روش مطالعه صحیح برای امتحانات(بخش اول)

فصل امتحانات که می رسد، همه ی دانش آموزان سعی می کنند، خیلی جدی تر و پرکارتر ازقبل برای کسب نمره و معدل بهتر تلاش کنند. دراین میان،تلاش بسیاری از آنها نیزقابل توجه ومثال زدنی است.

دراینجا می خواهم مراحل مطالعه صحیح و خوب خواندن برای امتحان را باهم مرورکنیم تا ببینیم باچه شیوه وراهکارهایی می توان نمره ومعدل بهتری کسب کرد.اگرچه شما حتما بسیاری ازاین فعالیت ها راقبل از امتحان انجام می دهید،اماتوجه به یکسری نکات زیر می تواند وضعیت شمارابهبود داده وارتقابخشد.

1-با کتاب های درسی شروع کنید.

امتحانات پایان سال به ویژه امتحانات نهایی درسال سوم دبیرستان، مستقیما از متن کتاب های درسی،مثال ها،تمرین ها و خودآزمایی های آن استخراج می شود.به همین دلیل تاکیدوتوجه برکتاب درسی قبل از شروع مطالعه ی هرمنبع آموزشی دیگر،یک فعالیت بسیارمنطقی است .

بنابراین لازم وضروری است که شما در ابتدا حتما نسبت به خط به خط کتاب درسی اشراف کامل پیدا کنید ، به شکل ها و جدولها و توضیحات ریز و درشت کتاب مسلط شوید ، نوع مسئله ها ، سئوالات و تمرینات کتاب را یاد بگیرید و سپس به منابع دیگر مراجعه کنید .

هر ساله با اتمام امتحانات برگزار شده ، شاهد آن  هستیم که سئوالات جدید و خلاقانه ای در امتحانات نهایی ، از متن تکراری همین کتابهای درسی مطرح می شود . پس اگر به دنبال نمره خوب و کامل هستید ، بر تمام مفاهیم کتاب درسی اشراف پیدا کنید . این نکته بسیار مهم و کلیدی را هرگز فراموش نکنید که تنها منبع طرح سئوال در امتحانات پایان سال ،کتابهای آموزش و پرورش است و شما باید تمام آنها را مطالعه کنید . پس ازآن ، به سراغ جزوات و کتابهای کمک آموزشی خود بروید و تمرین و تکرار بیشتری داشته باشید .

images

2- از فصلهایی که ضعیف هستید، شروع کنید.

اصولا " وقتی ما انسانها می خواهیم کاری را شروع کنیم ، سراغ فعالیتهایی می رویم که به آنها علاقه داریم و توانایی خود را قبلا " در آنها نشان داده ایم . در درس خواندن هم دانش آموزان ابتدا به سراغ فصلهایی می روند که در آنها تسلط کامل دارند و بارها مطالعه کرده اند، تمرین و مسئله و امتحان زیادی در آنها داشته اند و در یادگیری شان مشکلی ندارند.

این شیوه و استراتژِی غلط سبب می شود ، فرد فصلها و مباحثی را که چندان خوب یاد نگرفته ، برای روز و شب قبل از امتحان باقی بگذارد و در آن شرایط ، با عجله و اضطراب و استرس نتواند آنها را خوب یاد بگیرد . همین امر باعث میشود نمراتی را که در امتحان از دست می دهد ، از فصلهایی باشد که تمرین و تکرار مناسبی درآن ها نداشته وجزو مباحث آخرکتاب بوده که درآن ها ضعف داشته است. پس اگر می خواهید در درسی نمره ی کامل بگیرید، قبل از دوران امتحانات، کارتان را با مباحثی شروع کنیدکه در آن احساس قوت وتوانایی کم تری دارید و باتکرار و دوره و مرور های منظم و مستمر ، روی آن مسلط شوید.

3- فصل های قوی‌تر را حتما دوره کنید.

از سوی دیگر،برخی دانش آموزان با بی برنامگی طوری درس می خوانندکه مباحث وفصل هایی را که قبلا آموخته اند و بر آنها مسلط هستند،دوره و تکرار نمی شود.به همین دلیل یابه خاطر فراموشی و یا به خاطر بی دقتی در سوالات این فصل ها ومباحث، نمره ی کافی نمی گیرند. یادتان باشد در هر شرایطی باید وقت و فرصتی را برای دوره و تکرار درباره‌ی مباحث قوی اختصاص دهید تا توان علمی وآموزشی خود را در آنها حفظ کرده و درجلسه ی امتحشان نشان دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.