سرعت،کیفیت است

سخنم با دانش‌آموزانی و داوطلبان کنکوری است که می‌گویند با وجود خواندن کامل یک درس، بعد از مدتی آن را فراموش می‌کنند به طوری که گویی هرگز آن را نخوانده‌اند.

اشکال در مطالعه این دسته از دانش آموزان این است که با روش‌های سنتی عمل می‌کنیم ولی در کنکور مانند سال‌های گذشته سؤال نمی‌آید و ایجاب می‌کند اندکی در روش مطالعاتی خود متفاوت باشیم. داشتن سرعت عمل ذهنی شما را آن‌چنان ورزیده می‌کند که قدرت خلاقیت نیز پیدا می‌کنید و می‌توانید به سؤالات ترکیبی هم به خوبی پاسخ دهید.

index

فرض کنید برای مطالعه‌ی فصلی از کتاب درسی حدس می‌زنید اگر 4 ساعت بخوانید مطالب را به‌خوبی یاد می‌گیرید. توصیه‌ی ما این است که به‌ جای این‌که در این مدت 100 درصد مطالب را به خوبی بخوانید، 4 ساعت را یک ساعت، یک ساعت کنید؛

یعنی در 1 ساعت اول، 25 درصد نکات را به صورت 100 درصد یاد بگیرید؛ در یک ساعت بعدی 25 درصد نکات قبلی را مرور ‌کنید و  25 درصد کات جدید را کامل فرابگیرید. در یک ساعت بعدی، 50 درصد قبلی را مرور کرده و 25 درصد نکات جدید و در یک ساعت آخر 75 درصد نکات قبلی را مرور کرده و 25 درصد آخر را کامل یاد بگیرید.

با این روش مطالب مورد نظرتان را بارها مرور می‌کنید و مطالب ملکه‌ی ذهن شما خواهد شد. این کار هیچ گونه منافاتی با آهسته و پیوسته‌خوانی ندارد. این مفهوم سرعت یعنی کیفیت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.