سخنی با داوطلبانی که شرایطی خاص دارند: چطور درس بخوانم؟ من هیچ کتاب و دفتری ندارم

کنکوری که باشی، انتظار داری همۀ امکانات برایت مهیا باشد، انتظار داری که کتاب‌های درسی و کمک آموزشی مورد نیاز، دبیر توانمند و مدرسه‌ای خوب و خانه‌ای آرام و با شرایطی مناسب  برای درس خواندن داشته باشی تا بتوانی در این رقابت علمی با آمادگی کامل شرکت کنی و موفق گردی؛ اما امسال با شروع تعطیلات نوروزی، عده‌ای از داوطلبان آزمون سراسری از حداقل این امکانات نیز بی‌بهره ماندند. هجوم سیل و نابودی خانه و سرپناه تعدادی از هم وطنانمان، باعث شد که علاوه بر فشار روحی بسیار روی داوطلبان این مناطق، برخی از آنها حتی از حداقل امکانات لازم نیز، بی‌بهره بمانند؛ تا جایی که حتی کتاب درسی مورد نیاز را برای مطالعه نداشته باشند.
 
با این همه، مشخص است که داوطلبان این مناطق از کشورمان، لازم است که آمادگی روحی لازم را برای شرکت در آزمون سراسری و همچنین امکان مطالعۀ کتاب‌های درسی خود داشته باشند تا بتوانند در این آزمون مهم و سرنوشت‌ساز شرکت کنند. در این مقاله، راهکارهایی برای آمادگی هر چه بیشتر این دسته از عزیزان ارایه می‌شود.
 
خشمگین نباشید
یکی از بزرگترین موانع درس خواندن داوطلبانی که در دوران آمادگی برای آزمون سراسری دچار مشکل و مصیبت بزرگی می‌شوند، این است که از شرایط موجود خشمگین هستند و حاضر نیستند که شرایط و وضعیت خود را بپذیرند؛ در نتیجه، نمی‌توانند با توجه به شرایط موجود، بهترین راهکار را بیابند. این دسته از عزیزان باید توجه داشته باشند که هر چند اظهار ناراحتی و خشم در روزهای اول، یک حادثه طبیعی است، اما بعد از گذشت مدتی، احساسات برانگیخته هیچ کمکی به فرد نمی‌کند و فقط فرد را در گذشته نگه می‌دارد و موجب می‌شود که وی نتواند برای آینده، برنامه‌ای درست و منطقی و منطبق با شرایط موجود، پیدا کند.
 
شاید تصور می‌کنید که موقعیت شما خیلی خاص است و راهی جز اظهار خشم یا ناراحتی ندارید. باید گفت که واقعیت جز این است. اگر احساسات هیجانی خود را کنار بگذارید، آن وقت ذهن شما برای یافتن راه‌های خلّاقانه، که گاه بسیار ساده و قابل دسترس هم هستند، باز خواهد شد. اگر شما شرایط خود را بپذیرید و با خودتان و هستی سر ناسازگاری نداشته باشید، خواهید دید که کاینات به یاری شما می‌آیند تا شما از امکانات موجود، بهترین بهره برداری را بکنید.
 
بگذارید یک مثال ساده بزنیم. آیا تا کنون برایتان پیش آمده است که وسیله یا مدرک مهمی را در زمانی که به آن نیاز دارید گم کرده باشید و با کلافگی و نگرانی به دنبال آن بگردید؟ در این مواقع، حین آنکه  همه جا را دنبال آن می‌گردید، ذهن شما درگیر نتیجه گم کردن آن وسیله یا مدرک است و گاه اصلاً جایی را که می‌گردید، نمی‌بینید! همین طور که می‌گردید، به خودتان یا افراد دیگری که مقصر می‌دانید، بد و بی‌راه می‌گویید و خودتان را بسیار بدشانس می‌دانید. در همین حین، یکی از نزدیکانتان به یاری شما می‌آید و همان وسیله را به راحتی برایتان پیدا می‌کند؛ آن هم در جایی که مقابل دیدگان شما بود و حتی چند بار همان منطقه را جست و جو کردید، اما وسیله مورد نظر را در آنجا نیافتید!
 
فکر می‌کنید که چه اتفاقی افتاده است؟ چرا شما چند بار دور خودتان گشتید و وسیله را پیدا نکردید، اما برای مثال، مادرتان در عرض چند دقیقه همان وسیله را برایتان پیدا کرد؟ آیا جز این است که ذهن شما آن قدر درگیر گذشته یا آینده بوده است که نتوانسته، آن چه را که همان زمان می‌دیده است، تجزیه و تحلیل کند و متوجه آن شود؟ آیا جز این است که چون شما ذهن آرامی نداشتید، متوجه اطراف و اکناف خود نشدید؟
 
این روزها اگر بخواهید با خشم و ناراحتی به دنبال راهکاری برای درس خواندن و آمادگی برای کنکور بگردید، شرایط شما شبیه همان زمانی است که وسیله‌ای را که در نزدیکی شماست، پیدا نمی‌کنید و با کلافگی، خود را در بدترین موقعیت تصور می‌کنید.
 
ideas1
 
کتاب‌های درسی و اینترنت
خوشبختانه در حال حاضر شبکۀ اینترنت مراکز سیل زده متصل است و شما می‌توانید کتاب‌های درسی خود را از سایت دفتر تالیف کتاب‌های درسی وزارت آموزش و پرورش کشور دانلود کنید. همچنین بسیاری از سایت‌ها و شبکه‌های مجازی، به صورت رایگان پاسخگوی خودآزمایی‌ها و تمرین‌های کتب درسی هستند؛ در ضمن، شما با عضویت در کانال‌های علمی موجود در شبکه‌های مجازی، می‌توانید از سؤال‌ها و تست‌هایی که در این کانال‌ها وجود دارد، بهره ببرید و سطح آمادگی و توانمندی علمی خود را ارتقا ببخشید. همچنین می‌توانید با اعلام وضعیت و شرایط خود به سرپرستان این کانال‌ها، که اکثرا دبیران توانمند آموزش و پرورش هستند، مشکلات درسی خود را سؤال کنید و به پاسخ صحیح دست یابید.
 
گروه‌های درسی تشکیل دهید
شما تنها داوطلب مناطق سیل‌زده نیستید و دوستان و همکلاسی‌هایتان نیز شرایطی مشابه با شما دارند؛ دانش‌آموزانی که هرکدام در یک درس توانمند هستند؛ بنابراین، از توانایی‌های هم بهره ببرید و در گروه‌های درسی به یاری هم برخیزید. مطالعۀ گروهی که در آن، اعضای گروه با جدیت برای پیشرفت همدیگر تلاش کنند، می‌تواند در موفقیت تمامی اعضا (چه افراد قوی و چه ضعیف) مؤثر واقع شود.
 
شبکه آموزش و برنامه‌های آموزشی صدا و سیما را دریابید
برنامه‌های درسی شبکۀ آموزش سیما و برنامه‌های آموزشی صدای جمهوری اسلامی ایران نیز، می‌تواند در رفع نقاط ضعف داوطلبان مناطق سیل‌زده مثمر ثمر واقع شود.
 
مایوس نباشید
درست است که در حدود بیست و چند روز تا زمان برگزاری آزمون سراسری، بیشتر باقی نمانده است، اما هیچ وقت مایوس نشوید و مطمین باشید که در همین زمان اندک نیز، اگر بخواهید و عزمتان را جزم کنید، می‌توانید سطح علمی خود را به خوبی ارتقا ببخشید. اینکه شما دست روی دست بگذارید و آه بکشید، هیچ کمکی به شما نخواهد کرد و تنها فایده‌اش این است که اگر رتبۀ خوبی کسب نکردید، می‌توانید تقصیر را گردن طبیعت ، شرایط و …. بیندازید و به قول معروف عذاب وجدان نداشته باشید، اما در نتیجه کارتان، هیچ‌گونه تاثیری نخواهد گذاشت؛ پس به جای آنکه دست زیر چانه بگذارید و غصه بخورید، دستی به زانو بگیرید و برخیزید و از پیروزی خود بر سختی‌ها و مشکلات، لذت ببرید.   

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.