زبان و ادبیات فارسی را چگونه بخوانیم؟

برخی از تاریخ ادبیات، فقط اسم نویسنده و نام کتاب‌ها را حفظ می‌کنند. در مورد نثرها فقط کلمات مهم و خودآزمایی‌ها را می‌خوانند. در مورد شعرها به معنی شعر و اصطلاحات مهم اکتفا می‌کنند. در حالی که برای پاسخ دادن به سؤالات ادبیات (به خصوص در 3-4 سال اخیر) باید به همه‌ی بخشهای کتاب درسی مسلط بود. اما چگونه؟

1- تمام درآمدها و تاریخ ادبیات‌ها را خط به خط بخوانید و به همه‌ی نکاتش از قبیل املا، نگارش، صنایع ادبی اشاره‌شده، نام مکان‌ها، اشخاص و سبک ادبی آن‌ها، کتاب‌ها، تاریخ حوادث و وقایع و… با دقت هرچه تمامتر توجه کنید و موارد مهم را یادداشت کنید.

2- متن تمام درس‌ها چه شعر، چه نثر، چه داستان و… را خط به خط بخوانید و موارد زیر را هنگام خواندن حتما رعایت کنید:

Notes

– دور کلمات مهم از نظر املایی خط بکشید.

– زیر کلمات مهم از نظر معنایی خط بکشید.

– صنایع و آزایه های ادبی (مخصوصاً تشبیهات، تلمیحات، کنایه‌ها، مجازها و…) موجود در متن را با مداد کنار هر جمله بنویسید.

– قسمت توضیحات را دقیق و کامل بخوانید و تمام معانی آورده‌شده برای یک کلمه یا اصطلاح را حفظ ‌کنید، نه یک یا دو معنی را.

3- از معلم خود بخواهید تمام خودآزمایی‌ها و پرسش‌های آخر درس را تک به تک حل کند و در مورد آن‌ها سر کلاس صحبت کند.

در کنکور دو سال پیش دقیقاً از شعری که اصلاً در کتاب‌های درسی نبود سؤال داده بودند که حتماً دانش‌آموزان باید آن شعر را همراه با معنی و مفهوم آن بلد می‌بودند تا می‌توانستند پاسخ آن را بدهند. در یکی از خودآزمایی‌ها فقط گفته بود فلان شعر را در کلاس بخوانید و در مورد آن بحث کنید.

4- اَعلام و فهرست منابع و اشخاص و مکان‌ها را از آخر هر کتاب بخوانید و یادداشت‌برداری کنید.

5- کتاب زبان فارسی (دستور یا گرامر) را خط به خط بخوانید (فقط به خواندن تعاریف اکتفا نکنید) و تمام مثال‌ها و تمرین‌های موجود را حل کنید. قواعد را حفظ نکنید بلکه آنها را به طور کامل یاد بگیرید تا بتوانید هنگام نوشتن و خواندن متون دیگر از این قواعد استفاده کنید و برای جلوگیری از فراموشی، به دوره از روی کتاب درسی خودتان، فیش‌برداری‌ها و تست‌های سال‌های قبل بپردازید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.