رییس سازمان سنجش خبر داد: شانس قبولی ۷۵ درصدی در آزمون سراسری ۹۷

معاون وزیر علوم و رییس سازمان سنجش آموزش کشور، با اشاره به ظرفیت پذیرش دانشجو در آزمون سراسری ۹۷، گفت: ظرفیت پذیرش همانند سال گذشته خواهد بود و به طور کلی در مجموع گروه‌ها شانس قبولی ۷۵ درصد است.
 
دکتر ابراهیم خدایی در جمع خبرنگاران گفت: آزمون سراسری سال ۹۷ با حضور یک میلیون و ۱۱ هزار نفر در ۳۷۵ شهر، ۴۷۹ حوزه امتحانی و ۲۲ کشور خارجی برگزار شد.
وی گفت: هیچ مشکلی در زمینه برگزاری آزمون سراسری گزارش نشده است و ۵۹ درصد داوطلبان زن و ۴۱  درصد داوطلبان مرد هستند. ضمناٌ بیشترین شرکت کننده در گروه آزمایشی علوم تجربی با ۶۴۲ هزار نفر و پس از آن گروه آزمایشی علوم انسانی با ۲۰۵ هزار نفر و گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی با ۱۴۴ هزار نفر قرار دارند.
دکتر خدایی یادآور شد: آزمون سراسری سال ۹۷ تفاوت چندانی با آزمون سراسری سال گذشته ندارد و تنها تفاوت آن، افزایش متقاضیان در گروه آزمایشی علوم تجربی و کاهش متقاضیان در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی است.
images
رییس سازمان سنجش گفت: امسال ۱۳ درصد داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی، دانشجو یا فارغ‌التحصیل هستند که این موضوع می‌تواند به دلیل اشتغال یا رای‌های صادره در این زمینه باشد.
وی خاطرنشان کرد: قبلاً بر اساس مصوبه شورای عالی برنامه‌ریزی در وزارت علوم و وزارت بهداشت، تحصیل رایگان تنها برای یک نوبت مجاز بود که با رای عمومی دیوان عدالت اداری، این محدودیت برداشته شد و موجب افزایش داوطلب، به ویژه در گروه آزمایشی علوم تجربی، شد.
دکتر خدایی، با اشاره به مسن‌ترین و جوان‌ترین داوطلبان آزمون سراسری ۹۷، گفت: مسن‌ترین داوطلب مردی ۸۳ ساله از تهران در گروه آزمایشی علوم تجربی است که درخواست کرده است که نامش برده نشود، و جوان‌ترین داوطلب آزمون سراسری، خانم سیده نرگس مدنی ۱۵ ساله از اصفهان در گروه آزمایشی علوم تجربی است.
وی درباره بحث ظرفیت و میزان پذیرش در آزمون سراسری ۹۷، یادآور شد: سال گذشته ما ۷۲۵ هزار نفر ظرفیت پذیرش داشتیم که قبولی نهایی ۳۸۸ هزار نفر بود. در حال حاضر نیز بیش از ۸۵ درصد داوطلبان می‌توانند بدون شرکت کردن در آزمون سراسری وارد دانشگاه شوند و ما در حال تهیه ساز و کاری هستیم که دانشگاه‌ها بتوانند خودشان پذیرش داشته باشند.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور، درباره میزان اعمال سوابق تحصیلی در آزمون سراسری ۹۷، گفت: همان طور که در سال گذشته اعلام کردیم، میزان تاثیر سوابق تحصیلی برای دارندگان دیپلم ۲۵ درصد و برای دارندگان پیش‌دانشگاهی ۵ درصد، علاوه بر ۲۵ درصد، است.
دکتر خدایی، با اشاره به تغییرات آزمون سراسری در سال ۹۸، گفت: دو تغییر برای سال ۹۸ خواهیم داشت: اول به دلیل وجود دو نوع نظام آموزشی، دو نوع طراحی سؤال خواهیم داشت، و دیگر اینکه درصد تاثیر سوابق تحصیلی با مصوبه شورای سنجش و پذیرش برای سال ۹۸ در زمان مقتضی اعلام خواهد شد.
وی گفت: هر چند گروه آزمایشی علوم تجربی ۶۴ درصد داوطلبان را تشکیل می‌دهد، اما ظرفیت پذیرش در این گروه کمتر است و ما افزایش ظرفیت نخواهیم داشت و ظرفیت‌ها در گروه‌ها متوازن نیستند؛ اما در مجموع گروه‌های پنجگانه، شانس قبولی ۷۵ درصد است.
رییس سازمان سنجش افزود: ما سال گذشته ۸۳ درصد پذیرش دانشجو را با سوابق تحصیلی داوطلبان انجام دادیم که امسال نیز از ۸۵ درصد نیز عبور خواهیم کرد. سال گذشته ۲۷ درصد دوره‌های نوبت دوم  و ۱۳ درصد دوره‌های روزانه بدون آزمون بود که این میزان امسال نیز افزایش خواهد یافت.
دکتر خدایی یادآور شد: یک بحث مهم، درصد سوابق تحصیلی برای ۱۰ تا ۱۵ درصد رشته‌های پرمتقاضی است که این میزان نیز باید افزایش پیدا کند، و این موضوع با هماهنگی سه وزارتخانه آموزش و پرورش، بهداشت و علوم در حال انجام است.
همچنین دکتر مجتبی شریعتی نیاسر، معاون ‌آموزشی وزارت علوم، در حاشیه بازدید از حوزه امتحانی دانشگاه علم و صنعت، افزود: آزمون سراسری، یکی از دغدغه‌های جامعه ماست و با تدابیری که می‌توان برای آن اندیشید، می‌توان از اثر روانی و اجتماعی آن کاست. یکی از موضوعات ما در وزارت علوم، بحث حذف آزمون سراسری است و به همین منظور، کارگروهی نیز تشکیل شده است.
وی گفت: طرحی در دست تدوین است تا بتوانیم شرایطی فراهم کنیم که در قالب آن شرایط، آن دسته از داوطلبانی که به صورت طبیعی می‌توانند وارد دانشگاه شوند، بدون شرکت در فرآیند آزمون سراسری وارد دانشگاه شوند.
دکتر شریعتی نیاسر یادآور شد: در چند روز اخیر، مباحث مختلفی درباره نوع تغذیه یا حتی میزان استرس داوطلبان آزمون سراسری در برنامه‌های مختلف مطرح شده است، و این موضوع نشان می‌دهد که آزمون سراسری، بخشی از دغدغه خانواده‌ها و دارای اثر روانی است که خوشبختانه بخشی از این دغدغه‌ها قابل برطرف کردن است و با توجه به اینکه در برخی از رشته‌ها نیاز به شرکت آزمون سراسری نیست، این فشار روانی کاهش می‌یابد.
وی خاطرنشان کرد: ما امیدواریم در فاز اول در رشته‌های کم متقاضی، با تدابیری که با همکاری دستگاه‌های دیگر از جمله وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت برای آن می‌اندیشیم، طرح بدون آزمون سراسری را بتوانیم اجرایی کنیم؛ البته رشته‌های پُرمتقاضی، به دلیل آنکه رقابت در این رشته‌ها سنگین است، امکان دارد تا مدت‌ها در قالب آزمون سراسری دانشجو پذیرش کنند؛ هر چند که من معتقدم در رشته‌های پُرمتقاضی نیز می‌توان به تدریج پذیرش را به دانشگاه‌ها واگذار کرد.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: امیدواریم بتوانیم آن درصد از جمعیت آزمون سراسری را که می‌توانند (با سوابق تحصیلی) وارد دانشگاه شوند، بدون حضور در فرآیند آزمون سراسری پذیرش کنیم، و در صورت هماهنگی دستگاه‌ها برای سال ۹۸، آن را اجرایی خواهیم کرد. 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.