سخنی با کنکوری ها(بخش اول)

داوطلبان گرامي کنکور به ياد داشته باشيد که معمولاً کلمات با خود بار معنايي دارند. وقتي لفظي به زبان مي‌آيد و به گوش شنيده مي‌شود، بلافاصله در ذهن تحرکاتي صورت مي‌گيرد؛ براي نمونه وقتي مي‌گوييم «جنگ» خود کلمه به تنهايي بار معنايي دارد و ذهن را به سمت درگيري و مخاصمه و تخاصم و … مي‌کشاند؛ اما وقتي مي‌گوييم «مادر» اين کلمه بار معنايي که ايجاد مي‌کند توام با محبت، مهرباني و مهرورزي و گذشت و فداکاري و … است، و همين گونه است کلمه «امتحان» و «آزمون».
 
به مجرد آنکه نام آزمون يا امتحان به میان مي‌‌آيد، اکثريت قريب به اتفاق افراد، بويژه داوطلبان گرامي کنکور سراسری، به تلاطم مي‌افتند، ضربان قلبشان شدت مي‌گيرد و خون با سرعت بيشتري در رگ‌هاي سطحي بدنشان به گردش مي‌افتد، صورتشان گلگون مي‌شود و با ترشح آدرنالين، عرق از جانشان بيرون مي‌زند، و برخي آن‌قدر حساس و پراسترس هستند که تا کف دست‌هايشان هم عرق مي‌کند؛ حالا چرا؟!
 
why__by_candlecode-d4lywk9

هم به خاطر پيشينه تاريخي (در فرهنگ و ادب ما امتحان همواره مرحله‌اي سخت و پرمشقت بوده است) و هم به خاطر شرايط موجود حاکم بر غالب خانواده‌ها که بر رقابت‌هاي معمول پيشرفت تحصيلي دامن مي‌زنند و آن قدر تاکيد مي‌کنند که خود کلمه آزمون، استرس‌زا و نگران کننده مي‌شود.
اما داوطلبان گرامي کنکور بدانند که اين نوع حساسيت نگران کننده است و تمرکز و آرامش خاطر آنها را بر هم مي‌ريزد. حالا ممکن است اين سؤال پيش بيايد که خوب وظيفه ما در این زمینه چيست. وقتي اين گونه کلمات با آن همه بار معنايي مطرح مي‌شود، ما بايد چه کار کنيم و چه وظيفه‌اي داريم؟ عکس‌العمل ما چگونه بايد باشد؟
 
پاسخ اين است که اولاً سعي کنيم نسبت به اين گونه کلمات بي‌توجه بوده و حساسيت خاصي نداشته باشيم. آزمون سراسري هم مثل هر جلسه امتحاني ديگر است؛ مثل تمام جلسات امتحاني که تا به حال داشته‌ايم. مگر امتحان کلاسي و نهايي مدرسه‌اي را بارها و بارها نداشته‌ايم، مگر از آنها به سلامت عبور نکرده‌ايم؟ آزمون سراسري هم آزمون ديگري است مثل همه آزمون‌ها و امتحانات ديگر؛ ثانياً اگر برايمان مقدور بود، نه تنها بي‌تفاوت باشيم، بلکه همواره بایستی سعي کنيم که نسبت به آزمون سراسري نگاهي مثبت داشته باشيم و اين آزمون را فرصتي مغتنم بشماريم براي محک زدن جلاي وجودمان و با خودمان کنار بياييم و به خود بقبولانيم که آزمون سراسري دروازه‌اي است براي ورود به باغ دانايي و اميدوار باشيم که ان‌شاءا… به فضل الهي از اين مرحله ورودي نيز به سلامت عبور خواهيم کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.