روش مطالعه MURDER را ياد بگيريد

يكي از روش‌هاي موثر و کارآمد مطالعه که سبب افزایش کیفیت مطالعه و یادگیری می شود، روش "مردر MURDER  " نام دارد. مراحل اين روش عبارت‌اند از:

حال و هوا(MOOD):

منظور اين است كه براي مطالعه بايد سرحال و آماده‌ی يادگيري باشيد. به اين منظور سعي كنيد با ايجاد حالت آرميدگي عضلاني بر اضطراب خود غلبه كرده و افكار مثبت را جانشين افكار منفي و شك و ترديدهاي بيهوده سازيد.

درك و فهم(UNDERSTAND):

در اين مرحله بكوشيد تا آن‌جا كه ممكن است مطالبي را كه مي‌خوانيد به طور عميق درك كنيد. از ميزان درك خود آگاه باشيد و مطالبي را كه خوب نفهميده‌ايد، با علامت سؤال مشخص كنيد.

Do-You-Understand

يادآوري(RECALL):

آن‌چه را در هر مرحله خوانده و فهميده‌ايد، به ياد آوريد. در اين مرحله با استفاده از تخيل، تفسير و تحليل مطالب به يادگيري مطلبی که خوانده اید كمك كنيد.

كشف و هضم(DIGEST):

در اين مرحله به مطالبي که در مراحل قبل نفهميده‌ايد، مراجعه كرده و به يادگيري آن‌ها و كشف ارتباط بين مطالب با يكديگر بپردازيد. مطالب پيچيده را به اجزاي ساده‌تر تجزيه كنيد و براي فهم آن‌ها از معلمان، اساتيد و منابع کمک آموزشی معتبر كمك بگيريد.

بسط و گسترش(EXPAND):

مطالبي را كه مي‌خوانيد به مطالبی که قبلاً آموخته‌اید ارتباط داده و به آن شاخ و برگ دهيد و سؤال‌هايي نظير اين سؤال‌ها را از خود بپرسيد که اگر به نويسنده‌ي مطلب دسترسي داشتيد، از او چه سؤال‌هايي مي‌پرسيديد؟ چگونه مي‌توانيد آن‌چه را آموخته‌ايد براي ديگران قابل فهم سازيد؟ چگونه مي‌توانيد از اطلاعاتي كه كسب كرده‌ايد، در عمل استفاده كنيد؟

مرور و پاسخ دادن(REVIEW):

مرور مطالب آموخته‌شده و پاسخ دادن به سؤال‌هاي طرح‌شده به منظور رفع ابهامات و اشكالات احتمالي، يكي از مهم‌ترين و کلیدی ترین مراحل در تمام روش‌هاي يادگيري است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.