تا به اشکالات خود به‌خوبي پي ببريد. هنگام تست زدن، درصدتان را حساب کنيد و سعي کنيد که هر بار اين درصدها بهتر از بار قبل باشد.

در حل تست زيست‌شناسي، دقت روي درک و فهم متن سؤالات، اهميت بيش‌تري دارد. براي بهتر شدن مهارت‌تان در اين زمينه، تست طراحي کنيد. انجام اين کار، يک روش خيلي عالي است که در ابتداي کار شايد کمي مشکل به نظر برسد، ولي به‌تدريج به اين موضوع عادت مي‌کنيد. اين کار براي سريع و خوب زدن تست، بسیار مؤثر و کارآمد است؛ زيرا در طراحي تست، شما دنبال گزينه‌هاي غلط مي‌گرديد که اين موضوع باعث مي‌شود گزينه‌هاي غلط براي‌تان ملموس‌تر شود و در جلسه‌ی آزمون آن‌ها را راحت‌تر تشخيص بدهيد. تست‌هايي که طراحي مي‌کنيد، ترجيحاً به صورت ترکيبي و خيلي مفهومي باشند تا همخواني بيش‌تري با تست‌هاي آزمون سراسري داشته باشند؛ مثلاً وقتي سؤالي را از يکي از فصل‌هاي سال دوم طرح مي‌کنيد، گزينه‌هايش را از فصل‌هاي ديگر سال دوم، سوم و پيش‌دانشگاهي هم بياوريد.

در اين درس براي تست‌زني، بررسي تست‌هاي آزمون‌هاي سراسري و دانشگاه آزاد سال‌هاي قبل، بسيار مهم و تاثیرگذار است. بارها ديده شده است که سؤالات سال‌هاي قبلي با مجموعه‌اي از تغييرات جزئي در گزينه‌ها يا صورت سؤال، به صورت پرسش جديدي در آزمون اخير، مطرح مي‌شوند. تقريباً نيمي از پرسش‌ها در اين درس در سال‌هاي قبل به نحوي (مثلاً به صورت پرسش‌هاي مشابه) آمده است که اين امر خود اهميت مرور و بررسي تست‌هاي سال‌هاي اخير آزمون‌هاي سراسري را در درس زيست‌شناسي نشان مي‌دهد؛ پس بهترين منبع براي آمادگي بيش‌تر در آزمون‌هاي سراسري، نمونه‌سؤالات آزمون‌هاي سراسري سال‌هاي قبل است که بايد در فاصله زمانی باقیمانده تا آزمون سراسری آن‌ها را با دقت هرچه تمامتر بررسي کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.