زمان را به زانو درآور!(بخش دوم)

1- با انگيزه و محکم باشيد
همه ما به خوبی بر این موضوع واقف هستیم که براي هر کاري که ما به طور روزمره انجام مي‌دهيم، داشتن انگيزه و هدف، امري بسيار ضروري و مهم است. انگيزه، موتور محرک و توان حرکتي براي همه کارهاي ماست. اگر شما جزو آن دسته از دوستاني هستيد که تا الان براي کنکور مطالعه نداشته يا کم مطالعه کرده‌ايد، مهم‌ترين عاملي که مي‌تواند به شما کمک کند اين است که بار ديگر با انگيزه و هدف و محکم و استوار، قدم در راه بگذاريد و همه آنچه را که از کنکور مي‌خواهيد، آرزوهاي زيبا و قشنگتان و اهداف دوست داشتني و مهمي را که در سر داريد و … در کاغذهايي بنويسيد و به در و ديوار اتاقتان بچسبانيد. هر روز، بارها و بارها به آنها نگاه کنيد و با خود بگوييد که مي‌توانيد؛ بله، مي‌توانيد زمان و کنکور را به تسليم وادار کنيد و مانند يک قهرمان، به همه آنچه که مي‌خواهيد، برسيد.
پس با توکل بر خداوند سعي کنيد که به هيچ عنوان نااميد نشويد. نااميدي، بدترين سم براي کشتن انگيزه‌ها و اهداف آدمي است. هر وقت که احساس نااميدي کرديد، دوباره به اهدافتان فکر کنيد و به خودتان نهيب بزنيد و بلند و محکم بگوييد که مي‌توانيد. در اين حال، چند جمله انگيزشي بخوانيد يا به افرادي فکر کنيد که در شرايط شما بوده و توانسته‌اند کنکور را به زانو درآورند؛ حتي سعي کنيد با افرادي که به شما اميد و روحيه مي‌دهند، صحبت کنيد. خلاصه هر کاري که از دستتان برمي‌آيد، براي پابرجا ماندن اميد و انگيزه خود انجام دهيد.
 
il_340x270.624541686_9f3u

 
2-سياستمدار باشيد
يکي از مواردي که ما بارها و بارها در اين مقالات، تکرار و به شما گوشزد کرده‌ايم، آن است که براي آمادگي در کنکور، فقط و فقط درس خواندن مهم نيست؛ بلکه سياست چگونه درس خواندن هم، مهم است. بسياري از داوطلبان عزيز گمان مي‌کنند که رمز موفقيت در کنکور، اين است که همه مباحث دروس آزمون سراسري را بخوانند و حتي يک موضوع را هم از قلم نيندازند. اين موضوع بسيار خوب است که داوطلبي بتواند همه دروس را مطالعه کند؛ البته به شرطي که براي مرور خلاصه ها و تست‌زني مبحثي و خلاصه همه کارهايي که براي يک مطالعه کامل و اصولي لازم است، زمان داشته باشد.
 
بسياري از داوطلبان کنکور سراسری، از جمله برخي از عزيزان و همکلاسي‌ها و دوستان شما که از تابستان يا مهرماه شروع به مطالعه و درس خواندن مي‌کنند، چنين کاري را انجام مي‌دهند؛ يعني تلاش مي‌کنند که تمام مباحث همه دروس را مطالعه کنند؛ اما بعد در زمستان يا بهار متوجه مي‌شوند که به دليل حجم بالاي مطالعه اوليه، فرصت مرور بسياري از دروس از دست داده‌اند. چنين موضوعي باعث مي‌شود تا بسياري از مطالبي که آنها براي مطالعه آن وقت گذاشته‌اند، به فراموشي سپرده شود؛ پس شما دوستان نبايد نگران باشيد؛ زيرا با يک مطالعه سياستمدارانه و اصولي مي‌توانيد موفق شويد.
 
حتماً با خود مي‌گوييد: "اين مطالعه چگونه است؟" براي اينکه در مواجه شدن با دروس کنکور در وقت کم، درست و اصولي برخورد کنيد، همه دروسي را که آمادگي در آنها براي کنکور شما لازم است و همچنين ضريب آنها را در دفترچه‌اي بنويسيد و سپس مشخص کنيد که در کدام يک از درس‌ها يا کدام يک از مباحث دروس، قوي يا در کدام يک از درس‌ها يا مباحث کدام يک از دروس، ضعيف هستيد. بعد به سراغ بودجه‌بندي دروس در کنکور برويد و به ترتيب اولويت، آنها را شماره‌گذاري کنيد؛ سپس مشخص کنيد که درس‌ها يا مباحثي که شما در آنها ضعيف يا قوي هستيد چه سهمي در بودجه بندي کنکور دارند. در اين ميان، نيم نگاهي هم به رشته‌هاي مورد علاقه خودتان داشته باشيد. يادتان باشد که هدف، فقط قبول شدن در کنکور نيست؛ بلکه هدف، قبول شدن در رشته و دانشگاه مورد علاقه شماست.
 
وقتي همه موارد بالا را مشخص کرديد، نوبت اين رسيده است که مباحثي را که در آن ضعيف يا قوي هستيد، از يک تا ده شماره گذاري کنيد. خواهش مي‌کنيم که براي موفقيت بيشتر خودتان هم که شده است، با خودتان رو راست باشيد و بيش از حد يا کمتر از آن حدي که هستيد، به خودتان نمره ندهيد. اگر در مباحث يا دروسي نمره زير سه و نيم به خودتان داديد، کلاً اين مباحث را از مطالعه خود حذف کنيد؛ زيرا مي‌توانيد وقت خود را براي مباحث يا دروس ديگر بگذاريد و بهتر نتيجه بگيريد. اگر در دروسي که در آنها قوي هستيد نمره بالاي هفت گرفتيد، زمان کمي را در برنامه مطالعاتي براي اين دروس، مشخص کنيد و اين زمان کم را هم براي يک بار مطالعه در نظر بگيريد. البته به خاطر داشته باشيد که در دوره مرور و تست‌زني، حتماً اين مباحث را بايد بگنجانيد. باز هم زمان کمتري را براي مطالعه آنها در نظر بگيريد؛ مثلاً اگر قرار باشد که براي مباحثي، دوبار مرور يا تست‌زني معين کنيد، به دروس و مباحثي که در آنها قوي‌تر هستيد، يک بار مرور و تست‌زني اختصاص دهيد.
 
جاي مهم در برنامه مطالعاتي شما، درس‌ها يا مباحثي هستند که در آنها نمره بين سه و نيم تا هفت گرفته‌ايد، و جاي مهم‌تر، مخصوص درس‌ها و مباحثي است که علاوه بر اين نمره، در بودجه‌بندي سؤالات هم از اهميت بيشتري برخوردارند. کار ديگري که شما به عنوان يک کنکوري سياستمدار بايد انجام دهيد، اين است که مشخص کنيد کدام بخش مطالعاتي و آمادگي شما براي کنکور، با مشکل يا سختي بيشتري مواجه است؛ اينکه مطالعه اوليه براي شما سخت‌تر است يا اينکه با تست زني مشکل داريد؟ وقتي اين موضوع را هم مشخص کرديد، تلاش کنيد که وقت بيشتري را براي رفع نقاط ضعف خود اختصاص دهيد.  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.