زنگ ورزش، این‌بار برای ذهن‌های شما

شنیده‌ایم که از قدیم می‌گویند"عقل سالم در بدن سالم" یعنی اگر ورزش و فعالیت بدنی انجام دهیم، ذهنمان هم سالم می‌ماند. شاید این نکته تا حدودی درست باشد، ولی امروزه علم ثابت کرده است که داشتن بدنی سالم فقط یکی از شروط لازم برای داشتن ذهنی سالم است، نه تنها شرط آن.آیا می‌توان تضمین کرد که اگر هر روز ورزش و فعالیت بدنی انجام دهیم، وقتی سنمان بالاتر رفت دچار فراموشی نخواهیم شد؟ البته که نه.چون روی توانایی‌های جسمی‌مان کار کرده‌ایم، می‌توانیم داشتن جسمی سالم را تضمین کنیم، ولی وقتی کوچک‌ترین گامی در جهت حفظ سلامتی ذهنمان برنداشته‌ایم، چگونه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که بالا رفتن ذهن باعث کاهش توانایی‌های ذهنی‌مان نشود؟آیا منطقی است که هر روز به باشگاه بدن‌سازی برویم و انتظار داشته باشیم این فعالیت‌ها قدرت حافظه‌مان را تقویت کند؟

دستاوردهای علمی عصر حاضر نشان می‌دهند که مغز به عنوان یکی از اندام‌های انسان، نیازمند ورزش و فعالیتی مستقل از سایر اندام‌های اوست و به ما گوشزد می‌کنند که برای تقویت مغزمان باید برنامه‌ریزی خاصی داشته باشیم و آن را به نحو صحیحی به تحرک و فعالیت واداریم. مثلا دانشمندان بر این باورند که همواره باید به روش‌هایی متوسل شد که بر کارکرد و خلاقیت مغز بیفزایند،حتی اگر آن فعالیت نوعی خرق عادت باشد. در ادامه این مقاله چند روش ساده و کلی برای تحرک و فعال کردن مغز پیشنهاد می‌شود.

1243

 ورزش حافظه

یكى از مشكلات، نسل جوان امروز فراموشكارى است. بسيارى از افراد، از فراموش‌كارى و عدم يادگيرى دروس خود رنج مى‌برند. براى گريز از فراموشی بايد حافظه را به فعاليت وادار كرده و با فعال كردن حافظه، آن را تقويت کنیم.

جابر بن حيان از امام صادق ـ عليه السلام ـ پرسيد: چرا وقتى سن انسان زياد مى‌شود، حافظه او كم مى‌گردد؟

امام صادق ـ عليه السلام ـ فرمود: ديرسپارى و كند آموزى در همه افراد بستگى به ذهن ندارد. زيرا جوانانى هستند كه در سن جوانى به آن مبتلا مى‌شوند ولى نشاط و جوانى آنان به گونه‌اى است كه مانع مى‌شود تا ديگران متوجه شوند. همين جوانان وقتى سنشان زياد شد، فراموشكارى آنان كاملاً جلوه مى‌كند. امّا  عقل و هوش دانشمندان معمولاً در سن كهولت، زيادتر از دوران جوانى‌شان مى‌گردد.

جابر گفت: شنيده‌ام كه پيرى فراموشى مى‌آورد.

امام صادق ـ عليه السلام ـ فرمودند: آنچه فراموشى مى‌آورد به كار نينداختن نيروى حافظه است.

از اين روايت استفاده مى شود كه اگر جوان از نيروى حافظه استفاده نكند و آن را به كار نيندازد، دچار كند آموزى و فراموشكارى مى‌شود و در پيرى اين نسيان افزايش مى يابد.

رابطه ای دو سویه 

رابطه‌ی جسم و روان یک رابطه دو طرفه است. همين طور كه جسم بر روان اثر می‌گذارد، روان نيز بر جسم ما تأثير گذار مي‌باشد .هر چقدر به روان خود اهميت مي‌دهيد به جسم خود هم اهميت بدهيد و بالعکس. طراوت و شادابي جسم موجب طراوت و شادابي روح مي‌شود . به جسم خود اهميت بدهيد تا فكرتان درست كار كند .

نفس عميق بكشيد

نفس‌هاي ما غالباً سطحي است به همين خاطر تبادل اكسيژن و دي اكسيد كربن در ريه‌ها به طرز كامل صورت نمي‌گيرد و بخشي از مواد سمي دربدن ما باقي مي‌ماند، ولي در تنفس‌هاي عميق و يا شكمي ( از زير ديافراگم ) اين تبادل به خوبي انجام مي‌شود و اكسيژن كافي به مغز مي‌رسد . سلول‌هاي مغز براي فعاليت خود از جمله به خاطر آوردن محفوظات و آموخته‌هاي پيشين به اكسيژن كافي نياز دارند .در فضايي مطالعه كنيد كه اكسيژن لازم را داشته باشد و روزي چند بار در هواي آزاد عميقاً نفس بكشيد .

به اندازه كافي بخوابيد

از ساعت 10 شب تا 5:30 صبح را به خوابيدن اختصاص دهيد. بهترين ساعت استراحت و خوابيدن از ده شب تا سپيده دم است، اين زمان را با هيچ چيزعوض نكنيد . استراحت نيمروز را نیز هرگز فراموش نكنيد . در بين فعاليت‌هاي روزانه دقايقي را استراحت كنيد .

ورزش كنيد و تحرك داشته باشيد 

تحرك به خصوص قدم زدن ، بخشي از سلول‌هاي مغز كه مسئول به خاطر سپاري مطالب و يادآوري آنها هستند را فعال مي‌سازد . هم مطالب مورد علاقه‌تان را به راحتي به خاطر مي‌سپاريد و هم در موقع لزوم آنها را به خوبي به خاطر مي‌آوريد .

روزي نيم ساعت نرمش كنيد به طوري كه بدنتان عرق كند ، نه آنقدر آهسته حركت كنيد و نه آنقدر سريع كه زود خسته شويد .پيامبر اكرم ( ص) مي فرمايند : (( بهترين خيري كه با آن درمان مي‌شويد تحرك و راه رفتن است .)) 

از بوي خوش استفاده كنيد

استفاده از بوهاي خوش علاوه بر اينكه اعتماد به نفس را در شما افزايش مي‌دهد، موجب مي‌شود مردم از ديدار شما خرسند گردند و همچنين سلول‌هاي مغز شما را نيز به میزان زیادی فعال مي سازد.با بوئيدن گل‌هاي خوشبو نیز به فعال سازي سلول‌هاي مغزي خود كمك كنيد .

پيامبر اكرم ( ص ) مي فرمايند : 3 چيز حافظه را تقويت مي‌كند و بيماري را برطرف مي سازد: كندر، مسواك زدن، قرائت قرآن

تغذيه سالم نيز در تقويت حافظه مؤثر است . به طور مثال استفاده درست از خوردني‌ها و آشاميدني‌ها مانند رعايت امور بهداشتي جهت پيشگيري از فرسودگي نيروي حافظه ضروري است .

ورزش حافظه راياد بگيريد 

تمام اجزاء موضوع يادگيري را براي خود معنی کنید .هر قدر مطلبي كه قرار است به خاطر سپرده شود، معنا و مفهوم روشن تري داشته باشد، امكان به خاطر سپاري و يادآوري مجدد آن بيشتر است .همچنین ميزان علاقمندي خود را نسبت به موضوع يادگيري افزايش دهيد . هر قدر به مطلبي كه قصد داريد بياموزيد علاقه بيشتري داشته باشيد، آنرا زودتر ياد مي‌گيريد و بهتر به خاطر مي‌سپاريد و ديرتر فراموش مي‌كنيد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.