زندگي پس از کنکور همچنان ادامه دارد!(بخش دوم)

آرامش داشته باشيد
اضطراب، پديده طبيعي است که در تمام سنين در ما وجود دارد و وجود کمي از آن در برخي از مواقع بد نيست؛ بلکه ممکن است که عامل پيشرفت ما نيز باشد؛ اما اضطراب بعد از آزمون که حاصل نگراني براي نتيجه آن است، احساس ناخوشايندي است که ممکن است تاثير بدي بر شما بگذارد؛ بخصوص اينکه شما در ماه‌هاي قبل از کنکور نيز روزهاي پر استرسي را گذرانده ايد. مؤثرترين راه براي رسيدن به آرامش، ياد خداست. خدا در تمامي لحظات، پشتيبان و نگهدار ماست. قطعاً لحظات بسياري را به ياد مي آوريم که دراوج نااميدي، نيرويي ما را حمايت کرده است؛ پس نگران چه هستيد وقتي که عظيم ترين نيروها شما را حمايت مي‌کند؟
 
لحظه اي به درون خود توجه کنيد و حضور دست خدا را بر تمام حوادث زندگي خود و ديگران، با ايمان و اطمينان باور کنيد. آن گاه متوجه خواهيد شد که او به طور يقين، بهترين ها را براي شما در نظر گرفته است؛ پس اگر بهترين ها براي شما خواست خداي بزرگ است، چرا بايد مضطرب و نگران نتيجه آزمون شويد؟ با خود بگوييد که شايد من اين امتحان را بخوبي پشت سر نگذرانده‌ام، اما از وضعيت ديگر داوطلبان نيز خبر ندارم؛ علاوه بر اين، انسان در بيشتر مواقع نمي‌داند که چه چيزي در آينده به درد زندگي او خواهد خورد. ممکن است شما فکر کنيد که با کنکوري که داده‌ايد در رشته پزشکي قبول نشويد، اما اگر به خداي بزرگ توکل کنيد و از او کمک بخواهيد و امور زندگي خود را به دستان پر قدرت او بسپاريد، حتماً اين موضوع را درک خواهيد کرد که شايد رشته ديگري که شما در آن پذيرفته مي شويد بيشتر از اين رشته در ارتقاي شغلي و اجتماعي شما مؤثر باشد.
 
images

براي خود برنامه تفريحي ترتيب دهيد

نکته مهم دیگری که بایستی به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که قدر روزهاي بعد از کنکور را بدانيد و از آن لذت ببريد. اين روزها تکرار نشدني هستند؛ زيرا پس از گذشت اين ايام و تعطيلات تابستاني، يا بايد به دانشگاه برويد و باز هم شروع به درس خواندن و تحصيل کنيد، و يا اينکه خود را براي کنکوري ديگر آماده کنيد؛ پس تا مي توانيد به ذهن و جسم خود استراحت داده و با يک برنامه تفريحي از اوقاتتان لذت ببريد.
 
در اين برنامه تفريحي مي توانيد وقت گذارني با دوستان، نوشتن، طراحي،رفتن به سينما، گردش و ورزش کردن را بگنجانيد؛ در اين ميان، بخصوص اختصاص ساعاتي از روز به ورزش کردن، مي‌تواند تاثير مثبتي روي جسم و روان شما داشته باشد. ورزش و فعاليت بدني مرتب، بهترين راه جلوگيري از تنش و آرام کننده روح و جسم است. با انجام ورزش هاي مفرح و شادي برانگيز، سطح آندروفين را در بدن خود بالا برده و به اين ترتيب، حس خوشي و سرحالي را درخود افزايش دهيد
.
از سرزنش کردن خود دست برداريد
بسياري از ما دايم در حال سر و کله زدن با خودمان هستيم؛ با افکاري که گاه و بي‌گاه به سراغمان مي‌آيد. متاسفانه در اغلب موارد، اين فکرها و گفت‌ و گوهاي دروني، چندان مثبت نيست و همين مساله موجب مي‌شود که همه فکرها و گفت‌ و گوهاي دروني را بد و استرس‌‌زا بدانيم؛ چرا که معمولاً عادت داريم خودمان را به دليل اتفاقات گذشته محکوم ‌کنيم يا نگران و مضطرب اتفاقات آينده باشيم؛ اتفاقاتي که هنوز پيش نيامده و مشخص نيست که روزي به واقعيت مي‌پيوندد يا نه. موضوع مهم اين است که چنين افکار منفي‌اي مي‌تواند اميد به آينده را در فرد از بين ببرد و وي را براي طي مسير زندگي، تنها و نااميد رها کند؛
 
اما چون اعمال ما نتيجه افکارمان است، اگر بتوانيم تفکراتمان را تغيير دهيم، حتماً قادر خواهيم بود که طور ديگري هم عمل کنيم و در نتيجه زندگي متفاوتي خواهيم داشت؛ پس در اين مورد هم بايد سعي کنيد و با تمرين، افکار منفي را به فکرهايي مثبت و انرژي‌بخش تغيير دهيد. به خود بگوييد که کنکور تمام شده است و شما چه تلاش کرده و امتحان بدي را گذرانده باشيد و چه درس نخوانده و اکنون نادم و پشيمان باشيد، نمي توانيد براي جبران گذشته کاري انجام دهيد؛ زيرا نمي‌توانيد زمان را به عقب برگردانيد؛ پس به جاي جدال با اين افکار، به خود قول دهيد تا پس از اعلام نتايج اوليه، حتماً تصميم درستي در ارتباط با وضعيت خود خواهيد گرفت. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.