روش مطالعه فیزیک کنکور(بخش پایانی)

در دو بخش گذشته از این سلسله از مقالات به بیان دو مرحله ابتدایی از روش مطالعه درس فیزیک برای کنکور یعنی مطالعه اولیه و مرور پرداختیم.در این قسمت به توضیح مرحله پایانی یعنی تست زنی می پردازیم.
 
3- تست زني
يکي از کارهايي که شما داوطلب عزيز براي موفقيت در درس فيزيک مي‌بايست انجام دهيد، اين است که با تست‌هاي تمريني و سپس سرعتي در اين درس، خودتان را محک زده و نقاط قوت و ضعفتان را دريابيد.
 
اگر نگاهي گذرا به پرسش‌هاي فيزيک در آزمون سراسري سال‌هاي گذشته داشته باشيد، خواهيد ديد که اکثر پرسش‌هاي اين درس، تکراري هستند؛ يعني در حدود 70 تا 80 درصد اين پرسش‌ها، مشابه پرسش‌هاي کنکور سال‌هاي قبل هستند؛ پس حتماً به عنوان تمرين تست زني، بررسي تست‌هاي کنکور سال‌هاي قبل را در اين درس در برنامه درسی خود بگنجانيد.در مبحث مکانيک، براي يادگيري بهتر تا مي‌توانيد، تست‌هاي متنوع و مسايل مختلف را که در سطح کتاب درسي است، حل کنيد.
 
images
 

براي هر مبحث، با توجه به اهميت آن و وقتي که داريد، بين 40 تا 50 تست انتخاب کنيد.نکته مهمی که در اینجا بایستی به آن توجه داشته باشید این است که اگر مبحثي را به طور کامل نخوانديد، به حل تست‏هاي تمريني مربوط به آن نپردازيد. در انتخاب تست‏هاي تمريني، اولويت با تست‏هاي آزمون‌هاي سراسري سال‏هاي گذشته است؛ چون هم استاندارد هستند و هم تمام مطالب درسي را پوشش مي‏دهند.

در ابتدا که به حل تست مي پردازيد زمان را درنظر نگيريد و فقط خودتان را در ميزان يادگيري‌ در تست زني سؤالات آن مبحث محک بزنيد و تست زني سرعتي را به خرداد ماه محول کنيد. تست‏هايي را که حل نکرده يا غلط حل کرده‌ايد، حتماً علامت‏گذاري کنيد؛ زيرا در اين تست‏ها ضعف داريد و بايد به مرور زمان و تمرین بیشتر آن ضعف‏ها را برطرف کنيد.

در زمان مرور يک مبحث از درس فيزيک، به سراغ تست‌هايي برويد که قبلاً به آنها پاسخ غلط داده و يا اصلاً نتوانسته‌ايد که آنها را حل کنيد. اگر باز هم در حل برخي از اين تست‌ها مشکل داشتيد، اين موضوع به آن معني است که شما بايد مبحث مورد نظر را چندين بار ديگر بخوانيد تا به طور کامل به آن مبحث و تست‌هايش مسلط شويد. در نهايت پس از مرور نهايي اين درس، به تست زني سرعتي مبادرت کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.