روش مطالعه شیمی 2 برای کنکور

همیشه درس شیمی، بی سر و صدا و فریب كارانه، رتبه ها را بالا و پایین می كند. اغلب داوطلبانی كه بار دوم در آزمون سراسری شركت می كنند به خوبی به این نكته پی برده اند كه بالا بودن نمره درس شیمی، تأثیر بسیار زیادی در رتبه ی آنان داشته ولی متأسفانه با این كه درس شیمی در گروه تجربی بعد از درس زیست شناسی و در گروه ریاضی فیزیك، بعد از دروس ریاضی و فیزیك، مهم ترین  درس اختصاصی محسوب می شود اغلب داوطلبانی كه برای نخستین بار در آزمون سراسری شركت می كنند، به این درس كم تر توجه دارند و این خود باعث شده است كه اقلیتی از داوطلبان كه تسلط كافی بر این درس پیدا كرده اند، به آسانی و بدون فشار زیاد روی دروس تخصصی دیگر كه فراگیری آنها به مراتب سخت تر از درس شیمی است، از رتبه های قابل توجهی برخوردار شوند و بسیاری را متعجب كنند.

شاید باور كردن آن سخت باشد كه داوطلبی با 65 درصد ریاضی،90 درصد فیزیك و 20 درصد شیمی در گروه ریاضی فیزیك، نتواند در رشته ی دلخواه اش قبول شود، در حالی كه اگر همان داوطلب، درصدهایش به صورت 55 درصد ریاضی ، 65 درصد فیزیك و 70 درصد شیمی بود، می توانست به راحتی در همان رشته ی مورد نظرش، وارد دانشگاه گردد.

همانطورکه می دانید درس شیمی درسی می باشد که هم دارای مبحث های کاملا حفظی و هم مبحث های کاملا محاسباتی و تحلیلی است . در این قسمت سعی شده است به فصول مختلف کتاب سال دوم دبیرستان پرداخته شود . در مجموع می توان گفت فصل های آمده در سال دوم به نسبت جزء قسمتهای حفظی می باشند و علاقه ی طراحان پرسش بر این قضیه در سالهای اخیر گواه این ادعا است.

C227-1

فصل 1 و 2 کتاب شیمی سال دوم دبیرستان کاملا حفظی می باشد .البته بایستی به این نکته هم توجه داشت که علاوه بر حفظ تمام نکات این فصل باید درک عمیقی در مطالب این فصل داشته باشیم به عنوان پرسش تیپ رایجی که احتمال مطرح شدن آن در این سال نیز وجود دارد این است که در تست، 4 گزاره از نتایج دانشمند آورده می شود و پرسش این است که کدام یک از نتیجه گیری های وی امروزه دارای مثال نقض است که در کتاب درسی به شکل مستقیم به آن اشاره نشده است اما از داوطلب حرفه ای انتظار می رود با مطالعه ی عمیق مطالب کتاب درسی ، توانایی پاسخ به پرسش را داشته باشد.

فصل 3 و 4 سال دوم را نیز می توانیم در مجموع حفظی قلمداد کنیم البته امکان مطرح کردن تیپ خاصی از مسائل همچون محاسبه ی طول پیوند ، شعاع واندروالسی وجود دارد . در هر صورت به این دو فصل باید توجه خاصی شود . مطالب موجود در این دو فصل باید عمیقا فراگیرید . آنچه در سال های اخیر مشاهده شده است این است که با توجه به مطالب موجود در این فصل باید توانایی استدلال بر روی نتایج قوانین آمده در قسمت های این فصل را به طور کامل داشته باشید .

به عنوان مثال اگر در قسمتی از کتاب به طول پیوند کوالانسی اشاره شده است ، باید سریعا ربط آن به قدرت پیوند ، دمای نقطه ی ذوب و . . . برای خود مشخص کنید . یادتان باشد جداول موجود در کتاب نباید صرفا حفظ کنید ، بلکه هر جدولی که در کتاب درسی آمده است ، دارای هدف خاصی می باشد . شما باید آن هدف را برای خود مشخص کنید زیرا طراحان پرسش به این نکته توجه ویژه ای می کنند . از این رو به روابط موجود در هر جدول توجه بسیار ویژه ای داشته باشید.

فصل 5 سال دوم اگرچه بسیار کم حجم و ساده به نظر می رسد ، اما داوطلبان باید توجه بسیار زیادی به این فصل داشته باشند زیرا قسمت اعظمی از مسائل تلفیقی از این قسمت از تاب سال دوم می باشد  )در سالهای اخیر علاقه ی طراحان سوالات کنکور سراسری به طرح پرسشهای تلفیقی بسیار زیاد شده است و مطمئن باشید در آزمون سراسری 93 نیز شاهد این نوع پرسش ها خواهیم بود ( ، همچنین این فصل ارتباط زیادی با مبحث اسید و باز یعنی فصل 3 سال چهارم دارد و تسلط کامل به این بخش از کتاب ، کمک بزرگی به فهم فصل 3 سال چهارم می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.