سرعت مطالعه خود را افزایش دهید

1.دکتر فیل ریس پیشنهاد می‌کند، اگر قصد دارید سرعت مطالعه خود را افزایش دهید حتما ابتدا به فهرست مندرجات کتاب مورد نظر،نظری دقیق بیندازید تا کلیت کتاب را به دست آورید.

2. تندخوانی همیشه مناسب نیست، در مطالبی که به تعمق و تأمل نیاز دارد اصلا این روش نباید به کار گرفته شود.
3.مغز ما همیشه تندتر از بیان ما کلمات را دریافت می‌کند برای افزایش سرعت سعی کنید عادت بلندخوانی کتاب را ترک کنید.
4. تمرین کنید، به جای درک لغت به لغت یک جلمه، به درک گروه لغات عادت کنید.

good-habits-bad-habits

5. به نظر نویسنده کتاب «تسریع در خواندن و درک» یکی از عوامل کندخوانی برگشت است یعن آنکه فرد را از میان می‌برد و وقت زیادی را تلف می‌کند هنگام مطالعه چشم باید به طور مستقیم و به موازات صفحه حرکت کند و از پریدن به سطور بالا و پایین دوری جوید.


6. کسانی که با انگشت خود مورد مطالعه را دنبال می‌کنند باید این عارت را ترک گویند زیرا در تندخوانی فقط  چشم کار می‌کند نه دست و نه زبان.


7 نویسنده کتاب «مطالعه روشمند» بر این باور است که حتی تکان دادن سر هنگام مطالعه از سرعت مطالعه می‌کاهد، پس بهتر است این گونه بگوییم: در تندخوانی فقط چشم کار می‌کند نه دست، نه زبان و نه سر. برای دیدن همه صفحه کتاب اصلا به حرکت سر نیازی نیست،چرا که صفحه مورد مطالعه، خود در دامنه بینایی قرار دارد.


8. ایشان از مشکل دیگری به نام «خالی‌خوانی» نام می‌برد که عبارت‌است از سرگردانی چشم در حاشیه سفید کتاب یا لابه‌لای خطوط و یا هر قسمت غیر مفید صفحه، این حالت را دیدن غیر مفید نیز می‌گویند و موجب کاهش قابل ملاحظه سرعت مطالعه می شود.


9. حتی نوع ورق زدن نیز به صرفه‌جویی در وقت کمک می‌کند، ورق زدن درست آن است که با دست چپ و از گوشه بالایی صفحه صورت گیرد و چند لحظه قبل از پایان صفحه برای ورق آماده باشد کسانی که با دست راست و از گوشه پایینی صفحه ورق می‌زنند، از سرعت و تمرکز خود می‌کاهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.