سخنی با کنکوری ها: توان شما مهم است، نه انتظار دیگران!(بخش ۱ از ۳)

پرده اول
دکتر حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور، دربارۀ آمار نهایی انتخاب رشته سال ۹۸ گفت: «آمار نهایی انتخاب رشته داوطلبان مجاز به انتخاب رشته آزمون سراسری ۹۸ نشان می‌دهد که از تعداد ۸۳۲ هزار و ۲۸۹ داوطلب مجاز، تعداد ۴۵۳ هزار و ۳۲۷ نفر، معادل ۴۷/۵۴ درصد مجازان، نسبت به انتخاب رشته‌های تحصیلی با آزمون اقدام کرده‌اند».
 
پردۀ دوم  
دهمین سالی است که کنکور می‌دهد. هر سال وقتی رتبۀ کنکورش اعلام می‌شود، با خود می‌گوید: سال دیگر حسابی درس می‌خوانم و حتماً رتبۀ سه رقمی می‌آورم، و در ابتدا هم بیش از روزی ۱۰ ساعت درس می‌خواند، اما از آذر ماه به بعد، به مرور، کیفیت و کمیّت مطالعه‌اش کاهش می‌یابد و به تدریج، زمان مطالعه‌اش به یکی دو ساعت در روز می‌رسد؛ تازه این مدت کوتاه را هم با دلمردگی و کلافگی درس می‌خواند و باز روز از نو و روزی از نو! وقتی از او می‌پرسم که چرا مسیر دیگری را برای آیندۀ خود انتخاب نمی‌کند، می‌گوید: غیرممکن است. همه از من انتظار دارند که دکتر شوم. اصلاً بعد از این همه خرج کردن پول و سرمایه و وقت گذاشتن، مردم چه می‌گویند اگر دکتر نشوم؟!
۱۹۲۰_doctors039day2018

پرده سوم 
سال گذشته، رتبه‌اش در گروه آزمایشی علوم تجربی، حدود ۳۰۰۰ شده بود، اما چون تمامی آرزو و هدفش، تحصیل در رشته پزشکی بود، انتخاب رشته نکرد و برای سال دیگر ماند. می‌گفت: مطمین است که سال بعد، عکسش را به عنوان رتبۀ تک رقمی در سایت‌های خبری می‌گذارند! امسال رتبه‌اش دو برابر پارسال شده است و غمگین‌تر از قبل، برای کنکور سال بعد برنامه‌ریزی می‌کند.
این روزها تعداد قابل توجهی از داوطلبان، به ویژه داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی، تصور می‌کنند که راه سعادت و خوشبختی، از مسیر پذیرش در رشته‌های پزشکی یا پیراپزشکی می‌گذرد؛ از این رو، تمامی همّ و غم خود را به کار می‌گیرند تا در رشته‌های مورد نظر پذیرفته شوند، و اگر رتبۀ خوبی کسب نکنند، حاضرند که چند سال پشت کنکور بمانند تا به آرزوی خود دست یابند. به نظر می‌رسد یکی از دلایلی که امسال  نزدیک به نیمی از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، اقدام به انتخاب رشته‌های تحصیلی با آزمون نکرده‌اند، همین باشد؛ اما آیا این افراد در سال‌های دیگر موفق می‌شوند؟ آیا تنها راه موفقیت در زندگی، ورود به رشته‌های پزشکی یا پیراپزشکی است؟ به راستی چرا یک داوطلب، سال‌های ارزشمند زندگی خود را صرف شرکت در کنکورهای پی‌درپی می‌کند؟ در این نوشته، نگاهی گذرا به این موضوع داریم.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.