سخنی با کنکوری‌های ۹۸: قدر این روزها را بدانید(بخش سوم)

منفی بافی ممنوع!
«الان دیر است»، «با ۴۰ روز درس خواندن که نمی‌شود نتیجه گرفت» و ….
سال گذشته هم گرفتار همین جملات شدید و حتی ماه‌های آخر منتهی به کنکور را به امید آزمون سراسری سال آینده، اصلاً درس نخواندید. مطمین باشید که اگر امسال هم آیه یاس بخوانید، بهره‌ای نخواهید برد. توجه داشته باشید که شما در نقطۀ صفر نیستید، و اگر همین روزها را هم خوب و منطقی درس بخوانید، می‌توانید پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته باشید.
 
درست است  که سال گذشته نتوانستید نتیجه مطلوبی را کسب کنید، اما به جای بدبینی نسبت به آینده، از شکستتان درس بگیرید و حواستان را جمع کنید تا دوباره آن را تکرار نکنید. در روان‌شناسی گشتالت گفته می‌شود: «خوشبخت کسی است که از گذشته درس بگیرد، در حال زندگی کند و برای آینده برنامه‌ریزی کند.» با این دید ادامه دهید که آینده‌ای خواهید ساخت تا گذشته‌تان در برابر آن زانو بزند. مطمین باشید که با تغییر و اصلاح رفتارتان، نتیجه متفاوت و دلخواهتان را خواهید گرفت.
 
ideas1

من همه چیز را بلدم
یکی دیگر از عواملی که مانع از موفقیت پشت کنکوری‌ها می‌شود، این تصور باطل است که عده‌ای تصور می‌کنند همه چیز را خوانده و به بهترین درجه از آمادگی رسیده‌اند؛ در نتیجه، بعد از تعطیلات نوروز، ساعات مطالعه‌شان کم می‌شود و به مرور، با این تصور باطل که چند دور کتاب‌ها را مطالعه کرده‌اند و چیزی برای خواندن باقی نمانده است، درس‌ها را کاملاً رها می‌کنند و در نهایت، روزی یک یا دو ساعت تست می‌زنند.
 
این دسته از داوطلبان، باید دقت کنند که در آزمون سراسری، برای کسب یک رتبۀ عالی، لازم است که بهترین باشند، و بهترین بودن به معنای آن است که تا زمان برگزاری آزمون سراسری باید طبق برنامه پیش رفت. اینکه شما در یک یا دو آزمون آزمایشی نتایج خوبی گرفته‌اید، دلیل نمی‌شود که درس خواندن را رها کنید؛ زیرا دیگران به راحتی از شما سبقت می‌گیرند و با کسب آمادگی بیشتر، شما را پشت سر خواهند گذاشت.
 
درست است که ما همیشه مخالف منفی‌بافی و اضطراب بی‌مورد هستیم، اما زندگی در رؤیا و خیالبافی نیز راه رسیدن به موفقیت نیست؛ پس هیچ وقت مطالعه و تست‌زنی را رها نکنید و تلاش کنید که تفریح و استراحتتان تا روز آخر، حساب شده و طبق برنامه باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.