سخت کوشان: دکتر سید جعفر شهیدی(بخش سوم)

دکتر سید مصطفی محقق داماد نیز درباره استاد شهیدی می‌گوید:
 
«شیعهای بسیار عمیق بود و متدینی شدید. در جلسات خیلی رسمی، وقتی که صدای اذان بلند میشد، به من میگفت: سید ! بلند شو ! وقت نماز است. مقید به نماز اول وقت بود. مقید به نماز شب بود. بعضی از کارهایش بسیار با خلوص است. شما «جنایات تاریخ» نوشته ایشان را ببینید.
 
وقتی کتاب "جنایات تاریخ" را ایشان منتشر کرد، ما جوان بودیم. اصلاً مشخص نبود مال کیست؛ بدون امضاء . چه کسی حاضر است کتابی تحقیقی بنویسد و پایش را هم امضاء نکند؟! هر کسی کتابی مینویسد، در آرزوی آن است که پشت کتاب بنویسد مؤلفش کیست؛ اما آقای دکتر شهیدی این کار را نکرد؛ فقط از مکتب تشیع و مظلومیتش دفاع کرد.»
 
۹۶۰۷۱۰_۴۳۰۶۳

برخی از گفته‌های استاد شهیدی
علامه شهیدی، همواره به تاریخ اسلام و زندگی ایمه‌ اطهار (ع) توجه خاصی داشت. زمانی درباره‌ وضعیت پرداختن به تاریخ، بویژه تاریخ اسلام در ایران، گفته بود: «متاسفانه آن چیزی که کمتر به آن اهمیت داده‌اند، تاریخ است، و علت این است که از ابتدا تاریخ را برای وقت‌گذرانی می‌خوانده‌اند !»
 
او تاکید داشت: «وقتی در اروپا می‌خواهند تاریخ بنویسند، چند نفر به تاریخ یک قرن مشغول می‌شوند؛ ولی شرقی‌ها این‌گونه نیستند و تاریخ ما بیشتر شفاهی و نقلی است.»
وی همچنین گفته بود: «آن‌چه برای مردم و کشور ما اهمیت دارد، این است که دانشجویان ما در هر رشته‌ای که هستند، در زمینه‌ علم، امروزشان بهتر از دیروزشان باشد. دانشجویان ما از لحاظ هوش و استعداد، چیزی کم ندارند.»

این نویسنده و پژوهشگر بزرگ تاریخ و دین و ادبیات، می‌گوید : «سعی کنید که امروزتان بهتر از دیروز باشد و از کاری که برای اجتماع می‌کنید، انتظار پاداش نداشته باشید و تکیه‌تان بیشتر بر معنویات باشد.» 

 

منبع:پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.