سخت کوشان: مگی مک دانل

امسال از میان بیست هزار کاندیدا از سراسر جهان، مگی مک دانل از کانادا، به عنوان بهترین معلم، یک میلیون دلار جایزه گرفت. نام این معلم را به عنوان بهترین معلم جهان، یک فضانورد فرانسوی از ایستگاه  فضایی  اعلام کرد.
 
مگی بعد از تمام کردن دانشگاه به آفریقا رفت و پنج سال معلم کودکان مبتلا به ایدز بود. او در این سفر سه مؤسسۀ خیریه در آفریقا راه اندازی کرد که دو تا از این مؤسسات، به تاسیس مدرسه و یکی به جمع آوری کتاب‌های رایگان برای دانش آموزاناختصاص دارند.
 
او بعد از بازگشت به کانادا، به قطب رفت و سِمت معلمی را برای کودکان" اینویت" که سردترین نقطه جهان است به عهده گرفت.
 
۱۱-۲-۹۲۰x450
بومیان این منطقه، در کنار زمستان‌های طولانی، با مشکلات الکل، خودکشی و مواد مخدر درگیرند. این خانم معلم توانسته است طی هفت سال گذشته، آمار خودکشی در میان این قبیله را به صفر برساند و آمار اعتیاد را نیز تا اندکی بالای صفر کاهش دهد.
 
یکی از کارهای او، تاسیس غذا خوری کاملاً رایگان برای افراد بیکار و خانواده‌های آنهاست که با کمک‌های خیریه افتتاح شده است.
 
وی می­گوید کارهایش با دانش‌آموزانی که هر لحظه در آستانۀ خودکشی قرار داشتند، سخت­ترین بخش کار او بوده است و هنوز هم اندیشیدن به آنها گاهی متاثرش می­کند.
 
هیات داوران، این معلم کانادایی را از میان ۲۰ هزار کاندیدا از ۱۷۹ کشور جهان برگزید. انتخاب بهترین معلم جهان و اهدای جایزه یک میلیون دلاری، برای سومین سال متوالی است که برگزار می‌شود.

وی همچنین عنوان کرده است که قصد دارد با این پول و با کمک دانش‌آموزان، مؤسسه‌ای ایجاد کند که به یاری بومیان بشتابد و در جهت بازگرداندن فرهنگشان به جامعۀ کانادایی فعالیت نماید. 

 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.