روش مطالعه زیست شناسی کنکور

دوستان عزیز تجربی،توی کنکور شما هستین و 50 سوال درس زیست شناسی،و این سوالات از 30 فصل کتاب های دوم،سوم و پیش طرح میشن.توی این درس هم چقدر خوندنش مهمه هم چجوری خوندنش!چون واقعا فراره و انتظار نداشته باشین با یکی دوبار خوندن بتونین تسلط کامل روش پیدا کنین،همچنین نحوه خوندنش رو باید بلد باشین تا درصدتون بره بالا.

خیلی از دوستان زیست رو یه درس حفظی و تئوری میدونن درصورتی که اصلا اینطور نیست.علاوه بر قسمتهایی مثل ژنتیک که حل مساله اس بقیه قسمتها رو هم با طوطی وار حفظ کردن نمیشه پاسخ داد!

bio_web

خب از کتاب سال دوم شروع کنیم:

دو فصل اول زیست شناسی و آزمایشگاه1 که توی دوم دبیرستان میخونیمش یه جورایی مقدمه و پایه قسمتها و فصول بعدی هستن،پس گرچه شاید توی کنکورمستقیما از این فصول سوال مطرح نشه ولی واقعا باید به مطالبشون مسلط باشین!

فصل سوم زیست1 خیلی خیلی مهمه!از طرفی مثل فصول اول و دوم مفاهیم پایه ای در این فصل وجود داره و هم مستقیما ازش توی کنکور سوال میاد،اونهم چه سوالایی!!در این فصل معمولا یه سوال از بافت جانوری و یه سوال هم از بافت گیاهی پای ثابت سوالای کنکور هست!

فصل چهارم و پنجم به نسبت فصول آسان و قابل فهم هستن که بعضی سالها خیلی مهم میشن و ازشون سوالای جالبی طراحی میشه.پس باید جدی شون گرفت

فصل ششم سال دوم یکی از مهم ترین و پرسوال ترین فصول زیست در کنکور هست که به گردش مواد میپردازه!معمولا سوالی از گردش خون در جانوران مختلف،سوالی از قسمت قلب،سوالی از قسمت رگها،خون و لنف و سوالی از گردش مواد گیاهان داریم!این فصل رو خیلی باید خوب بخونین

فصل هفتم و هشتم هم اهمیت کمی ندارن!دو فصل بسیار بسیار آسان و درصد بیار که هرکس نخونه واقعا ضرر کرده!!چند سالی میشد که از شکل صفحه105 فصل هفتم سوالی توی کنکور بود!و مثلا توی کنکور90 سوالات بسیار آسونی از فصل8 مطرح شد.پس از این دو فصل هم غافل نباشین

 

حالا می رسیم به سال سوم:به به!به نظر من شیرین ترین فصول توی این کتاب قرار داره

فصول اول و دوم فصول مهمی هستن که میشه ازشون سوالای ترکیبی خوبی رو استخراج کرد.با کمی تست زدن تسلط خوبی به مطالب این دو فصل پیدا می کنین.

فصول سوم و چهارم کتاب باز مطالب خیلی آسونی داره و حتما باید بخونین این دو فصل رو!از فصل سوم شکل هارو خوب تو ذهن داشته باشین!از فصل چهارم اسامی غدد و هورمونها رو حتما به خاطر بسپارین البته اصلا کار سختی نیست!

از فصل پنجم تاریخچه و بهتر بگم مقدمه ژنتیک شروع میشه!مطالب شیرین این فصل رو اصلا نمیشه نخوند!باز هم بگم شاید بعضی سالها از این فصل سوالی نیاد اما خوندنش 2تا فایده داره:یکی این که اگه سوال بیاد حتما خواهید زد و از طرفی ندانستن مطالب این فصل مشکل بزرگی خواهد شد در فصول بعدی!از فصل6 بگیرین تا ژنتیک مندلی و بعد توی پیش دانشگاهی فصل اول و تا بره تا ژنتیک جمعیت!پس خوب بخونینش!اگه هم خوب نخونین خودتون ضرر کردین چون میاین ان شاءالله دانشگاه توی درس بیولوژی مولکولی همه مطالب این فصل تکرار میشه و اونجا دیگه حتما باید خوب خوب یادش بگیرین!!

فصل ششم و هفتم سال سوم هم یه مقدار مفاهیم بنیادی داره و البته سوالای بسیار مهم و مفهومی ای از این فصول توی کنکور مطرح میشه!مراحل و وقایع تقسیم هارو حتما خوب خوب یاد بگیرین!

فصل هشتم یعنی ژنتیک مندلی باز یکی از پرسوال ترین فصول زیست محسوب میشه!چیه؟؟چرا اخم کردین؟سخته؟؟!!نه بابا بیخیال!باور کنین یکم روش وقت بذارین و الکی سراغ فرمولهای پیچیده و ناکارآمد یعضی کتابهای بازار نرین میشه آسون ترین و شیرین ترین فصل براتون!به نظر من اصلا این فصل رو حذف نکنین و حتما بخونینش!سوالاتش رو هم صد در صد تو کنکور میزنین!

فصول نهم و دهم راجع به زیست گیاهی هستن!شاید اولش مثل من ازشون خوشتون نیاد و مطالب به نظرتون یکم گنگ و نامفهوم باشه ولی وقتی مرور کنین و سوالات کنکور رو ببینین متوجه میشین که خیلی فصول خوب و جذابی هستن.از این دوتا فصل هم سوالات زیادی مطرح میشه که به خوندنش می ارزه!هورمون های گیاهی فصل دهم حتما توی کنکور سوال خواهد بود!لااقل این چند سال که بوده!

فصل آخر زیست شناسی و آزمایشگاه2 فصل مهم و تقریبا پر سوال در کنکور هست!میتونین راحت تستهاشو بزنین اگه از خودتون بی علاقه گی نشون ندین!خصوصا بروبچ پزشکی واقعا باید این فصل رو دوست داشته باشن چون توی درس ها از بافت شناسی گرفته تا جنین شناسی و …و تا برسه به ترم های بعد، کامل مباحث این فصل همراهشون هست و اونهارو به صورت جامع تر میخونن .

 

بالاخره رسیدیم به کتاب سال چهارم یا پیش دانشگاهی

فصل اول این کتاب خیلی خیلی مهمه و از نظر طرح سوال ترکیبی با فصول دیگه به جرات میتونم بگم مقام اول رو داره!علاوه بر سوالات ترکیبی،سوالات خاص همین فصل رو هم توی کنکور شاهد هستیم و سال به سال هم داره مفهومی تر میشه!مباحث رونویسی و ترجمه و بیان ژن رو خوب مسلط باشین!

فصل دوم هم به نوبه خودش فصل مهمی هست و خیلی هم جذابه!خصوصا برای علاقه مندان به علم ژنتیک و فعالیت های این چنینی!مطالب ساده این فصل رو میشه با اندکی حوصله یاد گرفت و کامل مسلط شد.

فصول سوم و چهارم رو یه مقدار کم تر دوست داشتم و دوستان هم اکثرا بی علاقه هستن.احتمال طرح سوال از این فصول خیلی کمه ولی چند ساله که بهش بی توجهی شده و شاید امسال ازش سوال بیاد!به نظر من بخونین!و باز همون داستان تکراری!!توی فصل چهارم نظریه انتخاب طبیعی رو میخونیم و این دیگه باهامون هست تا فصل پنج و بعدش فصل ششم و تا فصل هفتم هم حرفش کشیده میشه!

ژنتیک جمعیت فصل پنجم زیست پیش معجونی از مطالب خواندنی و حل کردنی!!در سال های اخیر بیشتر رویکرد خواندنی و مفهومی به خودش گرفته و نهایت دقت و ذکاوت داوطلب رو میطلبه!مسائل ژن خود ناسازگار،نوترکیبی و کراسینگ آور،درون آمیزی و… مهم هستن!همینطور انواع گونه زایی و مثالهاش،انواع انتخاب طبیعی و مثال هاش و شکل های این فصل!تا جایی که از تعداد انگشت پای اسب این فصل هم توی کنکور90 سوال مطرح شد!شما خودت دیگه اهمیت این فصل رو دریاب!همه چیز رو که من نباید بگم جوون!!

فصول ششم و هفتم رو میشه فصول دانشمندان نامید!نصف اسامی دانشمندانی که توی کتابها باهاشون سر و کار داریم رو توی این فصل ها پیدا میکنیم!واقعا این دو فصل ساده و راحت هستن و در سال های اخیر توجه بیشتری بهشون شده!پس بخونین این دو فصل رو!

به به!عجب فصلی!فصل هشت!

اگه این فصل رو دوست ندارین آقا اصلا برین تغییر رشته بدین!چون چه دارو بخواین چه دندون و چه پزشکی مطالب این فصل رو تا صد درجه سخت تر توی درس بیوشیمی باید پاس کنین!

کجا؟؟….میرین تغییر رشته بدین؟؟!!حالا صبر کنین باهم کنار میایم یه جوری!چیز مشکلی نداره که!فقط یکم مفهومیه و باید دقت کرد!چرخه های مختلف و مراحلش رو خوب خوب یاد بگیرین!برای خودتون رمز گذاری کنین!این فصل خیلی راحت میشه!

مثلاFADH2اولین حرفشFهست که میتونیم باهاشfourیعنی4 رو بسازیم!حالا بگو تو کدوم مرحله چرخه کربس این ماده تولید میشه؟آفرین مرحله4!چه ترکیبی به چه ترکیبی تبدیل میشه؟4کربنه به 4کربنه

یا گیاهانCAMگیاهانی هستن که از اسمشون معلومه:فعالیت فتوسنتز شون کمه!یه بار دیگه کلمهCAM رو بخون؟آفرین:کم! حالابیا حرفهاشو جدا کنیمC یعنی کاکتوس،Aآناناس وMمیشه موز!اینها مثال هایی از این گیاهان هستن!و…

واقعا این فصل خیلی پر سواله!حذفش کنین شدیدا ازتون دلخور میشم!!

فصل نهم دهم و یازدهم هم از شیرین ترین مباحث هستن و در عین حال پر سوال!تا دلتون بخواد!این فصول رو هرچند بار که بخونین بازم کمه و بس نیست!!مطالب خواندنی زیاد هستن و به شدت هم فرار تشریف دارن!ولی آسونن!اسامی مختلف،چرخه ها و نکات حفظی رو خوب خوب بخونین!ان شاءالله تست های این فصول رو هم خواهید زد!

خب این پستی راجع به درس زیست بود که به نوعی مکمل پست زیست سال قبل محسوب میشد!برای اینکه اون مطالب رو باز تکرار نکنم شما رو ارجاع میدم یه پستهای سال قبل!حتما بهشون سر بزنین و بخونین!امیدوارم به دردتون بخورن!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.