روش مطالعه عربی کنکور از نگاه رتبه‌های برتر آزمون‌های سراسری(بخش دوم)

همانطور که حتما شما داوطلبان کنکوری خوب می دانید تنها درس داوطلبان گروه­های علوم گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و هنر که در سال چهارم تدریس نمی‌شود و در آزمون سراسری از آن، سؤال طرح می‌گردد، درس عربی است؛ از همین رو، عده‌ای از داوطلبان این گروه‌های آزمایشی، زمان لازم را برای مطالعه و آماده شدن برای این درس، اختصاص نمی‌دهند و در نتیجه در آزمون سراسری درصد خوبی را کسب نمی‌کنند.

از سوی دیگر، این درس برای داوطلبان علوم انسانی اهمیتی دو چندان دارد؛ زیرا دانش‌آموزان علوم انسانی در آزمون سراسری، عربی عمومی و اختصاصی دارند و در واقع از این درس، دو مجموعه سؤال (یکی عمومی و یکی تخصصی) برای داوطلبان علوم انسانی طرح می‌شود.
 
آنچه می‌خوانید، تجربۀ داوطلبان دارای درصدهای خوب در درس مورد نظر بوده است و حکم قطعی نیست؛ به عبارت دیگر، شاید شما از شیوۀ دیگری بهره ببرید و موفق نیز بشوید، و اگر شما با درس مورد نظر مشکلی ندارید، نباید نحوۀ مطالعۀ خود را تغییر دهید یا شاید شیوۀ مطالعۀ یک رتبۀ برتر با توجه به مهارت و سطح آمادگی شما، نتواند پاسخگوی نیاز شما باشد. در این شماره، به نحوه مطالعۀ درس عربی  از زبان چند رتبۀ برتر می‌پردازیم:
950719_42451

 
  زهره بابایی، رتبۀ  13 گروه آزمایشی علوم انسانی آزمون سراسری ۹۴، عربی اختصاصی۱۰۰ درصد:
 
از سال دوم به صورت جدی عربی را برای آزمون سراسری خواندم. ابتدا قواعد را (همراه با پیش‌خوانی) به صورت کامل در کلاس یاد می‌گرفتم و سپس تمرین‌های کتاب را به طور کامل حل و تمام متن دروس و گزاره‌های داخل تمرین‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کردم و این روند را تا پایان سال کنکور ادامه دادم و بعد از کتاب، برنامه‌ حجیمی برای تست زدن برای خودم در این درس طراحی کردم؛ به طوری که اکثر کتاب‌های تست  موجود در بازار را چند بار به طور کامل حل کرده بودم؛
 
البته کتاب درسی همیشه برای من اولویت داشت و کتاب عربی سه سال دبیرستان من آن قدر نوشته شده و سیاه است که قابل خواندن مجدد نیست، و حتی تمام جمله‌های جزوۀ دبیرم را تجزیه و تحلیل کردم  و مجبور شدم که دوباره جزوه‌ جدیدی را تهیه کنم.
 
 
مجتبی جعفری مسلم، رتبه ۱۳۸ گروه آزمایشی علوم انسانیآزمون سراسری ۹۳، عربی عمومی ۸۰ درصد و عربی اختصاصی ۷/۸۱ درصد :
 
ابتدا قواعددرس را از روی جزوه یا کتاب‌های کمک درسی مطالعه و سپس همان قواعد را در دفترجداگانه خلاصه نویسی و در نهایت تست زنی را شروع می‌کردم. تست‌ها را در طول هفته تقسیم می‌کردم؛ به طوری که هر روز یک یا نیم ساعت از مطالعه خود را به تست‌زنی عربی اختصاصمی‌دادم، یعنی همۀ تست‌ها را در یک روز تمام نمی‌کردم؛ زیرا این عمل، همباعث خستگی ذهن و زده شدن از درس عربی و هم باعث یادگیری ناقص آن درس می‌شود.
 
این شیوه که من هر روز در برنامه‌ مطالعاتی‌ام تست زنی عربی داشته باشم، باعث می‌شد که من هر روز قواعد را مرور کنم و با آرامش تمام، ریز به ریز نکات را بررسی و تجزیه و تحلیل کنم و ۹۹ درصدنکات همان درس را یاد بگیرم و سپس تمام نکات مهمی را که در پاسخنامۀ تشریحی تست‌هاوجود دارد، در دفترچه‌ای جداگانه یادداشت می‌کردم و این دفترچه را همیشه همراه خود داشتم و در اوقاتی که داخل ماشین بودم  یا در وقت‌های تلف شده و به اصطلاح زمان های مرده ، آن نکات را مرور می‌کردم.
 
بعد از آنکه همه‌ تست‌ها را زدم و بر قواعد عربی به طور کامل مسلط شدم، این قواعد و نکته‌های آن را  روی قرآن کریم تمرین کردم؛ برای مثال، در مبحث اعلال، فعل‌های معتل را از روی قرآن پیدا نموده و نوع فعل معتل و نوع اعلالی را که در آن صورت گرفته است مشخص کردم. این تمرین و تکرار باعث شد که بیشتر و بیشتر بر مباحث درس عربی مسلط شوم.

 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.