سخت کوشان: والت دیزنی(Walt Disney)-بخش سوم

مدیرش، برای انجام چند آزمایش، یکی از دوربین‌های شرکت را به خانه برد و بعد از آن هرگز نگاهی به پشت سرش نیفکند !
 
والت دیزنی در ۱۹۲۳، فیلم «آلیس در سرزمین عجایب» را ساخت، که در آن، دختر بچه‌ای به عنوان قهرمان فیلم می‌توانست با شخصیت‌های کارتونی بازی کند. در این فیلم، «آلیس» هنرپیشه حقیقی بود. او دخترکی بود به نام «ویرجینیا دیویس» که در برابر دیواری سفید رنگ می‌ایستاد و به دستور کارگردان به بازی مشغول می‌شد و از وی فیلم می‌گرفتند و کارتون سازها، بر مبنای دستورالعمل کارگردان، قسمت کارتونی فیلم را می‌ساختند، و بعد در لابراتوار، این دو فیلم روی هم مونتاژ می‌شد.
 
اشتیاق دیوانه وارش او را بر انگیخت تا برای بالا بردن کیفیت کارش، تمام اندوخته‌اش را در سرمایه گذاری جدید صرف کند. با وجود هزینه بالای تولید فیلم و رکورد بازار،‌ وی به مرز ورشکستگی رسید و شکست تجاری «آلیس در سرزمین عجایب» باعث به تعطیلی کشاندن استودیو والت دیزنی شد.
 
index

او این روزها را روزهای سیاه زندگی خود می‌دانست. تنها نیمکتی برایش باقی مانده بود؛ تا جایی که برای حمام کردن مجبور بود که هفته‌ای یک بار به ایستگاه قطار برود؛ ولی عاقبت با تلاش فراوان موفق شد برای تولید یک کارتون قراردادی ببندد و وضعش کمی بهتر شود. با این همه سختی، او فردی نبود که به سادگی میدان خالی کند. وی اندیشه پیشرفت را در سر می‌پروراند.در تابستان همان سال، والت دیزنی، این جوان لاغر اندام ۲۱ ساله، کت و شلوار قدیمی خودش را پوشید و در حالی که «آلیس در سرزمین عجایب» را به عنوان نمونه کار همراه داشت، سوار بر قطاری رهسپار ایالت کالیفرنیا شد. در آنجا فهمید که برای ورود به هالیوود، راهی دشوار در پیشِ رو دارد.
 
برادر وی، روی دیزنی در کالیفرنیا بود. او مشوق والت بود و حس مشترکی با وی داشت. دو برادر در کالیفرنیا با ۲۵۰ دلار خود و ۵۰۰ دلاری که قرض گرفته بودند، یک کارگاه در گاراژ عمویشان تاسیس کردند. بزودی آنها سفارشی برای آلیس دریافت کردند. آنها در ۱۶ اکتبر ۱۹۲۳ اولین قراردادشان را برای تحویل کمدی­های آلیس امضاء کرده و دست به کار شدند.
این فیلم پس از سه سال تولید، روی پرده سینماها نمایش داده شد و والت دیزنی با درآمد حاصل از آن خانه‌ای خرید.
 
سری فیلم‌های کمدی­ آلیس محبوبیت زیادی کسب کرد و استودیوی برادران دیزنی رونق یافت. دو برادر پس از آن، کار خود را گسترش دادند و به یک دفتر در هالیوود منتقل شدند. آنها شش فیلم از سریال آلیس تهیه کردند که با موفقیت زیادی روبرو شد. در سال ۱۹۴۰ استودیو والت دیزنی بیش از یک هزار هنرمند، متحرک‌ساز، قصه نویس و تکنیسین داشت و کار ساخت یک استودیو دیگر نیز به‌پایان رسیده بود؛ گرچه در طول جنگ جهانی دوم، ۹۴ درصد امکانات استودیو در اختیار ساخت فیلم‌های تبلیغاتی و آموزشی برای دولت و ارتش بود.
 
والت دیزنی، یک شخصیت ممتاز در قرن بیستم و برای بسیاری، نام او با سرگرمی­هایی مختلف از فیلم‌های کارتونی گرفته تا پارک‌های تفریحی عجین است. شاید برای ترسیم تصویر دیزنی، هیچ چیزی مهم‌تر از این نیست که بگوییم او توانسته بود افراد مستعدی را جذب استودیوهای خود نماید و آنان را ترغیب کند تا بهترین آثار خود را بسازند. ممکن است انتقادهایی در مورد سبک مدیریتی او مطرح باشد؛ زیرا او مردی جدی و سخت‌گیر بود؛ اما باید گفت نگرشی که توانست یک شرکت ساده را به شرکتی با درآمد چند میلیارد دلاری تبدیل نماید، تنها مختص مردی به نام والت دیزنی است.
 
بعد از درگذشت وی، سینما یکی از بزرگترین مغزهای خلّاق و مبتکر خود را از دست داد. والت دیزنی در زندگی از دو اصل پیروی می‌کرد: نخست، پرداختن به کاری که از آن لذت می‌برد، و دوم، گوش دادن به ندای باطن خویش.او در دوران زندگی‌اش، ‌900 تقدیر نامه، ۳۲ جایزه اسکار، ۵ مجسمه امی و ۵ دکتری افتخاری کسب کرد و از ثروتمندترین مردم جهان بود. 
 
 
منبع:پیک سنجش

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.