سال دوازدهمی ها! امتحانات خرداد ماه را سرسری نگیرید…

امتحانات خرداد ماه سال دوازدهم برای دانش ­آموزان کنکوری از  چند نظر اهمیت دارد. نخست اینکه برای داشتن دیپلم و پایان تحصیلات متوسطه، باید نمرۀ قبولی در آزمون‌های پایان سال کسب کنند، و دوم اینکه امتحانات خرداد ماه فرصت مناسبی برای مطالعۀ دوباره و دقیق دروس سال دوازدهم و آمادگی بیشتر برای شرکت موفق در آزمون سراسری است، و بالاخره اینکه نمرات دروسی که به صورت نهایی برگزار می ­شود، در آزمون سراسری تاثیر مثبت دارد
 
از این رو، به داوطلبان آزمون سراسری پیشنهاد می­ کنیم که امتحانات خرداد ماه را جدی بگیرند و با آمادگی کامل در این آزمون‌ها شرکت کنند.
 
ideas1
 توصیه ­های زیر، به شما یاری می ­رساند تا خود را هر چه بیشتر برای امتحانات خرداد ماه آماده نمایید:
* اگر حوصلۀ درس خواندن ندارید، تسلیم بی­حوصلگی و بی‌میلی خود نشوید؛ زیرا با سماجت و پافشاری بر مطالعه، بمرور به درس و کتاب علاقه­مند می­شوید. مطمین باشید که برای بسیاری از افراد، شروع یک کار سنگین، خوشایند نیست، اما وقتی فرد پیشرفت کند، انگیزۀ بیشتری پیدا می­ کند.
 
* برای اینکه حجم کتاب و در نتیجه مطالعۀ آن به نظرتان سنگین نیاید، کتاب خود را به چند بخش تقسیم کنید و هر زمان روی بخشی از آن کار کنید. خواهید دید که موفقیت آن قدرها هم دور نیست؛ زیرا به قول معروف: دست مرد است و چشم نامرد !
 
* اگر در حین مطالعه نگرانید و حواستان پرت می­شود، چند دقیقه استراحت کنید و پس از استراحت، دوباره به مطالعه بپردازید و به خود بگویید که دیگر حق ندارید به چیزی غیر از مطالعه فکر کنید؛ چون تلقین به خود، مهم‌ترین راه برای جلوگیری از حواس ­پرتی و خیال بافی در حین مطالعه است.
 
* اگر چند روز وقت برای آمادگی در یک امتحان دارید، از تمام زمان خودتان بخوبی استفاده کنید و مطالعه را به روز آخر موکول نکنید؛ چون یکی از عوامل مؤثر در  بروز اضطراب، انباشته شدن درس­ها برای شب امتحان است.
 
* فراموش نکنید که شب امتحان، زمان یادگیری درس نیست، بلکه زمان مرور درس است؛ پس اگر حجم زیادی از درستان را تا کنون نخوانده­اید، نمی‌توانید همه را برای شب امتحان بخوانید و آماده شوید؛ بنابراین، باید از فصل‌هایی که برایتان خیلی سنگین است یا احتمال دارد که سؤال کمتری از آنها طرح شود، صرف نظر کنید و تنها روی چند فصل، سرمایه‌گذاری جدی کنید.
 
* هیچ‌گاه به خود نگویید که اضطراب، تمام هوش و حواسم را مختل می ­کند و از پس امتحان برنمی­آیم. متوجه باشید که اضطراب می­ تواند ایجاد نگرانی کند و کمی شما را برنجاند، ولی نمی ­تواند شما را از هدفتان باز دارد.
 
* در شب‌های امتحان بیدار نمانید؛ چون خواب کم، تمرکز شما را سر جلسۀ آزمون از بین می­ برد.
 
* یک  ساعت قبل از امتحان، مطالعۀ درس را  تعطیل کنید و قبل از شروع امتحان، دربارۀ مطالب درسی از همدیگر سؤال نکنید؛ چون ممکن است جواب سؤالی را ندانید و دچار اضطراب شوید، و حتی مطالب دیگر را هم فراموش کنید.
 
* به گونه ­ای برنامه­ریزی کنید که نیم ساعت قبل از شروع امتحان، در محل برگزاری آزمون حضور داشته باشید.
 
* تحت هیچ شرایطی گرسنه سر جلسۀ آزمون حاضر نشوید.
 
* یاد خدا آرام بخش دل­هاست؛ به خدا توکل کنید.
 
*در تحویل برگۀ امتحانی به مراقبان، عجله نکنید، و بعد از پاسخ دادن به سؤال‌ها و پیش از تحویل برگه امتحانی‌تان، یک بار دیگر برگه خود را مرور کنید.
 
* بعد از تمام شدن هر امتحان، دیگر به آن فکر نکنید و سعی کنید که خودتان را برای امتحانات بعدی آماده کنید.
 
* توقعتان از خودتان، بیش از توانایی­ هایتان نباشد؛ زیرا این توقع می ­تواند در شما اضطراب ایجاد کند.

* عدم موفقیت در یک امتحان، به معنای شکست در همۀ امتحانات نیست؛ پس سعی کنید که آن را فراموش کنید و خودتان را برای امتحان بعدی آماده نمایید.  

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.