روش یادگیری من کدام است؟

دوستان عزیز، در تمام مقالاتی که تا کنون ارایه کرده ایم همواره بدنبال آن بوده ایم که مهارتهای مطالعه و یادگیری را در این دوران با اهمیت بالا ببریم که این امر مستلزم آشایی کامل با انواع و اقسام سبک ها و روش های یادگیری است. بنابراین بهتر است پیش از هر چیز دیگری  با انواع سبکهای یادگیری آشنا شویم و از طریق این شناخت بهتر، مسیر درست مطالعه را بیابیم.

یادگیری در زبان علمی، فرایندی چند مرحله ایست که طی آن مفاهیم یک موضوع مشخص را درک می کنیم و شامل جمع آوری، سازمان دهی و تحلیل اطلاعات پیرامون یک موضوع خاص است. یادگیری بخصوص برای کنکور، تنها با خواندنی سطحی و بدون هدف میسر نخواهد شد. دانشمندان انواع مختلف سبکهای یادگیری را یافته اند و نکته جالب توجه آن است که بر حسب قومیت، جنسیت، سن و حتی زمینه های فرهنگی و معلمان می توانند متفاوت باشد. هر فردی برای یادگیری بهتر از سبکی خاص و یا تلفیقی از چند سبک استفاده می کند. بر این اساس انواع سبکهای یادگیری به صورت زیر است:

images

  • سبک دیداری: افرادی که بیشتر از طریق این سبک یاد می گیرند با رسم نمودار، شکل و یا عمدتا از راه خواندن مطالب را فرا می گیرند.
  • سبک شنیداری: این افراد بیشتر از طریق شنیدن به درک صحیحی از مطلب می رسند.
  • سبک متوالی: مطالب را در چند مرحله و به شکل تدریجی و پلکانی می آموزند. اگر شما هم از این سبک یادگیری استفاده می کنید بهتر است بدانید درس خواندن مرحله به مرحله و یا تدریجی شما، به هیچ وجه مانعی بر سر راه موفقیتتان نیست بلکه بر عکس، امکان تثبیت بهتر مطالب در ذهنتان را فراهم می آورد.
  • سبک انفرادی: برخی افراد از انجام فعالیتهای درسی به شکل گروهی استقبال نمی کنند و ترجیح می دهند به صورت انفرادی نحوه مطالعه و درس خواندن خود را مدیریت کنند. در این افراد تنها ذکر یک نکته را خالی از لطف نمی دانم. بدون شک اگر این شیوه از یادگیری، سبک خاص شماست می دانید که در برخی دروس، کار در گروه و مشارکت با دیگر دوستانی که هم سطح شما هستند می تواند ظرفیت ذهنیتان را بالا برده و در مراحل بعدی کمک کند. چرا که ممکن است مشکل شخصی در یک درس خاص، برای شما نیز وجود داشته باشد ولی در لحظه ی پرسیدن آن، به ذهنتان نیاید. البته بدون شک مطالعه انفرادی در بسیاری از موارد پیشرفت خوب دانش آموز را بهمراه دارد و این نیز خود یکی از سبکهای متفاوت یادگیری است.
  • سبک فعال: بر خلاف گروه قبل، افرادی که از این سبک مطالعه استقبال می کنند مطالب را بیشتر از طریق بحث و گفتگو و به صورت گروهی یاد می گیرند. برای آنکه کمی تفاوت این سبک با سبک قبلی برایتان مشخص تر شود مثالی می زنیم: فکر کنید موضوعی در گروه مطرح می شود که شما در مطالعه انفرادی خود آن را بخوبی درک کرده اید و یاد گرفته اید. حال این موضوع که برای شما ملموس و قابل درک شده برای دانش آموز دیگری معضلی حل نشدنی و پیچیده است. اگر بتوانید این موضوع را برای دوستتان شفاف کنید و با توضیحاتی که می دهید او را در درک و یادگیری بهتر یاری کنید، خواهید دید که این مطلب بهتر از گذشته در ذهن خودتان هم باقی خواهد ماند. البته در این لحظات باید کاملا فراموش کنید که شاید دوستی که در حال حاضر مشغول توضیح دادن به او هستید، ممکن است رقیب سرسختی درکنکور شما باشد.
  • سبک شهودی: افرادی که متمایل به این سبک یادگیری هستند عموما از قوای تحلیلی خوبی برخوردارند و مطالب را از طریق تحلیل و کشف رابطه بین موضوعات می آموزند. در این گونه افراد عموما حفظیات سختتر از مطالب مفهومی و تحلیل مثل ریاضیات نمود پیدا می کند.

 

  • سبک تصادفی: افرادی که این سبک را دنبال می کنند، عموما یادگیری شان نظم و ترتیب خاصی ندارد. نمی توان این دسته را پایین تر یا بدتر از دسته های دیگر تصور کرد. تنها تفاوت این افراد با افرادی که سبکهای مطالعه مشخصی دارند این است که در برابر هر درس سبک خاص خود را اعمال می کنند. گاه در کار گروهی موفقتر ظاهر می شوند، گاه مطالعه انفرادی را ترجیح می دهند. در برخی دروس از حافظه تحلیلی خود استفاده نمی کنند و سعی می کنند تمام راه را با حفظیات خود پیش ببرند. پس کسانی که نمی دانند دقیقا از کدام سبک استفاده می کنند نگران نباشند. اما بهتر است کمی روند یادگیری خود را به سمت و سویی که تمایل ذهنی بیشتری دارند هدایت کنند تا روند یادگیری مثبت تری داشته باشند.   

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.