ساعات مطالعه‌ی فراوان، اما…

طی چند آزمون که دفتر برنامه‌ریزی‌ یکی از دانش آموزان را بررسی می‌کردم متوجه شدم که ساعات مطالعه‌ی وی مناسب و استاندارد است ولی علی‌رغم مطالعه‌ی فراوان، به نتیجه‌ی دلخواه و مد نظر خود که برای آن در آزمون های آزمایشی هدف گذاری کرده است دست نمی‌یابد.

یکی از روزها زمانی که کارنامه آزمون خود را دریافت کرده بود این موضوع را با او مطرح کردم و از او خواستم تا از روش مطالعه‌اش برایم بگوید. از صحبت‌های او متوجه شدم که هنگام مطالعه، تمرکز حواس ندارد و همیشه عادت دارد در محیطی شلوغ و پر سروصدا مطالعه کند. از همه مهم‌تر این‌که هنگام مطالعه مواردی به ذهنش می‌آید که می‌خواهد هر چه سریع‌تر درس خواندنش را تمام کرده و به انجام آن‌ها بپردازد.

با او از شیوه‌ی صحیح مطالعه سخن گفتم و به او یادآور شدم که برای داشتن مطالعه‌ای اثربخش با توجه به شناختی که از خود دارد باید تشخیص دهد که بهترین زمان مطالعه برای او چه زمانی است. هم‌چنین باید از مکان و شرایط محیطی مناسب استفاده کند و با فکری آسوده به مطالعه بپردازد. هنگام مطالعه افکار مزاحمی را که به سراغش می‌آید در کاغذی یادداشت کند تا بعد از مطالعه به آن‌ها بپردازد. هنگام مطالعه نیز با یادداشت‌برداری و خط کشیدن زیر نکات مهم و… می‌تواند درس خواندن را برای خود آسان‌تر کرده و بازده مطالب را افزایش دهد.

images

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.