روش مطالعه عربی به زبان ساده برای کنکوری های ۹۹

خب اهلاً و سهلاً به «روش مطالعه‌ی عربی»😬
آقا بیاین یه بار برای همیشه مشکلتون رو با عربی حل کنید.
آخه مگه گل شبدر (عربی) چه کم از لاله‌ی قرمز (مثلاً ادبیات) داره؟😶
آره منم قبول دارم، استثناهاش زیاده! گاهی بدقلقه و هیچ قانونی نداره اما بازم می‌شه دوسش داشت.

👆🏻اولین نکته این که مباحث عربی خیلی به همکاری و کار تیمی علاقه دارن! اینه که معمولاً تمام مباحث به هم وابسته‌ن! دو تا از وابسته‌ترین مباحث هم قواعد و ترجمه‌ست. همون‌قدر که دونستن قواعد برای ترجمه‌کردن مهمه، بلد بودن ترجمه هم کمک می‌کنه راحت‌تر تست مربوط به قواعد رو بزنی! پس این یه رابطه‌ی دوطرفه‌ست.

حالا چه‌جوری عربی بخونیم؟🤓

⬅️اگه درس به درس می‌خونید، اول برید سراغ لغت‌های آخر کتاب هر درس، بعد برگردین قواعد رو بخونید و حالا برید سر وقت متن درس! سعی کنید با دانش خودتون متن رو ترجمه کنید. حتما هم ترجمه‌تون رو بنویسید (شفاهی ترجمه نکنید) بعد نسخه‌ی کتبی ترجمه‌تون رو با ترجمه‌ی معلم یا کتاب کمک درسی مقایسه کنید! (اشکال‌هاتون کجاست؟!) این روند ترجمه کردن و پیدا کردن نکات مربوط به قواعد رو ادامه بدین! همین‌طور با همین فرمون برید جلو برسید به جمله‌های توی تمرین‌ها! همه رو ترجمه و بعد تجزیه کنید!

⬅️تست‌های درک مطلب توی کنکور به شدت وابسته به ترجمه و قواعده! هر سال هم یکی دو تا لغت جدید توی متن‌های درک مطلب دیده می‌شه که البته مانع درک کردن متن نمی‌شه! بنابراین اگر هربار یک تست درک مطلب از کنکور سال‌های گذشته بزنید، خیلی بهتون کمک می‌کنه!

⬅️توی عربی هر کلمه واسه خودش شناسنامه داره! پس هر کلمه‌ای که می‌بینید تا دل و روده‌ش رو نریختین بیرون، ول کنش نشید!😬 اول از همه اسم، فعل یا حرف بودنش رو مشخص کنید بعد با توجه به این تعیین کنید زمان داره یا نه؟ نکره‌ست یا معرفه؟ لازمه یا متعدی؟ و…
خلاصه تا می‌تونید دقیق و جزیی به هر کلمه نگاه کنید و مو رو از ماست بیرون بکشید!

⬅️عربی انقدر حساسه که با یه حرکت، معنی کلمه کاملاً زمین تا آسمون عوض می‌شه! مثلا:
فضِّلوا وقتی زیر تشدید کسره داره، فعل امره اما فضَّلوا فعل ماضیه
پس هم توی ترجمه هم تجزیه و ترکیب، حواستون به حرکت‌ها باشه! این مساله یکی از دام‌های موردعلاقه‌ی طراح‌هاست که به شدت ازش استفاده می‌کنن.

⬅️از اون‌جایی که مباحث عربی به شدت به هم وابسته‌ن ما به زحمت تونستیم بخش‌بندی‌شون کنیم اما بهرحال بودجه‌بندی سوال‌های عربی کنکور هم توی چند سال قبل این‌جوری بوده:
قسمت اول:
هشت تا سوال ترجمه (دوتا سوال فارسی به عربی، پنج تا تست عربی به فارسی و یک سوال مفهومی)
قسمت دوم:
نه تا سوال درک مطلب (چهارتا سوال که باید جوابش رو از توی متن پیدا کنید،دوتا سوال حرکت‌گذاری و سه تا تست ترکیب و تجزیه)
قسمت سوم:
هشت تا سوال قواعد (یک سوال از اعلال،سه۳ تا سوال از منصوبات؛ دوتا تست از مرفوعات؛ یک سوال از اعراب فعل مضارع و یک سوال از صفت، مضاف‌الیه و…)

خب حالا بریم ببینیم چه‌جوری می‌ترکونید دیگه!😎

help-button_large1

منبع:خیلی سبز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.