روش مطالعه فیزیک کنکور(بخش اول)

درس فيزيک در آزمون سراسري گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، پس از درس رياضيات با ضريب 9، داراي بالاترين ضريب و پر امتيازترين آنهاست و در گروه آزمایشی علوم تجربی نیز با ضریب 6 دارای اهمیت بالایی می باشد. در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، اين درس 26 درصد و در گروه آزمايشي علوم تجربي 15 درصد کل امتيازات را به خود اختصاص داده است. به دليل امتياز بالا و اهميت آن براي موفقيت در آزمون سراسري، بايستي در تعيين ساعات مطالعه و تمرين اين درس، برنامه ريزي دقيقي داشته باشيد و براي مطالعه کامل آن تلاش نماييد تا اگر قصد قبولي در يک رشته مهندسي و دانشگاه خوب را داريد، خود را براي کسب درصد بالايي در اين درس آماده کنيد. 
 
با اينکه فيزيک، درس بسيار مهمي است، اما بسياري از داوطلبان آن را جزو درس‌هاي مشکل مي‌دانند؛ ولي توجه داشته باشيد که برخلاف ظاهر سختي که اين درس دارد، اگر با آن همراه شويد و در هنگام مطالعه به مفاهيم آن توجه کنيد، اين درس براي شما جزو دروس شيرين و به يادماندني خواهد شد. درواقع، شما مي‌توانيد مطالعه اين درس را براي خود آسان و راحت نموده و از آن نمره خوبي را کسب کنيد.تعداد سؤالات اين درس در آزمون سراسري گروه آزمايشي علوم رياضي و فني 45 سؤال و در گروه آزمایشی علوم تجربی 30 سوال است.
 
مطالعه دقيق و اصولي درس فيزيک، مستلزم اين است که اين درس را در سه مرحله و با دقت بخوانيد:
 
index

1-    مطالعه اوليه    
مانند همه درس‌ها، درس فيزيک را نيز بايد يک يا چند بار، بسته به توان و آمادگي قبلي‌تان در اين درس، مورد مطالعه کامل قرار دهيد. بسياري از داوطلبان، با تصور اينکه فيزيک درسي مشکل است، سعي مي کنند تا با جمع آوري جزوات مختلف به مطالعه اين درس بپردازند؛ اما بايد این نکته کلیدی را بدانیدبدانيد که در آغاز اصلاً نيازي به اين کار نيست و شما مي بايست اساس کار خود را در مطالعه درس فيزيک، روي کتاب درسي و موضوعات مطرح شده در آن بگذاريد و سپس در صورت لزوم به جزوات ديگر مراجعه کنيد.
 
مي‌توانيد استفاده از جزوات را براي مطالعه تکميلي و آموختن اطلاعات بسيار ريزي که ممکن است در آزمون سراسري مطرح شود، اختصاص دهيد، و اين مخصوص داوطلباني است که مباحث کتاب را بخوبي يادگرفته اند و نيز وقت کافي براي پرداختن به اين موضوعات را دارند. يکي از کارهاي مهمي که همه شما داوطلبان در مطالعه درس فيزيک بايد به آن توجه داشته باشيد، اين است که در درس فيزيک به جاي مطالعه ترتيبي فيزيک يک، دو، سه و پيش دانشگاهي يک و دو، مباحث را به صورت موضوعي مطالعه کنيد؛ مثلاً وقتي که مي‌خواهيد بحث مکانيک را بخوانيد ابتدا به سراغ فيزيک دو برويد و مبحث مکانيک را در آنجا بخوانيد و مسايل مربوط به آن را حل کنيد و سپس مبحث مکانيک را در فيزيک پيش دانشگاهي يک مطالعه کنيد. با انجام اين کار، هم در زمان صرفه جويي کرده و هم به علت اينکه مباحث پايه‌اي را خوانده‌ايد، در بحث جديد نيز يادگيري بيشتري خواهيد داشت.
 
از چند سال قبل، طراحان درس فيزيک سعي مي‌کنند تا در کنکور اين درس، سؤالات مفهومي طرح نمايند. اين موضوع باعث مي‌شود تا داوطلباني که واقعاً مباحث را بخوبي خوانده و ياد گرفته‌اند، به سؤالات پاسخ دهند؛ به اين ترتيب و به عنوان مثال، قبلاً يک دانش  آموز براي تسلط بر فصل حرکت شناسي در مبحث مکانيک مي بايست حداقل 30 تا 40 نکته کنکوري را حفظ مي کرد؛ ولي اکنون احاطه بر مطلب درسي به اضافه چند نکته اساسي، مي‌تواند به تست زني خوب در کنکور اين درس کمک بسيار زيادي کند؛ ضمن آنکه شما بايد ابتدا مطالب را به صورت مفهومي و کامل ياد گرفته و سپس از نکات تستي استفاده کنيد؛ پس، از درک عميق و مفهومي فيزيک غافل نشويد و هرگز يک مفهوم فيزيک را با ژرفايي که دارد، در حد يک تعريف خشک پايين نياوريد.
 
حتماً برخي از شما داوطلبان عزيز مي‌پرسيد که منظور از مفهومي خواندن فيزيک چيست و چگونه بايد اين کار را انجام داد. در پاسخ بايد اشاره کنيم که شما داوطلب گرامي براي مفهومي خواندن بايد به جاي حفظ نکات و فرمول‌هاي غير لازم، روش‌هاي حل مساله را ياد بگيريد و براي شروع مطالعه، متن کتاب درسي و حل مثال‌ها و تمرين‌هاي آخر فصل کتاب درسي را در سر لوحه کار خود قرار دهيد. تعداد سؤالات فيزيک نامحدودند؛ ولي تيپ‌هاي موجود براي هر بحث، محدود است؛ بنابراين، مفاهيم مرتبط با هر تيپ و روش‌هاي حل مربوط به آن را کاملاً ياد بگيريد و براي هر تيپ، تمرين‌هاي زيادي را حل کنيد. در شروع مطالعه صبور باشيد. اگر داوطلبي هستيد که در اين درس ضعيف هستيد يا احساس مي‌کنيد که آن طور که بايد نمي‌توانيد به صورت اصولي، اين درس را مطالعه کنيد، مطمين باشيد که با کمي پشتکار و جديت مي‌توانيد نتيجه قابل قبولي را در اين درس کسب کنيد. يکي از راه‌هاي موفقيت در اين درس، حل تمرين‌هاي زياد براي هر مبحث است. بايد بدانيد که ميزان موفقيت شما، بستگي به حجم تمرين شما در اين درس دارد.
 
نکته بسيار مهم ديگري که در مطالعه اين درس، حتماً بايد به آن توجه داشته باشيد، اين است که براي پاسخگويي به برخي از سؤالات اين درس لازم است تا بعضي از محاسبات رياضي را بخوبي بدانيد؛ زيرا ممکن است به دليل ضعفي که در محاسبات رياضي داريد، نتوانيد از عهده حل مساله برآييد؛ پس توصيه مي‌کنيم تا فرصت باقي است، در قسمت‌هايي از رياضيات (مثل برآيند و تفاضل بردارها، تجزيه بردار به دو مؤلفه، رابطه فيثاغورث، حل مثلث، روابط مثلثاتي و …) که در حل مسايل فيزيک کاربرد بيشتري دارند مطالعه و تمرين داشته باشيد.
 
در مطالعه درس فيزيک، به مبحث مکانيک توجه خاصي داشته باشيد؛ زيرا مبحث مکانيک، 20 تا 25 درصد پرسش‌ها را به خود اختصاص داده است و تسلط بر اين بخش، مي‌تواند به تنهايي باعث کسب درصد قابل قبولي در اين درس براي شما گردد. بهتر است که قبل از شروع مبحث فشار و مکانيک، موضوع فيزيک و اندازه‌گيري را کاملاً ياد بگيريد؛ مثلاً به طور تقريبي، هر دو سال يک بار، يک تست از چگالي مي‌آيد و منظور از طرح اين تست در کنکور، تبديل واحدها در آن است.
 
پس از اينکه هر يک از مباحث را مطالعه کرديد، به سراغ تمرين‌هاي آن مبحث برويد و تا مي‌توانيد تمرين‌هاي بيشتري از آن مبحث را حل کنيد تا به تسلط کامل برسید. مقدار وقتي که براي هر مبحث مي‌گذاريد، بسته به وقت، توان و ميزان يادگيري شما و اهميت آن مبحث است. پس از حل تمرين‌ها، تمرين‌هاي سخت را علامت زده و در مرورهاي بعدي دوباره آنها را حل و بررسي کنيد. در مطالعه اوليه مي توانيد از تست هاي کنکور نيز براي تمرين استفاده کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.