سستی و عدم تمرکز در درس خواندن(بخش اول)

بسیاری از دانش آموزان در روزهای پاییزی یا در هوای ابری، کم حوصلگی به سراغشان می آید، کم تر درس می خوانند و بیش تر کلافه می شوند. حتی معلمان هم کم حوصله تر و نامنظم تر شده و مشکلات انضباطی در مدارس بیش تر می شود. سر نخ این مشکلات مربوط به تغییرات فعلی آب و هوا و اثر آن بر آدم هاست، در این مقاله به بیان جنبه های مختلف این موضوع می پردازیم.


فصل های سال، بر جسم، روحیه و رفتار ما تاثیر زیادی دارند. آدم ها براساس خلق و خو، شرایط روانی حتی خاطرات و تجربیات روانی که از هر فصل دارند، از آن فصل تاثیر می گیرند. بیش تر این تاثیرها در فصل پاییز و زمستان دیده می شود. با کاهش دما، جریان خون بدن کم می شود، رگ های مخاط دستگاه تنفسی منقبض و قدرت دفاعی بدن ضعیف می شود. بسیاری از اعمال بدن مانند خواب، بیداری و ترشح برخی از هورمون ها که ریتم و نظم زمانی دارند با کوتاه شدن طول روز و کاهش روشنایی و حتی تغییر زاویه تابش خورشید، ریتم شان مختل می شود. برای مثال ترشح هورمون ملاتونین افزایش می یابد و موجب کم حوصلگی، خستگی، کاهش تمرکز، افزایش خواب و . . . می شود.

images


شرایط روانی افراد هم تاثیر آب و هوای هر فصل را تشدید می کند، افراد مضطرب، افسرده یا دوقطبی بیش تر‌گرفتار می شوند، آن ها در روزهای آفتابی سرحال و شاداب تر و در روزهای ابری کم حوصله هستند و ضعیف تر درس می خوانند. با توجه به شیوع گسترده افسردگی و اضطراب در دانش‌آموزان ایرانی، اهمیت این موضوع بیش تر آشکار می شود.

افسردگی زمستانی
همان‌طور که گفته شد بیش تر تاثیرهای فصلی در پاییز و زمستان و تا حدی بهار دیده می شود. در فصل پاییز و زمستان گروهی از افراد، ناخودآگاه به افسردگی زمستانی که نوعی اختلال خلقی، فصلی (SAD) است دچار می شوند.


این افسردگی معمولا از اواخر پاییز شروع شده و تا بهار ادامه پیدا می کند. علایمی چون کاهش نشاط و شادابی، ناامیدی، گوشه گیری و دوری از دیگران، بدبینی، حساس شدن و تحریک پذیری، ضعیف شدن عزت نفس، کاهش تمرکز، کُندی حرکت و فعالیت، اضطراب، خستگی، خواب بیش‌ از حد، اختلال در اشتها از جمله تمایل به خوراکی های شیرین و نشاسته دار به سراغ شان می آید. این موارد به‌طور مستقیم به سلامت جسم و روان و عملکرد و فعالیت درسی داوطلبان کنکور و دانش‌آموزان اثر می گذارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.