روش یادگیری درس عربی و راه تسلط بر آن

درس عربی نقش تأثیرگذاری در کنکور سراسری و تراز درس‌های عمومی و کل دارد. عده‌ای از داوطلبان کنکور با خواندن این درس دچار مشکل هستند که در نهایت یا به گرفتن درصد خیلی کمی از این درس اکتفا می‌کنند یا این درس را از برنامه‌ی مطالعاتی و کنکور سراسری خود به طور کامل حذف می‌کنند.

با توجه به توصیفات بالا، روش‌های کلیدی تسلط بر این درس را به شما یادآوری می‌کنم:

1ـ به یاد آورید زمانی را که کودکی می‌خواهد زبان بگشاید. در ابتدا او را با کلمات آشنا می‌کنند تا در گام اول بتواند کلمات را درک کند و سپس آن‌ها را تشخیص دهد. پس برای شروع  کار، باید به سراغ لغات درس عربی بروید که در آخر کتاب آورده شده است. پس از تسلط و یادگیری کامل لغات به سراغ مرحله‌ی بعد می‌رویم.

C224-1

2ـ حال که لغات را به خوبی و بطور کامل درک کرده‌اید باید وارد عرصه‌ی بزرگ‌تری شوید و دایره‌ی لغات خود را محک بزنید. پس به سراغ متن درس بروید و آن را با دقت مطالعه و معنی کنید. در این مرحله شما با درک لغات عربی در متن آشنا شده‌اید. حال در مرحله‌ی بعد باید با نحوه‌ی ساختار گرامری جملات و کلمات و نقش آن‌ها در جمله آشنا شوید. مباحث درس عربی بصورت زنجیروار به هم وابسته‌اند.

 3ـ قواعد هر درس را به طور موشکافانه و کامل مطالعه کنید. برای شروع فعلاً سراغ کتاب‌های تستی نروید. ابتدا قواعد هر درسی را که مطالعه می‌کنید به سراغ متن همان درس بروید و قواعد را در متن درس جستجو کنید تا نقش قواعد در جملات برای شما مشخص شود. باور کنید برای درک بهتر قواعد، در ابتدا متن درس بهتر شما را یاری خواهد کرد.

حال که این سه مرحله‌ی کلیدی و اساسی را طی کرده‌اید کم کم باید به سراغ تمرین‌های کتاب درسی و کتابهای کمک آموزشی استاندارد بروید و یادگیری‌تان را تقویت کنید تا بر مطالب درسی کاملا مسلط شوید. حال وقت آن فرا رسیده که بعد از تمرین و تکرار و اجرای کامل مراحل بالا، سراغ تست‌های کنکورهای سراسری سال‌های گذشته بروید تا بر مباحث درس عربی تسلط یابید و آن درس را تحت سلطه‌ی خود درآورید و از تست زدن لذت ببرید.

در نهایت به یاد داشته باشید کنکور و درس عربی در اختيار شماست،البته اگر هدفی را که انتخاب کرده‌اید رها نکنید و برای آن از تمام آموخته‌ها، استعدادها و امکانات‌تان نهایت استفاده را ببرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.