سریع تر درس بخوانید

بیشتر ما فکر میکنیم اگه مطالعه را با سرعت کمتری انجام بدیم، مطالب بهتر در ذهن جای میگیرن، اما همیشه اینطور نیست. اگه به خوبی با روش ها و تکنیک های تندخوانی آشنا باشیم، میتونیم مطالعه رو با کیفیت و بازدهی بیشتری انجام بدیم.

کاهش مکث‌ها و توقف چشم هنگام مطالعهٔ سطور:

این همون تمرکزهای لحظه‌ای روی حروف و واژه‌هاست. ما هنگام خوندن هر یک از سطرهای یک متـن چشممون رو به صورت جهشی به سمت جلو حرکت می‌دیم. حالا هر چه این مکث‌ها و جهش‌ها رو کاهش بدیم سرعت خوندنمون افزایش پیدا میکنه. تعداد این توقف‌ها معمولاً در افراد کندخوان به ۷ بار در هر سطر می‌رسه اما میشه این تعداد مکث رو به ۳ بار در هر سطر کاهش داد.
هنگام مطالعه چشم خودتون رو در طول سطور حرکت بدید و نه سر خود را.
برای کاهش مکث‌ها و توقف‌ها باید زاویهٔ دید خودتونو افزایش بدید. برای این منظور باید سعی کنید تصاویری رو که گوشهٔ چشمتون هست بدون این‌که به طور مستقیم به اون ها نگاه کنین، ببینین.
اجازه ندید حین مطالعه دیدتون دچار سرگردانی بشه.

images

عدم بازگشت به عقب:

اغلب افراد عادت کردن زمان مطالعه به عقب برگردن و واژه‌ها یا قسمت‌هایی از متن رو که به درستی متوجه نشدن بازخوانی کنن. این نکته رو همیشه به خاطر داشته باشین که این کار فقط از سرعت خوندن شما کم میکنه! شما میتونید با مطالعهٔ تکمیلی، قسمت‌هایی رو که به درستی متوجه نشدید رو درک کنید. شاید با خودتون بگید که این بازخوانی مجدد هم ‌زمان‌بره؛ اما بازگشت مکرر به عقب برای بازخوانی قسمت‌های درک‌نشده به مراتب وقت‌گیرتر از مطالعهٔ مجدد یک مطلب به روش تندخوانیه.

مطالعهٔ هدفمند:

هدف خودتون رو از مطالعهٔ هر مطلب از پیش تعیین کنید. برای خودتون مشخص کنید که می‌خواهید چه نوع اطلاعاتی روکسب کنید. این کار باعث می‌شه تا اطلاعات غیر ضروری و حاشیه‌ای رو در فرایند مطالعه حذف کنید.

حذف عوامل پرت‌کنندهٔ حواس از اطراف محیط مطالعه:

در محیط مطالعهٔ خودتون هر عاملی رو که موجب پرت شدن حواس شما می‌شه حذف کنید.

تمرکز در هنگام مطالعه:

تمرکز خودتون رو حین مطالعه حفظ کنید. در حین خواندنِ مطلبی، در آن واحد به چیز دیگه ای فکر نکنید.

یک مکان، صندلی، میز و محیط مخصوص به مطالعه داشته باشید.
تلفن و موبایل را از خود دور کنید.
با خودتان تعهد کنید(حتی امضا کنید) که حواستان پرت نمی شود.
اگر دوست دارید در هنگام مطالعه موزیک گوش کنید، اشکالی ندارد، اما فقط تا هنگامی که باعث حواس پرتی شما نشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.