زمان مناسب براي مطالعه

زمان مطالعه برای دانش آموزان مختلف متفاوت است و به مقطع تحصیلی ، روزهای تعطیل ، وقت آزاد ،سبک مطالعاتی،برنامه مدرسه و… بستگی دارد.در ابتدا دانش‌آموزانی را در نظر می‌گیریم که صبح به مدرسه می‌روند.

پس از برگشت به خانه بعضي از دانش‌آموزان توان مطالعه دارند و معمولاً به کمی استراحت نیاز دارند؛ پس از کمی استراحت از ساعت 5 عصر تا 9 شب ایده‌آل‌ترین زمان برای مطالعه‌ی این افراد است. البته عده‌ خاصی هم هستند که ساعت 9 تا 12 شب را برای خود برمی‌گزینند.

دانش‌آموزانی که فارغ‌التحصیل هستند نسبت به افرادی که به مدرسه می‌روند زمان بیش‌تری در اختیار دارند. برای این افراد بهترین زمان مطالعه از صبح زود تا 12 ظهر است که هر چه به ظهر نزدیک می‌شویم بازده مطالعاتی روندی صعودی دارد.

شاید بگویید "پس چرا هر چه به ظهر نزدیک می‌شویم احساس می‌کنیم مطالب و نکات درسی را کم‌تر متوجه می‌شویم؟"

086

باید گفت تنها علت آن خستگی فیزیکی و تحلیل رفتن انرژی بدن است که با کمی استراحت و استفاده از مواد غذایی مناسب (آب، مغزها، مواد قندی و…) این مشکل جبران می‌شود.

در روزهای تعطیل همه‌ی افراد شرایط یکسانی دارند و برای هر دو گروه بهترین زمان یادگیری، صبح زود تا 12 ظهر و از 5 عصر تا 9 شب است.

از 12 ظهر تا 5 عصر و از 9 شب به بعد بازده مطالعاتی پایین می‌آید و به دانش‌‌آموزانی که حتی یک ساعت هم برای‌شان مهم است (کنکوری‌‌ها) توصیه می‌شود در این زمان‌ها بیش‌تر به مطالعه‌ی درس‌های مورد علاقه، کم‌حجم و آسان (لغات زبان و…) بپردازند.

حال می‌توانیم برای بهترین زمان مطالعه و یادگیری، نموداری به شکل سهمی رسم کنیم که ساعات یادشده ماکزیمم و مینیمم سهمی را نمایش می‌دهند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.