روش مطالعه فیزیک کنکور(بخش دوم)

در بخش اول از این سلسله از مقالات به بیان اولین مرحله از روش مطالعه درس فیزیک برای کنکور یعنی مرحله مطالعه اولیه پرداختیم.در این قسمت به توضیح مرحله دوم یعنی مرور می پردازیم.
 
2- مرور
مرور کردن، کليد تثبيت اطلاعات در هر درسي در کنکور است. اگر به عنوان يک داوطلب کنکور، درسي را بخوانيد، اما آن درس را در فواصل زمانی منظم و مستمر مرور نکنيد، مطمين باشيد که نمي‌توانيد نتيجه مطلوب و قابل قبولي را در آن درس کسب کنيد.
 
درسي مانند فيزيک، به دليل مباحث متفاوتي که دارد، نيازمند مرورهاي مختلف است تا مطالب آن يادآوري شده و فراموش نشوند. براي مرور بهتر و اصولي‌تر سعي کنيد که پس از هر بار خواندن، از نکات و فرمول‌هاي مهم يادداشت‌برداري کنيد و براي مرور از اين يادداشت‌ها استفاده کنيد.
 
index
 

 
کار بسيار مفيدي که مي‌توانيد انجام دهيد، اين است که يادداشت‌هاي خود را به صورت مبحثي جمع‌آوري کنيد تا هنگام مطالعه، تمام مطالب مهم مربوط به يک مبحث را کنار هم داشته باشيد.در اين درس نيز، مانند بسياري ديگر از دروس، بايد چند مرحله مرور را در برنامه ريزي خود بگنجانيد. بهتر است که مرور اصلي و نهايي را براي ايام بعد از عيد درنظر بگيريد. تا آن زمان، کل مطالب يا بخش مهمي ازآن را فراگرفته و احتياج داريد تا مطالب را به طور کامل در ذهن خود تثبيت کنيد و براي اين کار نياز به مرور نهايي و جامع داريد؛
 
اما در طي مدت مطالعه، قبل از مرور جامع نيز شما نياز به مرورهاي مختلف داريد. اين کار براي اين است تا شما بتوانيد مباحثي را که هر هفته در اين درس مطالعه مي‌کنيد، بخوبي ياد گرفته و به حافظه خود بسپاريد. اينکه ساعات مطالعه و مدت آن در برنامه چقدر باشد، به شما و ميزان يادگيري‌تان بستگي دارد. مي‌توانيد بعد از هر دفعه مطالعه اين درس يا پس از مطالعه کل مبحث به مرور آن بپردازيد. مهم اين است که مرور را در برنامه مطالعاتي خود گنجانده باشيد.
 
کار ديگري که در مرور اين درس مي‌توانيد انجام دهيد اين است که تست هايي را که به عنوان تمرين زده بوديد و از نظر شما سخت بوده است و نمونه هاي مشابه آن را نيز در مرورهايتان قرار دهيد تا بتوانيد تسلط بيشتري بر درس پيدا کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.