سخنی با کنکوری‌های ۹۸: قدر این روزها را بدانید(بخش پایانی)

ورزش کنید
یکی از مؤثرترین راهکارها برای افزایش بازدهی مطالعه، ورزش کردن است؛ پس لازم است که یک کنکوری آن را در برنامۀ روزانۀ خود بگذارد تا از فواید آن بهره‌مند بشود؛ زیرا ورزش مناسب و مداوم، می‌تواند بهترین راه برای رفع خستگی، حفظ آرامش و کاهش استرس باشد.  
 
در این مدت باقی‌مانده، شما می‌توانید دو نوع ورزش را در برنامۀ خود جای دهید. نخست، ورزش‌هایی مانند شنا، پیاده روی، فوتبال یا دوچرخه سواری است که دو یا سه ساعت وقت شما را می‌گیرد. این دسته از ورزش‌ها انرژی شما را تخلیه می‌کند و بهتر است که در شب‌های قبل از آزمون‌های آزمایشی نباشد. دوم، نرمش‌های کوتاه است که در هر روز ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از زمان شما را می‌گیرد و بهترین زمان اجرای آنها پس از بیدار شدن از خواب یا در بازه‌های استراحت بین دو برنامه مطالعاتی است.   
 
ideas1

 خوابی مناسب و به موقع داشته باشید
اگر شما هر روز در یک ساعت متغیر بخوابید و یک ساعت غیر مشخص بیدار شوید، بدن شما نمی‌تواند خود را تنظیم کند و در نتیجه، تمرکز، شادابی و کارایی ذهن شما کم می‌شود و شما از درس خواندن بسیار، زود خسته می‌شوید و افت درسی پیدا خواهید کرد؛ پس نیاز به یک برنامۀ منظم و مشخصِ خواب دارید و باید دقیقاً طبق آن عمل کنید تا بدن شما و ذهنتان به نظم برسد و کارایی‌تان بالا برود.

مشکل اصلی بسیاری از پشت کنکوری‌ها این است که نمی‌توانند صبح زود از خواب بیدار بشوند یا نمی‌توانند به موقع بخوابند. آنها می‌گویند که بازدهی‌شان در شب‌ها بهتر از صبح زود است؛ به این دسته از عزیزان باید گفت که بدن انسان به گونه‌ای تنظیم شده است که به خواب شب نیاز دارد؛ و گرنه بعد از مدتی سلامتی جسمی و روحی انسان با مخاطراتی مواجه می‌شود؛ از سوی دیگر، اکثر داوطلبان برای روز آزمون باید صبح زود بیدار شوند و در ساعت ۸ صبح با آمادگی کامل پاسخگوی سؤال‌ها باشند. حال اگر داوطلبی به بیداری صبح زود عادت نداشته باشد، نمی‌تواند آمادگی جسمی و ذهنی کامل را برای حضور در جلسۀ آزمون سراسری کسب کند.  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.